Naši žáci se ve světě neztratí

15. prosince 2014, 00:00 - Petr Dašek
15. prosince 2014, 00:00

České osnovy jsou hlavně o biflování, u nás se děti učí informace propojovat i prezentovat, říká majitelka a zakladatelka Sunny Canadian International School

Otevřením gymnázia si splnila sen o kvalitním dvojjazyčném vzdělání od školky až po maturitu pod jednou střechou. „Cílem bylo vybudovat zařízení, po jehož absolvování by se děti mohly rozjet na studia do celého světa, aniž by musely tamní látku složitě dohánět,“ říká Alice Štunda, majitelka a zakladatelka Sunny Canadian International School (SCIS), s tím, že se ve své škole snaží vychovávat zdravě sebevědomé, slušné a zodpovědné lidi.

* Čím se SCIS liší od ostatních škol?

Snažila jsem se s pomocí odborníků o spojení toho nejlepšího z českých a kanadských osnov. České osnovy jsou stále především o „biflování“. Děti však nedokážou získané informace mezioborově spojit. Naučí se něco z fyziky, ale už to nedokážou použít v chemii. Kanadské děti v tomto mají výhodu, nemají hlubší znalosti jako Češi, ale mají je více pochopené a jsou schopny je mezioborově využít. Navíc umějí velice dobře samy sebe prezentovat, což děti v českých školách stále neumějí. Děti v SCIS běžně prezentují už v nízkém věku. Už v páté třídě si zvládnou samy připravit 20minutovou prezentaci v PowerPointu a postavit se před 20 dospělých lidí, kteří je hodnotí.

* Jednou z přidaných hodnot vaší školy je podle vás také její outdoorové zaměření…

Využíváme své výhodné polohy v blízkosti přírody a zároveň nedaleko metropole – ze stanice Opatov trvá cesta autobusem zhruba deset minut. Disponujeme velkou zahradou, na které jsou hrací a sportovní plochy a také indiánská týpí pro přespávání a výuku. I tím se hlásíme ke kanadským tradicím. Když nejsme v tělocvičně, probíhá výuka tělesné výchovy na zahradě školy nebo v Průhonickém parku, který je od školy vzdálený dvě minuty. V zimě jezdí děti občas na běžkách, někdy si berou do školy i kola. A v rámci odpoledních aktivit pak učíme děti jezdit i na inlinech, bruslích či longboardech. Pořádáme paintballové zápasy, speciální programy přežití v lese vedené vojáky, jezdíme na kánoích – Sázavu máme dvacet minut naším autobusem.

* Jak nákladné je studium na vaší škole?

V mateřské škole záleží na programu, zda jde o český, či anglický. Školné se v anglickém programu pohybuje od 13 500 do 18 800 korun v závislosti na typu docházky. Platba 18 800 korun ovšem nezahrnuje jen školné, je to skvěle propracovaný celodenní program, v rámci kterého si dítě může vybírat zdarma z naší nabídky all-inclusive odpolední kroužky a aktivity. Pokud jde o školné pro základní školu, to představuje 16 400 korun měsíčně a platí se pololetně. Školné na gymnáziu činí 17 600 korun za měsíc.

* To nejsou pro řadu rodin zrovna malé částky…

Je však třeba zdůraznit, že nadaní studenti s průměrem do 1,5 u nás mohou na základě zkoušek získat prospěchové stipendium (snížené školné na 3500 korun měsíčně) na celou dobu studia. Jediné dvě podmínky jsou, že jim nesmí klesnout průměr pod 2,0 a nemají kázeňské problémy.

* Přestoupit na vaši školu je možné prakticky kdykoli. Jak náročné to je?

Všichni zájemci o studium musejí udělat přijímací testy. Pokud momentálně nesplňují daná jazyková kritéria, máme pro ně připravený intenzivní podpůrný doučovací program, který má za úkol děti v co nejkratším čase doučit až na požadovanou jazykovou úroveň pro jejich ročník. Takže se děti nemusejí bát zařadit se ani do vyšších ročníků. Díky tomuto programu dělají v angličtině opravdu velké pokroky, mají z učení radost a lépe pak zvládají i ostatní předměty vyučované anglicky hovořícími pedagogy.

* Kdy bude dokončena nová budova pro druhý stupeň a gymnázium?

Na jaře, výuka zde začne od září příštího roku. Nový pavilon bude mít celkem 14 tříd plus obrovskou tělocvičnu, jídelnu, knihovnu, domácí kino, studentský klub i nealko bar. Chybět nebudou perfektně vybavené laboratoře, profi kuchyň na kurzy vaření či televizní a rádiové studio. Pro gymnázium počítáme s maximálně 25 studenty na třídu. A jelikož nabízíme nově možnost ubytování v internátu, mohou se k nám hlásit žáci z celé republiky. Ti nejnadanější přitom mají možnost studovat jen za zmiňovaných 3,5 tisíce korun měsíčně.

* Začínala jste v Hlubočince u Prahy s dvěma třídami a 24 dětmi, dnes má vaše škola téměř 400 žáků, řada z nich vítězí v mezinárodních soutěžích. Získala jste ocenění Podnikatelka roku 2014. Jaký je váš recept na úspěch?

Nastavit si reálný cíl a jít za ním. V mém případě je jistě část úspěchu také to, že nešlo o podnikatelský záměr s cílem vydělat závratné peníze. Dělala jsem to pro své dítě. V takovém případě se do toho opřete veškerou silou a děláte to opravdu nejlépe, jak umíte. Faktor peněz vás ve spoustě věcí omezuje a ovlivňuje. SCIS rozhodně není milionářský byznys. Ale byznys, který se musí dělat s láskou. Můj recept na úspěch tedy zní: Jděte si za svým cílem, dělejte to s láskou a dopadne to dobře. l

O autorovi| Petr Dašek • dasek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít