Náš kampus bude české Silicon Valley

23. června 2014, 00:00 - Hana Boříková
23. června 2014, 00:00

Nedaleko Ústí nad Labem vyrůstá technologický park, který chce nalákat mozky z celého světa.

Projekt Nupharo Park, který se buduje u dálnice D8, získal od Evropské unie dotaci přes 300 milionů korun. Zaměří se mimo jiné na rozvoj stejnosměrného proudu. „Nadchli jsme velké firmy jako ABB, Cisco nebo Philips. Uznávají, že projekt má hlavu a patu. A tyhle firmy přilákají další mladé lidi s nápady,“ říká Milan Ganik, jeden z „duchovních otců“ technologického parku.

* Proč jste vsadili právě na technologický park a jak se vám podařilo získat 300milionovou evropskou dotaci?

Evropská unie chce podporovat ve vědě především dvě oblasti: biomedicínu a energetiku. My jsme se primárně rozhodli pro energetiku, kde je rychlejší vývoj a uplatnění v praxi. Věda se obecně potřebuje komercializovat, dostat z laboratoří do světa. A energie je základ všeho. EU má rozumnou koncepci: udržitelný rozvoj, snížení energetické náročnosti a podporu zaměstnanosti. Náš projekt by měl tohle nabídnout. Podpořili nás v tom české i nadnárodní firmy, například ABB nebo ČEZ. V ABB nás následně přivedli k aplikaci stejnosměrného proudu, který se používá v bateriich elektromobilu, v LED svítidlech, ve spotřebičích, ve fotovoltaice. Náš strategický partner Philips se zase zaměřuje na „smart lighting“ (chytré osvětlení), kde se prostřednictvím stejnosměrného proudu a LED žárovek dají ušetřit až dvě třetiny energie. Přes smart lighting se ale vlastně Nupharo dostává do biomedicíny, protože kvalita světla ovlivňuje psychické i fyzické zdraví každého. Hranice jsou v dnešním světě spíše umělé.

* Proč už dávno nevyužíváme stejnosměrný proud, když je to tak výhodné?

To je příběh Tesla versus Edison. Kdyby se dnes rozhodovalo, jestli využívat stejnosměrný, nebo střídavý proud, šli bychom jinou cestou než před 120 lety. Říkat ale nyní, abychom změnili distribuční soustavy na stejnosměr, je podobné jako nutit Angličany, aby začali jezdit vpravo. Musíme jít postupně od jednotlivých místností, domů ke čtvrtím, k městům… Nupharo Park by měl představovat v tomto směru takový malý ostrovní systém. V kampusu budeme mít duální rozvody, abychom mohli využít technologie, které jsou vyvinuté na stejnosměr. Jen zbytek budeme napájet na střídavý proud. S tím, jak půjde vývoj kupředu, by měl celý kampus fungovat na stejnosměrný proud.

* Do jaké míry bude projekt nezávislý na svém okolí neboli soběstačný?

My doufáme, že alespoň z poloviny. Nupharo Park je koncipován jako maximálně udržitelná stavba s vlastním systémem pro zpracování vody, jenž se díky vlastní čističce rozdělí na dva okruhy vody – pitnou a šedou. V areálu instalujeme 84 hlubinných tepelných vrtů a kaskády tepelných čerpadel pro vytápění i chlazení prostor. Využívat budeme rovněž systém rekuperace a sdílení odpadového tepla. Všechny budovy mají přípravu na instalaci fotovoltaických panelů a jejich stejnosměrné připojení. Areál také disponuje stanicí pro nonstop měření emisí.

* Půjdou ale mozky do Ústeckého kraje?

Poloha v hodinové vzdálenosti od Prahy je ideální. Když někdo bydlí v Řevnicích a pracuje v Letňanech, trvá mu déle a stojí ho více stresu dostat se do práce než po dálnici k nám. A v Drážďanech, které jsou jenom 25 minut od našeho kampusu, jsou anglické školky a školy pro top manažery ze světa. Chceme vybudovat pro vědce z celého světa a jejich rodiny špičkové zázemí. Evropská unie má například program na zkoumání vlivu stresu na manažery. Měl by sloužit třeba jako prevence infarktu. My chceme, aby naši manažeři byli součástí tohoto programu. Zároveň by se měli cítit dobře v prostředí, které bude evokovat Šumavu. Za pár let budou lidé říkat, že Nupharo je super místo k životu. Vsaďte se.

* Takže Nupharo bude takové energetické Silicon Valley?

Vlastně ano. Chceme mozkový trust, který se bude rozšiřovat. A nepůjde jen o energetiku. Momentálně se začínáme zabývat i oborem „internet of things“. Doba pouze internetu pro lidi končí. Například pleny budou mít čip a mamince na iPhonu pípne, že se dítě počuralo. Nebo v lednici bude čip, který pozná, kdy má objednat a zaplatit jídlo, když ho spotřebujete.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít