Nečekaný hrdina

10. října 2016, 00:00 - Lubomír Heger
10. října 2016, 00:00

Loajální úředník Michal Kováč měl původně být „hodným policajtem“ Mečiarova hnutí. K překvapení všech se vzbouřil

Dnes to vypadá ohromně jednoduše. Hnutí Vladimíra Mečiara chtělo zavléct Slovensko do mezinárodní izolace, ale demokrat na postu prezidenta se vzepřel mašinerii a snažil se ji umravnit. Jenže Michal Kováč (5. srpna 1930 OE 5. října 2016) nebyl na takovou roli zrovna stavěný. Příslušník reformních komunistů z roku 1968 a loajální bankovní úředník z Husákovy éry měl měkkou konsenzuální povahu a jako jeden ze zakladatelů HZDS byl spíše předurčen k tomu, aby mečiarizaci Slovenska zdatně asistoval.

V Michalu Kováčovi se však něco vzepřelo OE později říkal, že mu pomohl Bůh.

Západ měl bohužel pravdu

Absolvent VŠE v Bratislavě vyučoval v polovině 60. let bankovnictví na Kubě, vpád vojsk Varšavské smlouvy ho zastihl v pozici náměstka Živnostenské banky v Londýně. Čistkami neprošel, ale režimu ani nevzdoroval a strávil normalizaci v pobočce Státní banky československé Bratislava-město.

Během dělení Československa byl posledním předsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění, kde hájil volnou unii mezi Českem a Slovenskem. O půl roku později ho Mečiarovi lidé jako svého člověka“ protlačili volbou do čela země, kde měl být jakýmsi hodným policajtem HZDS. První srážka přišla brzy. Kováč odmítl jmenovat Ivana Lexu ministrem privatizace, protože o něm měl velmi špatné mínění. Vzápětí proběhlo několik neústavních pokusů o jeho odvolání. Mečiar jej na veřejnosti pomlouval a instruoval média, aby dělala totéž. Kováč se k překvapení všech nedal, v březnu 1994 zkritizoval Mečiara v Národní radě a vyvolal hlasování o nedůvěře, které skončilo premiérovým odvoláním. Boj přituhl. Mečiar se na konci roku vrátil a inicioval vyšetřování Kováčova syna Michala kvůli údajné defraudaci. V polovině roku 1995 tajná služba SIS (pod vedením Lexy) Kováče mladšího unesla, opila ho a vysadila v Rakousku s nadějí, že jej zdejší orgány vydají k vyšetřování do Německa.

Prezident úřadoval jakoby nic, přijímal zahraniční návštěvy a snažil se zabránit mezinárodní izolaci Slovenska. Musel jsem kritizovat vládu z podobných pozic jako Západ, protože měl bohužel pravdu,“ řekl později. Reklamní stratég HZDS Fedor Flašík se Kováčovi v roce 1997 pomstil alespoň tím, že naproti sídlu prezidenta nechal instalovat hodiny, které odpočítávaly dny do konce prezidentova mandátu. Kováč vytrval a Mečiara ve funkci přežil o několik měsíců. Na rozdíl od něj si zachoval mezinárodní respekt.

Demokratický národovec

Později to uznal kdekdo včetně Flašíka, jenž na svém facebookovém profilu po Kováčově úmrtí napsal: Tehdy mi to přišlo vtipné, ale dnes toho lituji. Promiňte mi, pane prezidente.“ Kováč byl demokratický nacionalista, což na Slovensku nebylo vůbec obvyklé,“ vysvětlil nepravděpodobný přerod v hrdinu slovenský publicista Martin Šimečka. Sám Kováč v rozhovorech s přáteli vyzdvihoval úlohu víry, která mu pomáhala orientovat se ve složitých obdobích: Bůh je milosrdný. Je vším, co člověku schází, co by mohl mít. Jsem jeho služebník. Lituji, že jsem lépe neprožil život, že jsem neučinil více dobrého.“

Po vypršení mandátu v roce 1999 Kováč již nekandidoval a podpořil následníka Roberta Schustera. Úplně stranou dění ale také nezůstal, na konci roku 2004 odjel do Kyjeva podpořit oranžovou revoluci na Ukrajině. Osobní hrdinství není geneticky dané jako výtvarný nebo hudební talent. “ivot sám některé lidi zesměšní a jiné vymodeluje do ušlechtilejší podoby,“ napsaly ve svém nekrologu Aktuality.sk. Minulý týden ve středu Kováč podlehl Parkinsonově nemoci.

O autorovi| Lubomír Heger, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít