Návrat domů

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Na český trh přinášíme unikátní koncept, věří šéf pražské pobočky obchodního domu Julius Meinl

Palác delikates Julius Meinl na vídeňské nákupní třídě Am Graben láká milovníky dobrého jídla již přes čtyřicet let. Celý koncept je natolik úspěšný, že se společnost Julius Meinl rozhodla expandovat mimo Rakousko. První vlaštovkou této expanze se stal třípatrový gurmánský palác v Praze otevřený vloni v prosinci. Ve své nové pobočce si chce společnost Julius Meinl vyzkoušet životaschopnost konceptu i pro další zahraniční trhy. „Prahu jsme si vybrali ze dvou důvodů. Zaprvé jiné evropské metropole již své gurmánské paláce mají, například Harrods v Londýně či Galeries Lafayette v Paříži. Zadruhé rodina Meinlových vlastně pochází z Čech, zakladatel rodinné firmy Julius Meinl I. se narodil v roce 1824 v severočeských Kraslicích,“ objasňuje ředitel společnosti Julius Meinl Praha Christian Weissenbacher.

Vzestup trhu Ovšem jen český původ rodiny Meinl by pro otevření velkoprodejny luxusních potravin v centru Prahy s podlahovou plochou 2500 metrů čtverečních nestačil. „Jsme přesvědčeni, že Česko je pro tak velkorysý koncept připraveno. Kvalita prodávaných potravin se zde v poslední době výrazně zlepšila. To, že vstupujeme na trh jako první s takovou nabídkou, má svá pozitiva i negativa. Pozitivní je, že jsme s takovým konceptem v Česku jako první, na druhé straně víme, že bude chvíli trvat, než se na trhu prosadíme,“ říká Christian Weissenbacher a dodává, že v současnosti nabídka pražského Meinlu kopíruje sortiment vídeňského obchodního domu. Postupně ji ale chce přizpůsobit požadavkům pražských zákazníků. „Již nyní vyhledáváme české dodavatele. Samotní místní producenti se na nás obracejí a posílají nám vzorky na ochutnání. Stejné je to i ve Vídni, kde představujeme platformu pro malé výrobce, kteří vyrábějí menší množství vysoce kvalitních produktů a nemají šanci uplatnit se ve velkých řetězcích,“ vysvětluje Weissenbacher s tím, že již nyní v nabídce českého Meinlu najdeme například české maso a salámy, chřest z Mělnicka či čokolády pražského výrobce.

Jiný svět Pražský Meinl s 15 tisíci druhy zboží ovšem nemá být jen dalším českým velkoobchodem potravin, ale má vyšší ambice. „Zákazníci při návštěvě našeho paláce vstupují do jiného světa – fascinujícího světa lahůdek. Chceme je překvapit tím, co vše lze koupit. Marmelády z Madagaskaru, papáju z Brazílie, proslulé hovězí maso japonského plemene wagyu či čokoládu z velbloudího mléka z Dubaje,“ loví Weissenbacher z paměti exotické pochoutky a dodává, že desítky produktů nabízí Meinl v Praze jako jediný. Jedním z příkladů jsou cukrovinky anglického výrobce Charbonnel et Walker, oblíbené značky britské královny Alžběty II. Přitom Meinl sází hlavně na rozmanitost – v jeho nabídce například najdeme kolem čtyř stovek druhů sýrů, 250 druhů uzenin a desítky druhů balzamikového octa. V oddělení ryb zase kromě obvyklejších druhů lze koupit i humry, obří krevety z Indie či francouzské ústřice. Přitom zejména u masa a ryb se Meinl snaží o absolutní servis. „U nás dostanete maso zcela očištěné, není třeba je doma upravovat, prostě jej můžete dát rovnou na pánev. To není běžné nejen v Česku, ale ani v Rakousku,“ vysvětluje Weissenbacher.

Úspěšná gastronomie Rakouská společnost však zdaleka neprodává jen cizí výrobky. Ve druhém patře pražského gurmánského paláce najdeme velkorysou nabídku cukrářských pochoutek a pečiva vyráběných přímo zde. A tyto čerstvé produkty si stále více nacházejí zákazníky. „Například prodej cukrářských výrobků a pečiva vzrostl během dubna a května o sto procent.

V centru Prahy je už několik kaváren, které u nás kupují dorty,“ pochvaluje si Weissenbacher a dodává, že podobné oblibě se těší i restaurace ve třetím patře paláce. „Nejde o luxusní podnik jako ve Vídni. Máme restauraci nabízející dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Důraz klademe na moderní mezinárodní i českou kuchyni, ale nezapomínáme ani na tu rakouskou,“ říká Weissenbacher. A právě nabídka jídel z rakouské kuchyně v restauraci gurmánského paláce ukazuje, nakolik se u Meinla věnují detailům „U nás dostanete například pravý vídeňský řízek z telecího masa. Ten jsme dlouho ladili v kuchyni, sám jsem u toho prostál několik hodin,“ uzavírá s úsměvem Weissenbacher. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít