Navrch huj

03. listopadu 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
03. listopadu 2014, 00:00

Nejmocnější žena pražské TOP 09 tají půjčku na byt. Nevysvětlila ani, jak ji už dokázala skoro celou splatit

Vladislava Hujová (TOP 09), bývalá starostka pražského Žižkova – a možná i budoucí, pokud se jí při sestavování koalice podaří obejít vítěze voleb Matěje Stropnického (Strana zelených) – má velký problém.

Nedokáže uspokojivě vysvětlit, od koho si půjčila na koupi bytu. Jak nyní zjistil týdeník Euro, půjčku navíc prokazatelně v letech 2010 a 2011 neuvedla do zákonem vyžadovaného přiznání o příjmech a závazcích politiků.

Před komunálními volbami se teď bývalá starostka Hujová stala terčem kritiky médií kvůli údajné rozmařilosti. Žižkovská radnice například zaplatila opulentní pohoštění jejích politických kolegů humrem za téměř devět tisíc korun, vstupenky na koncert Alexandrovců, bohaté dary v podobě luxusního alkoholu i zjevně předraženou analýzu heren v Praze 3. Po odchodu jejích rivalů z pražské TOP 09 Jiřího Vávry a Tomáše Hudečka se nicméně Hujová po volbách stala vrcholnou představitelkou Schwarzenbergovy strany v metropoli. A zasedne i v magistrátních lavicích.

TAJNÝ PŘÍTEL

Příběh s nákupem bytu vykazuje jisté paralely s historkou o kdysi mediálně známém strýčku Vikovi, údajném věřiteli expremiéra Stanislava Grosse. Vladislava Hujová si v roce 2006 koupila dvoupokojový byt na Žižkově. Z výpisu z katastru nemovitostí je zřejmé, že zhruba 480 tisíc korun zaplatila v hotovosti. Jak doplácí zbylých 1,8 milionu, už jasné není. Přestože měla mít podle kupní smlouvy hypotéku u GE Money Bank, v katastru zástavní právo banky chybí. „Byt je již zaplacen. Zbytek kupní ceny jsem zčásti zaplatila hypotečním úvěrem, který byl do konce roku 2010 splacen GE Money Bank, a část ze soukromé půjčky, jejíž splácení z mého účtu jsem schopna dokladovat,“ sdělila Hujová týdeníku Euro. Z veřejně dostupných informací přitom vyplývá, že ani předtím, než vstoupila do politiky, nemohla peníze na urychlené splacení dluhu vydělat. Splatit hypotéku za čtyři roky by přitom byl v českém bankovním sektoru rekord. Zbývající částku 1,8 milionu Hujová podle svých slov částečně uhradila soukromou půjčkou ve výši 1,1 milionu korun. Tu prý začala vracet po splacení hypotéky a zbývá jí doplatit zhruba 300 tisíc. „Veškeré platby byly a jsou realizovány bezhotovostně bankovním převodem, a proto jsou kdykoli dokladovatelné,“ uvedla Hujová.

SOUKROMÁ ZÁLEŽITOST

Když týdeník Euro mapoval majetkové poměru lídrů pražských politických stran, narazil v případě Hujové ještě na další velkou neznámou. V zákonem daném čestném prohlášení o příjmech a závazcích politika za roky 2010 a 2011 dluh za byt neuvedla. „Finance mi poskytl můj osobní přítel, se kterým jsem v té době žila, a proto jsem toto nepovažovala za závazek, který má být uveden v prohlášení,“ vysvětluje Hujová, proč kolonka „dluhy“ zeje prázdnotou. „Náš vztah trvá, měla jsem na mysli dobu poskytnutí 1,1 milionu korun,“ dodala. Protože je vrcholnou političkou, týdeník Euro ji požádal, aby záhadného věřitele odtajnila. „Omlouvám se, ale mé soukromí do politiky nepatří,“ zdráhá se Hujová. Závazek ovšem uvést měla, neboť nejsou manželé a zákon žádá přiznat všechny závazky a pohledávky nad sto tisíc korun. Navíc, jestliže Hujová údajnou privátní půjčku stále splácí, ale přitom ji dál neuvádí v čestném prohlášení, opět porušuje zákon. Bývalá starostka ani neuvedla, z jakých příjmů půjčku vyrovnává. A pokud ji má splacenou, tak se nabízí otázka, z jakých prostředků – její plat starostky by totiž neměl přesáhnout 50 tisíc korun čistého.

HORKÝ ŘETĚZ

Žižkov má na politiky s kontroverzní pověstí smůlu. Dlouho jej ovládal nyní vážně nemocný politik ODS Pavel Hurda. Radnice například oddlužila známý kulturní klub Palác Akropolis, sídlící v Hurdově domě. Nyní se radnici pokouší získat politička, která nedokáže transparentně doložit, za co si pořídila byt. Hujová je přitom lídryní TOP 09 na Praze 3; usedla nejen na žižkovské radnici, ale i na magistrátu, je místopředsedkyní krajského výboru TOP 09. Její příběh se, byť v malém, bohužel podobá neprůhledné hře, kterou po několik let pod vrchem Vítkovem hrával už zmíněný Pavel Hurda. Nabídku koalice od hnutí Žižkov nejen sobě Matěje Stropnického Hujová podle médií odmítla. Nyní je ve hře jednání s ČSSD a ODS, které by mohly s TOP 09 vytvořit širokou koalici a Stropnického hnutí ze hry o starostenský řetěz vyšachovat. Stropnický se už nechal slyšet, že Hujová chce být starostkou za každou cenu. l

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se…
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít