Nebojte se podnikat

22. dubna 2013, 00:00 -
22. dubna 2013, 00:00

Chcete realizovat své plány? Být si sám sobě šéfem? Začněte podnikat. Návod najdete na ZalozFirmu.cz

Navzdory ekonomické recesi a byrokratické zátěži se podnikání daří. Podle statistik Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR bylo v České republice ke konci loňského roku evidováno téměř tři a čtvrt milionu živnostenských oprávnění a meziročně jejich počet vzrostl o osmdesát tisíc. Co vede Čechy jít vstříc nejistotě a riziku, které s sebou podnikání přináší?

„Začínající podnikatele lze zjednodušeně rozdělit do dvou skupin: Na ty, kteří podnikat chtějí, a na ty, kteří z různých důvodů musejí. Druhá skupina se rekrutuje především z těch, kteří si nemohou najít práci, z maminek na rodičovské, které potřebují fl exibilní úvazek. Začínají podnikat také lidé, v jejichž profesi je práce na živnostenský list rozšířená a je nutností: jsou to zejména poskytovatelé služeb či řemeslníci,“ říká Petra Michalská, která se startupům věnuje v České spořitelně.

platÍ Se jen zákonnÉ poplatky Všichni začínající podnikatelé si kromě podnikatelského záměru a zajištění financí potřebují vyřídit nezbytnou administrativu. Do začátku mají dvě varianty – buď obíhat úřady a zajistit si administrativu sami, nebo si firmu mohou založit jednoduše online. Jedničku v této oblasti hraje internetová stránka www.zalozfirmu.cz, jejímž zakladatelem je advokát Petr Čížek (na snímku).

„Dlouhodobě jsem působil jako právník se zaměřením na obchodní právo včetně zakládání obchodních společností. Protože byla agenda obchodního rejstříku v té době těžkopádná a také hodně nákladná, začal jsem se zabývat myšlenkou, jestli by se ten proces nedal nějakým způsobem zjednodušit. A protože jsem mimo jiné fanouškem informačních technologií, snažil jsem se, aby tato nová služba fungovala online,“ vysvětluje Petr Čížek, jak se jeho nápad zrodil.

Záměr se vydařil. Začínající podnikatelé si mohou na stránkách jednoduše zvolit, jakou firmu si chtějí založit, a pak už postupují po jednotlivých krocích. Aniž by museli opustit kancelář či byt, mohou učinit všechno, co je potřeba ke zřízení firmy. Vše probíhá online včetně komunikace s příslušnými úřady, což celý proces zrychlí a zjednoduší. Měsíčně vznikne přes ZalozFirmu.cz stovka společností nebo živností.

„Tím, že se řada kroků zautomatizovala, jsme dokázali radikálně snížit náklady, které jsou se založením firmy spojeny. Navíc jsme hledali způsob, jak kompenzovat náklady jinou cestou než je účtovat klientům. Z toho vznikla díky partnerské spolupráci, mimo jiné i s Českou spořitelnou, služba, za niž klient neplatí nic. Samozřejmě kromě zákonem stanovených poplatků, které se platí státu, jako jsou například zápisy do příslušných rejstříků,“ vysvětluje Petr Čížek.

Prostřednictvím ZalozFirmu.cz vznikly už téměř čtyři tisíce firem či živností. Nejčastěji jsou to podle Petra Čížka společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. V tomto případě je založení firmy o něco složitější, neboť je třeba skládat základní jmění a podobně. Online vyřízení živnostenských oprávnění však hojně využívají i drobní podnikatelé, kteří si tak ušetří cesty na úřady a přitom mají jistotu, že veškeré formuláře vyplnili a podali správně.

Celý koncept je samozřejmě zabezpečený a respektuje, že se pracuje s citlivými údaji. Proto je obecně prospěšná společnost ZalozFirmu. cz, již Petr Čížek reprezentuje, v kontaktu s Úřadem na ochranu osobních údajů, který také celý koncept schválil.

zaloŽenÍm Firmy to nekončÍ Služby portálu nekončí možností vyplnit příslušné formuláře. V sekci Novinky jsou k dispozici všechny důležité legislativní změny, na které si musejí dát podnikatelé pozor. Není proto divu, že se společnost ZalozFirmu.

cz v roce 2011 stala vítězem národního kola Cen za přínos podnikání a následně získala čestné uznání v evropském kole.

Petr Čížek momentálně zvažuje, jak aktivity portálu rozšířit, a je připraven zhruba v polovině roku spustit další online poradenský portál pro začínající podnikatele zaměřený na oblasti právní, účetní a daňovou, tedy na oblasti, které začínající podnikatele nejvíce zajímají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít