(Ne)legální bydlení

02. září 2013, 00:00 -
02. září 2013, 00:00

Žil jsem v Los Angeles a nevydělával příliš mnoho peněz, v bance asi tisíc dolarů a přestěhoval jsem se do San Franciska. Takto popisoval nedávno v ranní show kabelové televize MSNBC začátky firmy Airbnb její spoluzakladatel Brian Chesky.

V San Francisku se před šesti lety rozhodl se svým spolubydlícím Joem Gebbiou poskytnout během jedné konference své obydlí účastníkům. Důvod byl prostý, finančně si přilepšit. Měli jen obyčejné matrace a nabízeli nocleh, pohostinnost a snídani. Později jim došlo, že může jít o skvělý byznys.

Přidal se programátor Nathan Blecharczyk, v roce 2008 rozjeli společnost Airbnb, což zkráceně znamená Airbed & Breakfast (v překladu nafukovací matrace a snídaně).

Vytvořili webový portál, kde lidé mohli nabízet nemovitosti ke krátkodobému pronájmu. Společnost nyní nabízí více než 300 tisíc ubytování v 92 zemích a 34 tisících městech.

Na webových stránkách si zájemce podle města a místa, kam se chystá, vybere ubytování, rezervuje ho a zaplatí. Nebo jinak, má-li zájem nabídnout nemovitost ke krátkodobému pronájmu, může se na portálu zaregistrovat. V nabídce jsou luxusní nemovitosti, stejně jako netradiční způsob ubytovaní: dům postavený přímo na stromě či pronájem lodi.

Obě strany – ten, kdo nabízí, i ten, co poptává – se vzájemně hodnotí. Recenze jsou k přečtení na webu. Airbnb poskytuje pojištění až do výše jednoho milionu dolarů, a to pro případ poničení nemovitosti. Byznys trochu komplikuje legislativa ve městech, kde patří tento způsob ubytování k žádanějším. Třeba Berlíňané budou od letošního podzimu čelit vysokým pokutám, budou-li krátkodobě pronajímat byty, protože politici postavili tento způsob výdělku mimo zákon. V San Francisku zase vyměřil soudce pokutu ve výši sedm tisíc dolarů pro Nigela Warrena, který přes Airbnb pronajal bydlení. Oba příběhy popsal německý časopis Der Spiegel.

V Česku se zatím nic podobného nechystá. Pronájem nemovitostí není podle zákona živnost, takže živnostenský list není třeba, příjmy z pronájmu se však standardně daní, upozorňují právníci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít