Ne až takový super Mario

08. června 2015, 00:00 - Tatiana Vavrová
08. června 2015, 00:00

Kanoista, krupiér, finančník, bankéř, kovboj. Kariéra slovenského podnikatele Maria Hoffmanna je pestrá a plná zvratů

Podnikatelů, jimž by pro jejich styl práce slušel přívlastek kovboj, je na Slovensku hned několik. Mario Hoffmann přitom splňuje i doslovnější výklad slova kovboj.

Má rád koně, jezdí vytrvalostní jezdecké závody, třicet kilometrů od Bratislavy postavil honosnou hipoarénu. Než se však šestačtyřicetiletý Hoffmann k této „zábavě“ propracoval, prošel ledasčím.

Rozený Bratislavan se už jako mladý věnoval sportu, v 80. letech byl juniorským mistrem Československa v kanoistice. Sportovní vytrvalost a odolnost se mu hodily později i v byznysu. Hoffmann sám vzpomíná, že podnikání rozjel díky kapitálu, který si vydělal během pětileté práce v kasinu. Kariéra krupiéra v něm také zřejmě zanechala stopu.

V 90. letech se jeho příběh začal podobat příběhům jiných mladých ambiciózních mužů, kteří rozpoznali příležitost a pořádně těžili z kuponové privatizace. Dnes vedou velké dravé finanční skupiny. V Hoffmannově případě vedla cesta přes spojení s partnery Braněm Prieložným, Antonem Siekelem a také s nynějším realitním magnátem Radovanem Vítkem. Jejich finanční skupina Istrokapital sdružila čtyři investiční fondy a dostala se do struktur například Východoslovenských železáren, Slovnaftu či Poštové banky. Hoffmann se postupně partnerů „zbavil“ a jeho Istrokapital se zaměřil hlavně na bankovní část byznysu.

Kamarádšofty s J&T V Poštové bance se mu podařilo v roce 2003 získat majoritu a později za vlády premiéra Roberta Fica – přestože se už tehdy profiloval jako silný odpůrce privatizace – ovládnout i zbývající státní podíl. Drobná procenta zůstala v držení státní Slovenské pošty. Obě firmy spojuje dlouhodobá dohoda o využívání tisíců pošt po celé zemi, kterou Poštové bance závidějí konkurenční banky. Podrobnosti smlouvy nebyly nikdy zveřejněny. Banka tuto výhodu uměla patřičně využít, vklady jí rostly mnohem rychleji, než byl průměr trhu. Kam je umísťovala? S vysokými maržemi úvěrovala hlavně nízkopříjmové skupiny. Výkazy banky však ukazovaly i vysokou míru úvěrování firemních klientů. Konkurenti upozorňovali na silnou propletenost s firmami spřátelené skupiny J&T či s financováním jiných byznysů Hoffmanna a jeho bývalých partnerů.

Problémy hlavního Hoffmannova byznysu se vystupňovaly až s vyhrocením řecké krize.

Zpráva z Atén o odpisu části hodnoty úvěrů silně zasáhla do dalšího osudu banky. Poštová banka měla nakoupené řecké dluhopisy za půl miliardy eur, což banku poslalo do více než dvousetmilionové ztráty.

Ačkoli i předtím dostával Hoffmann od Patrika Tkáče z J&T nabídky na partnerství, teď už neměl na výběr. Poštová banka se tak předloni stala součástí J&T Finance Group.

Hoffmann měl na oplátku ve skupině získat 24 procent. To se dosud oficiálně nestalo, přestože obě strany tvrdí, že jde jen o formalitu. Současně však připouštějí, že Hoffmann musí nejprve splnit podmínku: přinést 200 milionů eur. Výši podílu ovlivní také letošní vstup čínské megafirmy CEFC do vlastnických struktur J&T Finance Group (současný pětiprocentní podíl má stoupat).

Donedávna přímo rodinné souznění, o kterém rád mluvil hlavně výřečný Patrik Tkáč, dostává v posledních měsících trhliny. Příčinou mají být i nadměrné náklady na hipoarénu a přilehlé akvacentrum, které prý přesáhly původní rozpočet dvojnásobně. Sám Hoffmann v březnu pro týdeník Trend tvrdil, že rozpočet je v pořádku a on sám vystupuje v projektu jen jako bankéř nejmenovaného klienta.

Příhoda z Karibiku Hoffmann je na rozdíl od svého partnera z J&T Patrika Tkáče mediálně ostýchavý.

Kdyby mohl, zůstal by nejraději v anonymitě. Vlastní angažovanost ve slovenském průmyslu většinou odbývá tvrzením, že projekty financuje Poštová banka, respektive je jen minoritním akcionářem. Jako v případě holdingu Energochemica, který vlastní podíly v několika chemických závodech, mezitím rozpadlého strojírenského Sitno Holdingu či Dubnického metalurgického kombinátu.

Vyjadřovat se nechtěl ani o konci svých velkolepých plánů na luxusní hotelový komplex na karibských ostrovech Turks and Caicos.

Musel se jich vzdát, když byla v roce 2009 zveřejněna vyšetřovací zpráva o korupci tamního premiéra, do které měl být zapleten i Hoffmann. Na projektu, jehož hodnota měla být 600 milionů dolarů, spolupracovala i J&T Banka.

Hoffmann se rozhovoří spíše o „bezpečných“ tématech – jako když například loni otevíral hipoarénu, přibližoval svou angažovanost v Axon Neuroscience, biotechnologické firmě zaměřené na výzkum léčby Alzheimerovy

choroby, či když žádal o akreditaci pro vysokou školu. Tu však nakonec nedostal. l

Donedávna přímo rodinné souznění Hoffmanna a Tkáče dostává v posledních měsících trhliny.

O autorovi| Tatiana Vavrová • spolupracovnice redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít