Nebojme se insolvenční mafie!

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Nejvyšší soud ČR by neměl narušovat postavení zajištěných věřitelů v insolvenčních řízeních, žádá partner PRK Partners Václav Bílý

Rakouská klientela je často velmi důležitá i pro společnosti s výhradně českými majiteli. Příklad takové společnosti představuje významná česká advokátní kancelář PRK Partners. Ta s rakouskými klienty začínala a rakouské firmy dodnes tvoří významnou část její klientely. „Jednou z mnoha oblastí, kde jsme pro rakouské klienty pracovali, byly úpadky firem působících v České republice, například v případě insolvence developerské společnosti ECM Real Estate Investments jsme pracovali pro jednoho ze členů věřitelského výboru - společnost CA Immobilien Anlagen AG,“ říká Václav Bílý, partner PRK Partners, se kterým týdeník Euro hovořil na téma současné úpravy insolvenčního práva.

* Jak vnímáte poslední vývoj české insolvenční legislativy?

Stávající znění insolvenčního zákona poskytuje poměrně silnou pozici velkým věřitelům. Zákonná úprava jim umožňuje do značné míry určovat průběh insolvenčního řízení a podstatným způsobem ovlivňovat klíčová rozhodnutí. Domnívám se, že tento princip je správný, zároveň se ale v praxi objevují excesy v podobě ovládnutí insolvenčního řízení osobami spjatými různými vazbami s dlužníkem, a někdy dokonce osobami dlužníka ovládajícími. Připravovaná novela se toto snaží napravit omezením práv členů věřitelského výboru a s nimi spřízněných osob při hlasování ve vlastní věci nabývání věcí z majetkové podstaty. Tento záměr vnímám pozitivně. Návrh novely obsahuje ale také podstatné omezení navrhovatele při přihlašování jeho pohledávek, podle něhož bude s návrhem úspěšný pouze v případě, že bude mít pohledávky přiznané vykonatelným rozhodnutím, uznané dlužníkem nebo pohledávky, jejichž existence je potvrzena znalcem či auditorem. Insolvenční řízení se tak pro poctivého věřitele zbytečně zkomplikuje a prodraží.

* Dalším cílem novely insolvenčního zákona je rovněž bránit šikanózním insolvenčním návrhům. Jak k tomu má dojít?

Šikanózní insolvenční návrhy jsou mediálně vděčným tématem. Ve skutečnosti se insolvenční návrh jako vyjednávací prostředek sloužící k dosažení jiného cíle, aniž by bylo skutečné riziko úpadku dotčeného subjektu, objevuje spíše zřídka. Tento fakt však nic nemění na tom, že je žádoucí tuto nekalou obchodní praktiku eliminovat. Připravovaná novela tak činí tím, že rozšiřuje možnosti soudu neprodleně odmítnout takový insolvenční návrh, u něhož má důvod pochybovat o tom, že nesměřuje ke zneužití práv. Navrhovateli zůstane zachována soudní obrana proti takovému rozhodnutí.

* Problémem insolvencí v Česku bývá jejich transparentnost, řeší novela i toto?

Určitě, transparentnosti má napomoci zavedení povinnosti identifikace dotčených osob způsobem podobným legislativě týkající se ochrany proti praní špinavých peněz. Insolvenční soud bude moci navíc uložit zahraničnímu věřiteli, aby složil jistotu na náklady řízení anebo škodu, které mohou vzniknout jeho účastí v insolvenčním řízení. Toto opatření řeší ten problém, že věřitelé z jurisdikcí, s nimiž Česká republika nemá smlouvu o právní pomoci, jsou víceméně imunní vůči jakýmkoli nárokům souvisejícím s jejich kroky v insolvenčním řízení.

* Jak se novela dotýká postavení zajištěných věřitelů v insolvenčním řízení?

Připravovaný návrh novely postavení zajištěných věřitelů výrazně nemění. České banky však v současné době velmi znepokojuje jedno rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, které jim odnímá postavení zajištěných věřitelů ve vztahu k regresním pohledávkám vzniklým z čerpání bankovních záruk, k němuž došlo po rozhodnutí o úpadku, i když zástavní právo samo vzniklo dávno předtím. Nejvyšší soud argumentuje vesměs principem akcesority zástavního práva a zcela ignoruje skutečnost, že tento princip občanský zákoník ve vztahu k budoucím pohledávkám výslovně prolamuje. Takovýto výklad ve svém důsledku ohrožuje samotné základy instrumentu bankovní záruky a osobně bych velice přivítal, kdyby Nejvyšší soud svůj postoj přehodnotil.

* Dokáže novela „zamést“ s takzvanou insolvenční mafií?

Zmíněné legislativní změny jim rozhodně můžou zkomplikovat cestu. Ale současně je to především o bdělosti nás všech, kdo se insolvenčních řízení účastníme, a o odvaze aktivně čelit některým praktikám a jejich protagonistům. A ne vždy musíte s mafií bojovat skrze orgány činné v trestním řízení. Někdy stačí, když máte vyšší odbornost, pečlivost a skutečně detailní znalost možností a limit insolventního procesu. Plus onu odvahu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít