Nečas před Plzní

16. července 2012, 00:00 - (red)
16. července 2012, 00:00

palubní deník

Záhada pražských klobás Inkasovat třikrát za jednu službu je jistě snem každého podnikatele. Nicméně se zdá, že se pražskému komunálu podařilo tento sen převést do reality. Palubní deník zjistil pozoruhodnou praxi při pronájmu městských pozemků pro prodejní stánky drobným podnikatelům. Človíček, který se rozhodne, že bude grilovat klobásy, najde si vhodné místo a majitele příslušného pozemku, si myslí, že za ním zajde, uzavře smlouvu, postaví stánek se vším, co k tomu patří, a může to rozjet. Jenže ouha. Pozemek na autobusovém nádraží patří dopravnímu podniku, a tomu je třeba zaplatit nájem. Jenže mezi pozemkem a podlahou stánku je chodník, jehož majitelem je technická správa komunikací, a i ta chce nájem, protože se o ten asfalt či dlažbu stará. Že to není možné, protože na asfaltu stojí stánek, a tudíž ho nikdo nezametá ani z něj neodhrnuje sníh? To nikoho nezajímá. Zaplať podruhé. A abys, milý podnikateli, nevyšel ze cviku, tak nezapomeň ještě dojít na obecní úřad a udat se na odboru dopravy, že máš stánek na veřejném chodníku a musíš zaplatit poplatek za zábor. Město a jeho součásti prostě inkasují třikrát za totéž. Prodej opečené klobásy za pětatřicet korun, když ji lze koupit u řezníka za osm, tak sice vypadá jako báječný kšeft, ale není všechno zlato, co se třpytí.

Kartáč Romana za Romana Spory mezi premiérem Petrem Nečasem a plzeňským kmotrem Romanem Jurečkem se nadále vyostřují. Na poslední výkonné radě ODS, která se odehrála minulé pondělí, Nečas Jurečka doslova rozcupoval. Vyčetl mu mimo jiné četný kontakt s někdejším šéfem ČEZ Martinem Romanem. Ostatně mezi jedním z Jurečkových zbožných přání bylo podílet se na personální politice zmíněného energetického gigantu.

Vztah mezi Jurečkem a Romanem se rozvíjí už delší dobu. Oba vlivní muži ho podle informací Palubního deníku začali budovat v době, kdy měl plzeňský boss ODS v nájmu restauraci na golfovém hřišti Dýšina. O Romanovi se v této souvislosti spekulovalo jako o jednom ze spoluvlastníků plzeňského golfového areálu. A je jasné, že jako bývalý šéf plzeňské Škody zná místní poměry více než dobře. Nečas v této souvislosti údajně prohlásil, že Jurečko strká nos tam, kam nemá.

A zároveň mu připomenul silně nežádoucí schůzky s nejvyšším státním zástupcem.

Podle informací Palubního deníku se odehrávaly v době, kdy mělo finišovat vyšetřování zakázek Českých drah pro Škodu Transportation. Jsou to možná jen drby z politického zákulisí, ale asi by si to měl někdo prověřit.

Je už téměř stoprocentní, že Jurečko přišel o svou delší dobu budovanou vazbu na pražskou politiku a dění ve státem ovládaných společnostech, a bude mít co dělat, aby se opevnil ve svém vlastním regionu. Podle zjištění Palubního deníku nadále klesají i šance Jurečkova chráněnce Jiřího Pospíšila na to, aby se na podzimním kongresu občanských demokratů postavil svému rivalovi Nečasovi jako vůdce vnitrostranické opozice.

Fór roku Lesy ČR si zadaly zpracování etického kodexu u externí firmy. Stálo je to 1,7 milionu korun. To je jistě hodně, ba mnohem víc, než se sluší. Ještě zajímavější než cena je ale dodavatel. Tím je společnost Rittig & Partners populárního pražského lobbisty Ivo Rittiga, o jehož etice a osobní integritě se vyprávějí legendy. Protože jde o částku, která dotyčnému pokryje tak týdenní výdaje „na kafe“ a je fakturována přímo, bez skrytých firem, takříkajíc natvrdo, nelze než konstatovat, že Ivo Rittig má opravdu silně rozvinutý, byť poněkud svérázný smysl pro humor. A šéf Lesů ČR Sýkora zase pěkně velkou odjištěnou minu pod židlí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít