Nášup pro doktora Ratha

27. července 2015, 00:00 - Václav Drchal
27. července 2015, 00:00

V druhém chystaném procesu s Davidem Rathem jde o čtyři další korupční kauzy, cinknuté zakázky a úplatky

David Rath zná svůj trest. Ten ale nebude konečný. S výší trestu zamíchá odvolání a před soud navíc pomalu, ale jistě míří případ Rath II. Jde v něm o další čtyři korupční kauzy, veřejné zakázky za zhruba 700 milionů a úplatky ve výši 66 milionů korun. Policie vyšetřování kauzy Rath II skončila na jaře, poté obvinění dostali čas na pročtení spisu. „Seznamování se spisem je ukončeno, předpokládám, že příští týden by policie mohla předložit návrh na konečné opatření,“ odhadl minulé úterý pro týdeník Euro dozorující státní zástupce Jiří Pražák. Oním „opatřením“ bude nejspíš návrh na podání obžaloby, nic totiž nenasvědčuje tomu, že by policie chtěla stíhání zastavit.

Kvarteto nových korupčních případů se od těch původních osmi moc neliší – stejný je motiv, stejná je metoda a stejné je i základní obsazení – Rath, manželé Kottovi a „tvůrkyně výběrových řízení na míru“ Lucie Novanská. Jisté rozdíly tu ale přece jenom jsou. Hodnota zakázek a stejně tak i úplatky jsou nyní v průměru vyšší a pak především – policie kromě devíti lidí stíhá také osm firem, a to jak za čtyři nové, tak i zpětně za oněch osm starších hříchů. Mezi obviněnými společnostmi je přitom i stavební moloch Metrostav a dva přední obchodníci se zdravotnickým materiálem – firmy Hospimed a Puro-klima.

Sanitky a pavilony

Vzít úplatek stihli Kottovi podle policie pouze v prvním ze čtyř případů. Jde o dodávku 48 sanitek za 110 milionů korun pro středočeskou záchranku. Výběrové řízení skončilo v lednu 2012 a o dva měsíce později si Kott údajně vyzvedl od Martina Jireše, místopředsedy firmy Puro-klima, polovinu dohodnutého úplatku – tedy 3,36 milionu korun.

Bezprostředně poté měl Kott Rathovi předat 1,12 milionu a podle odposlechů zveřejněných serverem Akuálně.cz to doprovodil slovy: „Tady je půlka sanit. Jireš to spočítal na sedm.“ Na to Rath prozaicky poznamenal: „Takže předpokládám třetina.“ Později si pro svůj podíl prý zašel i šéf středočeské záchranky Martin Houdek, ten to však stejně jako Rath popírá a tvrdí, že mu Kott vracel půjčku. Detaily této kauzy jsou nicméně docela záhadné, protože zakázku na dodávku sanitek nevyhrála firma Puro-klima, ale FD servis Praha. Podle státního zástupce Pražáka nelze tento rozpor bez jemu zapovězeného vyslovení konkrétních jmen vysvětlit. Houdkův obhájce Tomáš Sokol tvrdí, že „ve spise nenašel žádnou spojitost“, a navrhl proto zastavení stíhání.

Další tři cinklé zakázky jsou klasicky nemocniční a zveřejněny byly až těsně před velkým policejním zatýkáním – v květnu 2012.

Šlo o rekonstrukci bloku C2 kladenské nemocnice (za 227,5 milionu), rekonstrukci pavilonu O kolínské nemocnice (98,5 milionu) a stavbu dvou pavilonů v mladoboleslavské nemocnici (270 milionů). Skupina se podle policie dopředu dohodla na vítězích – v prvních dvou případech měl uspět Metrostav, ve třetím Konstruktiva Branko. Cenou za vítězství měl být vždy úplatek ve výši zhruba deset procent zakázky, policie však zasáhla dřív, než mohlo dojít k jejich předání.

Pořád maximálně 12 let

Vyčlenění čtyř případů z hlavního „rathovského“ procesu nemá zdánlivě logiku, podle Pražáka šlo ale kvůli zkrácení vazby pro hlavní aktéry (beztak příliš dlouhé) o rychlost, proto čtyři nedořešené případy a kompletní stíhání firem přepadly do případu Rath II.

Pokud by soud i tady uznal Rathovu vinu (a stejně tak dalších pěti osob figurujících v obou větvích případu), nový trest by se mu k tomu právě vynesenému nepřipočetl. Soud by v takovém případě musel vynést tzv. trest souhrnný, jehož horní hranice by pořád byla „pouze“ 12 let.

Kdo je stíhaný Lidé: • David Rath • Kateřina Kottová (Pancová) • Petr Kott • Lucia Novanská, vystupovala za firmy ML Compet a Aveza pořádající výběrová řízení • Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu • Jiří Anděl, Pilátův náměstek • Pavel Drážďanský, generální ředitel Konstruktivy Branko • Martin Jireš, místopředseda představenstva společnosti Puro-klima • Martin Houdek, šéf středočeské záchranky

Firmy: • Metrostav • Hospimed • Puro-klima • Konstruktiva Branko (v likvidaci) • Tenton (firma v srpnu 2012 koupila Konstruktivu Branko, nyní je sama v konkurzu) • ML Compet • Aveza (dříve Erinyes; dcera ML Competu) • Jipe (dříve Fisa)

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít