Naší vizí jsou domácí jaderné elektrárny

21. prosince 2015, 00:00 - Václav Herz
21. prosince 2015, 00:00

Musíte přijít s něčím inovativním, co zákazníky zaujme, tvrdí šéf společnosti Lumius

Pokud pravidelně nepřicházíte s nějakou inovací, je velmi těžké na energetickém trhu uspět, je přesvědčen šéf společnosti Lumius Miloň Vojnar. A dodal: „Neustále přemýšlíme o tom, co dál, s čím novým přijít, jak zaujmout zákazníky. Jak jim uspořit finance.“

* S jakými novinkami jste přišli?

První věc, kterou jsme spustili od Nového roku, je Centrum energetických služeb. Služba, kdy našim zákazníkům kromě energetických komodit nabízíme i nezbytný servis. Tím zásadním, s čím přichází Centrum energetických služeb, je ulehčení zákazníkům od pravidelných povinností, které vyplývají z energetického zákona, například revize provozovaného energetického zařízení. A na to se nabalují drobné servisní věci, jako třeba opravy a výměny částí energetických zařízení. Službu jsme schopni poskytnout i firmám, které nejsou zákazníkem Lumiusu. Další novinka, se kterou jsme přišli v září, se týká efektivního nakládání s energiemi.

* V čem to spočívá?

Vymysleli jsme tři nové produkty. Ten primární a nosný se jmenuje Lumius Smart Factory, druhý Lumius Smart Home, třetí Lumius Rack. První dva využívají digitální, třetí pak analogové zařízení, něco jako PLC, na které je napojena spousta čidel, třeba na měření teploty nebo vlhkosti. Zařízení v podstatě pracuje následovně. Když máte v daném odběrném místě nějakou výrobu energií, a je jedno, zda je to fotovoltaika, nebo třeba kogenerace, náš systém ohlídá, aby co možná nejvíce vyrobené elektrické energie bylo spotřebováno v daném odběrném místě.

* Proč?

Novela energetického zákona hovoří o tom, že v okamžiku, kdy máte za odběrným místem nebo v jeho rámci výrobní zdroj, tak elektřina, kterou vyrobíte a zároveň v daném odběrném místě spotřebujete, nepřeteče do sítě a neplatíte 495 korun ve formě podpory na obnovitelné zdroje. Jedná se o decentrální výrobu, to je ta alfa a omega našeho systému. Naše zařízení maximalizuje vlastní výrobu a spotřebu tak, aby naši zákazníci co nejméně nakupovali ze sítě. Tedy aby uspořili na poplatcích nejen za obnovitelné zdroje, ale i za systémové služby a tak dále.

* Jak velkých úspor lze takto dosáhnout?

Záleží na dané konkrétní instalaci, nejde vše paušalizovat. Máme postavený jeden typový dům v Lužických horách, kde si klienti mohou prohlédnout, jak náš systém Lumius Smart Home funguje v praxi, v naší nové administrativní budově zase mohou v praxi zjistit, jak pracuje Lumius Smart Factory. Návratnost obou zařízení se pohybuje někde od pěti do sedmi let.

* Jak velký je mezi klienty o nové služby zájem?

Zájem samozřejmě je. Navíc Lumius je téměř jediný, kdo v České republice může ukázat takový systém v reálu.

* Podaří se díky novým službám nahradit výpadek v podobě klesajících marží z prodeje elektřiny a zemního plynu?

Podaří, ale hlavně jde o to, přijít s něčím inovativním, co bude zákazníky zajímat. Naší obrovskou výhodou je, že je to náš vlastní vývoj, ne něco, co jsme si koupili, platíme z toho licenční poplatky a prodáváme za miliony korun.

* Už několik let plánujete vybudovaní vlastní miniaturní jaderné elektrárny. Kdy už začnete s její výstavbou?

Stále je to naše vize. Z dnešního pohledu cen energií je ale nereálné stavět jakýkoli velký zdroj, který není dotovaný. Navíc je dnes jádro na černé listině v mnoha zemích, jako jsou Německo a Francie. Musí uplynout nějaká doba, než těmto zemím dojde, že se bez jádra neobejdou. Teprve poté je možné začít stavět malé jaderné elektrárničky. Samozřejmě pokud má být něco takového reálné, je ještě zapotřebí schválit příslušnou legislativu.

* Rozšíříte nabídku služeb i na drobné odběratele elektřiny a plynu?

Stále se soustředíme na prodej elektřiny a zemního plynu velkým zákazníkům, pořád držíme naši linii velkoodběratelů energetických komodit. Pořád platí, že se nechceme vrhnout na retail a běhat po domácnostech.

* Jaké jsou dlouhodobé plány Lumiusu?

Být jedním z nejvýznamnějších dodavatelů energetických komodit v České republice a mít adekvátní zdrojovou základnu. A tím se znovu vracím k jádru.

* Kdy chcete mít vlastní zdrojovou základnu?

To záleží primárně na tom, jaká bude nálada v Evropě, jakým směrem se bude trh vyvíjet. Dnes je na tom jádro velice špatně. Myslím si, že dřív než v roce 2025 to nebude. l

O autorovi| Václav Herz, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít