Nebezpečná novela

26. listopadu 2012, 00:00 - Pavel Pektor
26. listopadu 2012, 00:00

Univerzální banky by stavební spoření využívaly spíše jako státem podporovaný spořicí účet

Oblíbený produkt, který bude zanedlouho slavit dvacet let od svého vzniku, čeká na osudové rozhodnutí. Zákon o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření schválený v roce 1993 měl přinést nový impulz zejména do nové výstavby a modernizace a údržby chátrajícího bytového fondu. A stavební spoření svůj účel více než naplnilo, především ve sféře oprav a rekonstrukcí stávajícího bytového fondu. Stavební spořitelny dosud poskytly na financování bytových potřeb celkem přes 615 miliard korun.

Současná vláda si ve svém programovém prohlášení, stejně tak v koaliční dohodě, stanovila pro oblast stavebního spoření dva cíle. Omezit výši státního příspěvku a zajistit účelové využití státní podpory. Omezení státního příspěvku již bylo realizováno novelou zákona z roku 2011 a stát díky tomu ušetří ročně přibližně sedm miliard korun.

Účelové využití prostředků řeší § 12 odst.

2 další novely zákona, která byla zpracována ministerstvem financí v letošním roce. Novela však obsahuje i rozšíření možnosti poskytovat stavební spoření, a to na banky, což nebylo předmětem ani koaličních dohod, ani programového prohlášení vlády, a navíc to má být za podmínek, které jsou pro klasické stavební spořitelny značně diskriminující – banky na rozdíl od stavebních spořitelen neomezují v používání disponibilních zdrojů.

V rámci Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) navrhujeme, aby novela zákona nebyla v předkládané podobě přijata. Zavedením univerzální licence na poskytování stavebního spoření by byl zcela porušen jeho princip jako relativně uzavřeného systému. Není pochyb o tom, že v univerzálních bankách by stavební spoření bylo podstatně více využíváno jako státem podporovaný spořicí účet, úvěry ze stavebního spoření by banky poskytovaly pouze v nutném rozsahu a úspory ze stavebního spoření by využívaly jako zdroje pro ekonomicky výnosnější produkty. Navíc se jedná o nebezpečný experiment, který není zaveden v žádné zemi, kde funguje stavební spoření.

AČSS ve svých návrzích předkládá taková řešení, která nemají negativní dopad na státní rozpočet a významně podporují pozitivní sociální působení produktu. Návrh na zavedení univerzální licence pro všechny banky a přechod na tzv. „produktové pojetí“ by významně snížil bezpečnost stavebního spoření, které by se stalo plně závislým na tržních výkyvech. Tím by se oslabila sociální funkce stavebního spoření jako levné formy financování rekonstrukcí a modernizací bytového fondu. Navrhovaná změna by měla s vysokou pravděpodobností jediný efekt – likvidaci systému stavebního spoření jako efektivní formy financování bytových potřeb a zabezpečení na stáří.

O autorovi| Pavel Pektor • vrchní ředitel finanční skupiny Wüstenrot a člen prezidia AČSS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít