Návrat na výsluní

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Zásadní oživení trhu hlásí advokátní kanceláře s rakouskými kořeny Česká ekonomika postupně nabírá na síle, dle prognózy České národní banky letos poroste o 2,6 procenta. Tento růst cítí i právnické kanceláře s rakouskými kořeny působící v Česku a zaměřující se na obchodní právo. K těm patří například známí rakouští advokáti Schönherr a CHSH Kališ & Partners, ale i pražská pobočka kanceláře DLA Piper, která byla původně součástí rakouské kanceláře Weiss-Tessbach a na rakouské klienty se aktivně zaměřuje.

Napříč sektory Nejviditelnější oživení poptávky po právním poradenství lze pozorovat na trhu fúzí a akvizic (M&A). „Vidíme velký zájem o investice z Koreje, Číny i Japonska. Firmy z těchto zemí kupují továrny v Německu s pobočkou v České republice a my pak zastřešujeme tuzemskou část transakce,“ říká vedoucí partner české pobočky Schönherr Martin Kubánek.

Další impulz trhu M&A dodává generační výměna v českých rodinných firmách. „Takto jsme vloni asistovali několika rodinným podnikům při prodeji zahraničním investorům, jde o transakce za deset až patnáct milionů eur,“ říká Kubánek s tím, že zesílil trend, kdy čeští investoři obchodují mezi sebou. „Dlouhodobě stabilní a rostoucí je segment automobilového průmyslu, kde pracujeme pro významné klienty, například společnosti Daimler, Continental, Daiho a další. Velký potenciál vidíme i mezi našimi klienty v oblasti nemovitostních fondů a finančních institucí, jmenujme Raiffeisenbank, Hypothekenbank či Royal Bank of Scotland,“ dodává Kubánek.

Podobnou zkušenost jako Schönherr mají i zástupci kanceláře CHSH Kališ & Partners, která vznikla v roce 2010 a o dva roky později se začlenila do řetězce kanceláří rakouské advokátní firmy CHSH (zkratka pro Cerha Hempel Spiegelfeld Hlawati). „Výrazné oživení na trhu M&A určitě probíhá, a to jak u přeshraničních transakcí, tak v Česku. Dobré je, že se trh hýbe napříč všemi odvětvími a nálada investorů je velmi pozitivní,“ vysvětluje partner kanceláře CHSH Kališ & Partners Pavel Široký s tím, že v oblasti M&A kancelář radí například potravinářské skupině JIP a významným investičním fondům. „Zároveň se znatelně oživil i trh v oblasti financování a refinancování, kde dlouhodobě pracujeme např. pro Erste Bank a Raiffeisenbank. Nedávno jsme radili například při financování ve výši 600 milionů eur významné mezinárodní farmaceutické společnosti,“ doplňuje Široký.

Pozitivně vývoj trhu M&A vnímá i zástupce kanceláře DLA Piper. „Středoevropský region se vrací na výsluní zájmu investorů, kteří zde hledají nové příležitosti. Nám se dařilo jak u regionálních transakcí, typicky zahrnujících vedle Česka ještě jednu až dvě další země regionu, ale i u transakcí rozsáhlejších,“ říká Jakub Adam, partner české kanceláře DLA Piper, která zastřešovala mimo jiné českou část prodeje české Evraz Vítkovice Steel za více než 300 milionů dolarů. Jinou významnou transakcí byl prodej divize výroby mléka potravinářské skupiny Danone v několika evropských zemích včetně České republiky společnosti Schreiber Foods. „Potravinářství je obor, v němž vidíme neustálý pohyb a zájem investorů. I nyní zastupujeme jednoho ze zájemců o vstup do velkého českého výrobce potravin,“ doplňuje Adam.

Silné nemovitosti Vloni se dal do pohybu i trh nemovitostí.

„Developeři, kteří byli v posledních letech opatrnější, v uplynulém roce výrazně ožili,“ potvrzuje Široký s tím, že CHSH Kališ & Partners zastupuje několik developerů při výstavbě retailových parků a rezidenčních budov. Další pohled na realitní trh nabízí DLA Piper. „Trh se proměnil - nakupují poněkud jiní investoři než před krizí. Zejména ti, pro něž nemovitosti představují úložku vlastního kapitálu, se při transakcích chovají velmi obezřetně. Je to jeden z faktorů, který obchody oproti minulosti prodlužuje. Na druhé straně se na trhu opět objevily rozsáhlé transakce zahrnující kancelářské, retailové i rezidenční nemovitosti v několika zemích regionu. Takové obchody po krizi v podstatě vymizely,“ říká Adam s tím, že pražští právníci DLA Piper pracují mimo jiné pro velký private equity fond z USA, který na českém respektive regionálním trhu zvažuje několik rozsáhlých transakcí v oblasti realit. Adam doplňuje, že vedle developerských projektů v různých sektorech realitního trhu je pražská DLA Piper aktivní i v oblasti financování realitních transakcí, kde dlouhodobě pracuje například s Bank Austria ze skupiny UniCredit. „Důvěru v další rozvoj realitního trhu potvrzuje i skutečnost, že pražská kancelář DLA Piper se nedávno rozšířila o novou partnerku s týmem specializujícím se právě na nemovitosti,“ dodává Adam.

Významnou realitní praxi má i Schönherr, ten vloni zastupoval například fond České spořitelny Reico při akvizici kancelářské budovy Qubix za 950 milionů korun. „Naši klienti kupovali hlavně kancelářské objekty v Praze 1 a Praze 4. Největší zájem byl o objekty oceněné v architektonických soutěžích nebo vybavené environmentálními certifikáty. Dále se objevila silná poptávka po akvizicích logistických areálů u dálnic,“ říká Kubánek s tím, že Schönherr registroval kromě velkých fondů i poptávku menších českých investorů nakupujících nemovitosti v okresních městech. Schönherr také radil při prodejích tříhvězdičkových hotelů v Praze klientům z Ruska a střední Asie.

Solární oživení Zajímavým trendem je narůstající počet přeprodejů fotovoltaických elektráren. „Jde o solární parky uvedené do provozu do konce roku 2010 za výhodnějších výkupních cen,“ říká Kubánek s tím, že většinou jde o celky tří až pěti elektráren, mnohdy v rámci portfolia dalších energetických zdrojů ve střední a východní Evropě. Zvýšený počet transakcí v oblasti obnovitelných zdrojů registrují i zástupci kanceláří CHSH Kališ & Partners a DLA Piper.

„Setkáváme se jednorázovými transakcemi i akvizicemi celých portfolií,“ potvrzuje Adam z DLA Piper a dodává, že v oblasti energetiky je zajímavá oblast přeshraničního obchodování s rozsáhlými objemy komodit, kde DLA Piper radil například obchodníkům se zemním plynem.

Další příležitosti Zajímavou novinkou na trhu je dle kanceláře Schönherr zvýšená poptávka po forenzních právních prověrkách. „Klienti požadují, abychom zkoumali obchodní případy z minulosti, např. úvěrové smlouvy, zda nebyly porušeny nějaké interní předpisy. Podaří-li se nám toto potvrdit, často dojde k žalobě o náhradu škody,“ říká Kubánek z kanceláře Schönherr s tím, že se klienti i v důsledku doznívající krize snaží vymáhat pohledávky za každou cenu. „Vliv na to má i nová legislativa - vzhledem k rozšířené odpovědnosti statutárních orgánů nechtějí dnes manažeři nic zanedbat,“ doplňuje Kubánek.

Opatrněji situaci v oblasti sporů vidí Široký z CHSH Kališ & Partners. „Domníváme se, že popularita soudních sporů před státními soudy kvůli pomalosti české justice a nákladnosti soudního řízení výrazně neroste. Vážíme si naopak toho, že jsme často zapojováni do procesu obchodní mediace v situaci, kdy se obchodní partneři neshodnou. Nás pak využívají jako zkušeného mediátora a soudní spor či arbitráž vidí až jako poslední možnost,“ říká Široký s tím, že CHSH Kališ & Partners přesto některé klienty u soudů zastupuje. „Jedná se mimo jiné o firmy z oblasti strojírenství a fotovoltaiky včetně jednoho z největších provozovatelů solárních parků na světě,“ dodává Široký s tím, že CHSH Kališ & Partners nedávno otevřela obchodní zastoupení v Moskvě. „V posledních letech jsme cítili narůstající poptávku našich klientů po právní podpoře v Rusku. Pomáháme jim např. s řešením exportního financování nebo zajištěním pohledávek, přičemž se na kauzy vždy díváme i z obchodního pohledu. Klient totiž stále více hledá nejen právníka, ale i poradce, se kterým může konzultovat svá obchodní rozhodnutí. To je, domnívám se, obecný trend u všech sofistikovanějších klientů a možnost, jak na vysoce konkurenčním českém trhu uspět,“ uzavírá Široký.

Středoevropský region se vrací na výsluní zájmu investorů, kteří zde hledají nové příležitosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít