Nebojte se podnikat

22. dubna 2013, 00:00 -
22. dubna 2013, 00:00

Chcete realizovat své plány? Být si sám sobě šéfem? Začněte podnikat. Návod najdete na ZalozFirmu.cz

Navzdory ekonomické recesi a byrokratické zátěži se podnikání daří. Podle statistik Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR bylo v České republice ke konci loňského roku evidováno téměř tři a čtvrt milionu živnostenských oprávnění a meziročně jejich počet vzrostl o osmdesát tisíc. Co vede Čechy jít vstříc nejistotě a riziku, které s sebou podnikání přináší?

„Začínající podnikatele lze zjednodušeně rozdělit do dvou skupin: Na ty, kteří podnikat chtějí, a na ty, kteří z různých důvodů musejí. Druhá skupina se rekrutuje především z těch, kteří si nemohou najít práci, z maminek na rodičovské, které potřebují fl exibilní úvazek. Začínají podnikat také lidé, v jejichž profesi je práce na živnostenský list rozšířená a je nutností: jsou to zejména poskytovatelé služeb či řemeslníci,“ říká Petra Michalská, která se startupům věnuje v České spořitelně.

platÍ Se jen zákonnÉ poplatky Všichni začínající podnikatelé si kromě podnikatelského záměru a zajištění financí potřebují vyřídit nezbytnou administrativu. Do začátku mají dvě varianty – buď obíhat úřady a zajistit si administrativu sami, nebo si firmu mohou založit jednoduše online. Jedničku v této oblasti hraje internetová stránka www.zalozfirmu.cz, jejímž zakladatelem je advokát Petr Čížek (na snímku).

„Dlouhodobě jsem působil jako právník se zaměřením na obchodní právo včetně zakládání obchodních společností. Protože byla agenda obchodního rejstříku v té době těžkopádná a také hodně nákladná, začal jsem se zabývat myšlenkou, jestli by se ten proces nedal nějakým způsobem zjednodušit. A protože jsem mimo jiné fanouškem informačních technologií, snažil jsem se, aby tato nová služba fungovala online,“ vysvětluje Petr Čížek, jak se jeho nápad zrodil.

Záměr se vydařil. Začínající podnikatelé si mohou na stránkách jednoduše zvolit, jakou firmu si chtějí založit, a pak už postupují po jednotlivých krocích. Aniž by museli opustit kancelář či byt, mohou učinit všechno, co je potřeba ke zřízení firmy. Vše probíhá online včetně komunikace s příslušnými úřady, což celý proces zrychlí a zjednoduší. Měsíčně vznikne přes ZalozFirmu.cz stovka společností nebo živností.

„Tím, že se řada kroků zautomatizovala, jsme dokázali radikálně snížit náklady, které jsou se založením firmy spojeny. Navíc jsme hledali způsob, jak kompenzovat náklady jinou cestou než je účtovat klientům. Z toho vznikla díky partnerské spolupráci, mimo jiné i s Českou spořitelnou, služba, za niž klient neplatí nic. Samozřejmě kromě zákonem stanovených poplatků, které se platí státu, jako jsou například zápisy do příslušných rejstříků,“ vysvětluje Petr Čížek.

Prostřednictvím ZalozFirmu.cz vznikly už téměř čtyři tisíce firem či živností. Nejčastěji jsou to podle Petra Čížka společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. V tomto případě je založení firmy o něco složitější, neboť je třeba skládat základní jmění a podobně. Online vyřízení živnostenských oprávnění však hojně využívají i drobní podnikatelé, kteří si tak ušetří cesty na úřady a přitom mají jistotu, že veškeré formuláře vyplnili a podali správně.

Celý koncept je samozřejmě zabezpečený a respektuje, že se pracuje s citlivými údaji. Proto je obecně prospěšná společnost ZalozFirmu. cz, již Petr Čížek reprezentuje, v kontaktu s Úřadem na ochranu osobních údajů, který také celý koncept schválil.

zaloŽenÍm Firmy to nekončÍ Služby portálu nekončí možností vyplnit příslušné formuláře. V sekci Novinky jsou k dispozici všechny důležité legislativní změny, na které si musejí dát podnikatelé pozor. Není proto divu, že se společnost ZalozFirmu.

cz v roce 2011 stala vítězem národního kola Cen za přínos podnikání a následně získala čestné uznání v evropském kole.

Petr Čížek momentálně zvažuje, jak aktivity portálu rozšířit, a je připraven zhruba v polovině roku spustit další online poradenský portál pro začínající podnikatele zaměřený na oblasti právní, účetní a daňovou, tedy na oblasti, které začínající podnikatele nejvíce zajímají.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít