Nebojte se podnikat

22. dubna 2013, 00:00 -
22. dubna 2013, 00:00

Chcete realizovat své plány? Být si sám sobě šéfem? Začněte podnikat. Návod najdete na ZalozFirmu.cz

Navzdory ekonomické recesi a byrokratické zátěži se podnikání daří. Podle statistik Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR bylo v České republice ke konci loňského roku evidováno téměř tři a čtvrt milionu živnostenských oprávnění a meziročně jejich počet vzrostl o osmdesát tisíc. Co vede Čechy jít vstříc nejistotě a riziku, které s sebou podnikání přináší?

„Začínající podnikatele lze zjednodušeně rozdělit do dvou skupin: Na ty, kteří podnikat chtějí, a na ty, kteří z různých důvodů musejí. Druhá skupina se rekrutuje především z těch, kteří si nemohou najít práci, z maminek na rodičovské, které potřebují fl exibilní úvazek. Začínají podnikat také lidé, v jejichž profesi je práce na živnostenský list rozšířená a je nutností: jsou to zejména poskytovatelé služeb či řemeslníci,“ říká Petra Michalská, která se startupům věnuje v České spořitelně.

platÍ Se jen zákonnÉ poplatky Všichni začínající podnikatelé si kromě podnikatelského záměru a zajištění financí potřebují vyřídit nezbytnou administrativu. Do začátku mají dvě varianty – buď obíhat úřady a zajistit si administrativu sami, nebo si firmu mohou založit jednoduše online. Jedničku v této oblasti hraje internetová stránka www.zalozfirmu.cz, jejímž zakladatelem je advokát Petr Čížek (na snímku).

„Dlouhodobě jsem působil jako právník se zaměřením na obchodní právo včetně zakládání obchodních společností. Protože byla agenda obchodního rejstříku v té době těžkopádná a také hodně nákladná, začal jsem se zabývat myšlenkou, jestli by se ten proces nedal nějakým způsobem zjednodušit. A protože jsem mimo jiné fanouškem informačních technologií, snažil jsem se, aby tato nová služba fungovala online,“ vysvětluje Petr Čížek, jak se jeho nápad zrodil.

Záměr se vydařil. Začínající podnikatelé si mohou na stránkách jednoduše zvolit, jakou firmu si chtějí založit, a pak už postupují po jednotlivých krocích. Aniž by museli opustit kancelář či byt, mohou učinit všechno, co je potřeba ke zřízení firmy. Vše probíhá online včetně komunikace s příslušnými úřady, což celý proces zrychlí a zjednoduší. Měsíčně vznikne přes ZalozFirmu.cz stovka společností nebo živností.

„Tím, že se řada kroků zautomatizovala, jsme dokázali radikálně snížit náklady, které jsou se založením firmy spojeny. Navíc jsme hledali způsob, jak kompenzovat náklady jinou cestou než je účtovat klientům. Z toho vznikla díky partnerské spolupráci, mimo jiné i s Českou spořitelnou, služba, za niž klient neplatí nic. Samozřejmě kromě zákonem stanovených poplatků, které se platí státu, jako jsou například zápisy do příslušných rejstříků,“ vysvětluje Petr Čížek.

Prostřednictvím ZalozFirmu.cz vznikly už téměř čtyři tisíce firem či živností. Nejčastěji jsou to podle Petra Čížka společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. V tomto případě je založení firmy o něco složitější, neboť je třeba skládat základní jmění a podobně. Online vyřízení živnostenských oprávnění však hojně využívají i drobní podnikatelé, kteří si tak ušetří cesty na úřady a přitom mají jistotu, že veškeré formuláře vyplnili a podali správně.

Celý koncept je samozřejmě zabezpečený a respektuje, že se pracuje s citlivými údaji. Proto je obecně prospěšná společnost ZalozFirmu. cz, již Petr Čížek reprezentuje, v kontaktu s Úřadem na ochranu osobních údajů, který také celý koncept schválil.

zaloŽenÍm Firmy to nekončÍ Služby portálu nekončí možností vyplnit příslušné formuláře. V sekci Novinky jsou k dispozici všechny důležité legislativní změny, na které si musejí dát podnikatelé pozor. Není proto divu, že se společnost ZalozFirmu.

cz v roce 2011 stala vítězem národního kola Cen za přínos podnikání a následně získala čestné uznání v evropském kole.

Petr Čížek momentálně zvažuje, jak aktivity portálu rozšířit, a je připraven zhruba v polovině roku spustit další online poradenský portál pro začínající podnikatele zaměřený na oblasti právní, účetní a daňovou, tedy na oblasti, které začínající podnikatele nejvíce zajímají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít