Napadni to

07. dubna 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
07. dubna 2014, 00:00

Státní úřady na volání a datech jen tak neušetří. Zlevnění služeb blokují stávající dražší dodavatelé

Státu se před dvěma měsíci podařilo vysoutěžit až o sedmdesát procent levnější služby pro systém Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS). Neznamená to však, že by úřady v dohledné době ušetřily za datové spojení nebo telefony. Velcí provideři, především Telefónica O2, ale i T-Mobile a GTS Czech, kteří dosud dodávali tyto služby státu, se nehodlají s neúspěchem v soutěžích smířit.

Dceřiná společnost T-Mobilu, T-Systems Česká republika, a GTS napadly celý systém nákupu u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Návrhy směřují proti zadávacím podmínkám celé řady veřejných zakázek zadávaných v rámci dynamického nákupního systému. Případ je velice náročný, a to i z hlediska procesního, nelze tedy v tuto chvíli spolehlivě odhadovat, kdy by mohl být dokončen,“ sdělil týdeníku Euro mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

„Naše námitky jsou mířeny především proti zmatečnosti dynamického nákupního systému. Dále namítáme nepřiměřenou míru chybovosti zadávací dokumentace a v neposlední řadě extrémně nevhodné rozdělení služeb do jednotlivých poptávkových listů,“ vysvětluje mluvčí GTS Lucie Řeřichová. Firma T-Systems se kvůli probíhajícímu tendru vyjádřit odmítla. Úspěch trpaslíka Nelibost u velkých operátorů vyvolaly úspěchy málo známé ostravské firmy Ha-vel internet.

Ta z první vlny elektronických aukcí vyhrála polovinu. „Smlouvy zatím nebyly podepsány, nebyly dokonce zveřejněny ani výsledky aukcí. Ministerstvo vnitra nás vyzvalo k vysvětlení nabídky, což jsme v požadovaném termínu učinili,“ řekl týdeníku Euro jednatel Ha-vel internetu Pavel Halfar. Námitky firem GTS a T-Systems považuje za účelové. „S jediným cílem - zdržet zadávací řízení,“ říká Halfar, jehož firma je mimochodem subdodavatelem firemních připojení pro T-Mobile a České Radiokomunikace.

Ha-vel internet tvrdí, že se stávající dodavatelé hlasových a datových služeb snaží odložit soutěže, aby mohli poskytovat služby za svoje současné výrazně vyšší ceny. „Jako příklad je možné uvést zadávací řízení na telekomunikační služby ministerstva financí, kdy námitku na ÚOHS podala společnost InternetHome - stoprocentně vlastněná Telefónikou -z čistě formálních důvodů a s jediným cílem odložit výběr nejvhodnější společnosti,“ stojí v otevřeném dopise, který Halfar poslal Petru Rafajovi, přesedovi ÚOHS. Halfar v něm poukazuje na skutečnost, že nižší nabídky než Telefónica podaly u většiny nabídek jak Ha-vel internet, tak České Radiokomunikace. „Máme důvodné podezření, že stejnou strategii použije společnost GTS a jejím jediným cílem bude odložit nebo zrušit výběrové řízení tak, aby byli jednotliví zadavatelé nuceni prodloužit nevýhodné smlouvy se stávajícími poskytovateli,“ varuje Halfar.

Konkurence naopak ostravské firmě vytýká to, že se s ministerstvem vnitra a ÚOHS podílela na úpravě zadávací dokumentace ke KIVS. Halfar tvrdí, že se tak podařilo odstranit diskriminační podmínky, systém je podle něj díky tomu transparentní a soutěže mohou probíhat. „My jsme museli změnu zadávacích podmínek na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyválčit. O nějaké spolupráci nemůže být ani řeč,“ odmítá obvinění z možného střetu zájmů Halfar.

Výnosné nicnedělání V prvním kole elektronických aukcí bylo v rámci KIVS na přelomu roku soutěženo celkem 3935 datových a hlasových služeb ve 182 veřejných zakázkách dohromady za více než čtvrt miliardy korun. Ve druhém kole má jít o zakázky za dalších téměř 300 milionů. Celkem má ministerstvo vnitra v portálu 7456 služeb. Ale ne všechny musí soutěžit.

Ministerstvo je nyní při sdělování informací o průběhu zadávání nových zakázek KIVS velmi opatrné. Obává se totiž dalších námitek ze strany neúspěšných uchazečů, což by rozjeté soutěže mohlo zcela zastavit. Systém by se pak musel už poněkolikáté lepit obnovením předchozích rámcových smluv. To by nejvíc vyhovovalo velkým providerům, protože by jim zakázky zůstaly, navíc za původní ceny z roku 2007. Ty aktuální jsou přitom o desítky procent nižší.

Nekonečné tendry Nákup telekomunikačních služeb centralizovanou formou započal v roce 2000 za sociálnědemokratické vlády, kdy se stal výlučným dodavatelem služeb Český Telecom. K částečné demonopolizaci došlo až v roce 2007, kdy byly v rámci výběrového řízení vybrány Telefónica O2, GTS a konsorcium T-Systems a ČD Telematika. Smlouvy byly podepsány na čtyři roky. Nové výběrové řízení mělo proběhnout v březnu roku 2011. Jenže noví účastníci se cítili diskriminováni, tendr napadli a ÚOHS výběrové řízení zrušil. Stávající dodavatelé přepodepsali smlouvy na šest měsíců s šestiměsíční opcí. Ovšem za ceny poplatné roku 2007, nikoli 2011, kdy byly na trhu už výrazně nižší. V září 2011 ministerstvo vnitra vypsalo nový tendr, ale v prosinci jej zrušilo. V červenci 2012 byla soutěž vyhlášena znovu, jenže zadání bylo z popudu Ha-vel internetu, který jej označil za fatálně vadné, zastaveno a zrušeno.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít