(Ne)legální bydlení

02. září 2013, 00:00 -
02. září 2013, 00:00

Žil jsem v Los Angeles a nevydělával příliš mnoho peněz, v bance asi tisíc dolarů a přestěhoval jsem se do San Franciska. Takto popisoval nedávno v ranní show kabelové televize MSNBC začátky firmy Airbnb její spoluzakladatel Brian Chesky.

V San Francisku se před šesti lety rozhodl se svým spolubydlícím Joem Gebbiou poskytnout během jedné konference své obydlí účastníkům. Důvod byl prostý, finančně si přilepšit. Měli jen obyčejné matrace a nabízeli nocleh, pohostinnost a snídani. Později jim došlo, že může jít o skvělý byznys.

Přidal se programátor Nathan Blecharczyk, v roce 2008 rozjeli společnost Airbnb, což zkráceně znamená Airbed & Breakfast (v překladu nafukovací matrace a snídaně).

Vytvořili webový portál, kde lidé mohli nabízet nemovitosti ke krátkodobému pronájmu. Společnost nyní nabízí více než 300 tisíc ubytování v 92 zemích a 34 tisících městech.

Na webových stránkách si zájemce podle města a místa, kam se chystá, vybere ubytování, rezervuje ho a zaplatí. Nebo jinak, má-li zájem nabídnout nemovitost ke krátkodobému pronájmu, může se na portálu zaregistrovat. V nabídce jsou luxusní nemovitosti, stejně jako netradiční způsob ubytovaní: dům postavený přímo na stromě či pronájem lodi.

Obě strany – ten, kdo nabízí, i ten, co poptává – se vzájemně hodnotí. Recenze jsou k přečtení na webu. Airbnb poskytuje pojištění až do výše jednoho milionu dolarů, a to pro případ poničení nemovitosti. Byznys trochu komplikuje legislativa ve městech, kde patří tento způsob ubytování k žádanějším. Třeba Berlíňané budou od letošního podzimu čelit vysokým pokutám, budou-li krátkodobě pronajímat byty, protože politici postavili tento způsob výdělku mimo zákon. V San Francisku zase vyměřil soudce pokutu ve výši sedm tisíc dolarů pro Nigela Warrena, který přes Airbnb pronajal bydlení. Oba příběhy popsal německý časopis Der Spiegel.

V Česku se zatím nic podobného nechystá. Pronájem nemovitostí není podle zákona živnost, takže živnostenský list není třeba, příjmy z pronájmu se však standardně daní, upozorňují právníci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít