Nálada podnikatelů se zlepšuje

12. srpna 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
12. srpna 2013, 00:00

Výkon ekonomiky politická zemětřesení fakticky neovlivňují, říká šéf skupiny Bisnode ČR

Rok 2013 zatím nebyl zlomový jen pro českou politiku. Změny se nevyhýbají ani byznysu, ani agenturám, které podnikání a ekonomiku sledují. Mimo jiné se pod název Bisnode ČR „schovalo“ šest společností včetně České kapitálové informační agentury nebo Soliditet, které informují o českých firmách a tuzemském trhu.

„V rámci skupiny jsme maximálně integrovali všechny podobné činnosti. Nyní zákazníkům nabízíme flexibilnější nabídku služeb kombinovanou s přidanou hodnotou, která je ještě více šita na míru individuálním potřebám. Získali jsme i novou energii a finanční prostředky na rozvoj našeho podnikání. To všechno se již pozitivně projevuje i v ekonomických výsledcích,“ říká David Farský, country manažer společnosti Bisnode v České republice, která vloni dosáhla tržeb 220 milionů korun.

* Když jsme spolu mluvili před rokem, říkal jste, že pokud nedojde k zásadním otřesům, má české hospodářství naději na lepší časy. Zažili jsme politické zemětřesení, jak je na tom ekonomika?

Se snahou amerického Fedu a ECB o neustálou stimulaci světové ekonomiky se situace v Česku dle většiny indikátorů mírně zlepšuje tak, jak dochází k oživování na západních trzích. Ukazuje se, že politické zemětřesení nemá faktický dopad na výkonnost ekonomiky, a mnoho ekonomů se naopak domnívá, že technokratická vláda, která zaručuje stabilitu podnikatelského prostředí, je vhodnější než ta, která není schopna dostát svým závazkům. Do budoucna tak předpokládám zlepšování za předpokladu, že nedojde k dalšímu šoku, jako tomu bylo v roce 2008.

* Podle vašich dat vzniklo během prvního pololetí 12 tisíc nových firem. Znamená to, že se v Česku mění podnikatelská nálada k lepšímu? Co čekáte od druhého pololetí?

Ano, podnikatelská nálada se skutečně zlepšuje, vyplývá to jak z naší analýzy přírůstků nových firem a jejich zániků, tak z průzkumů podnikatelského očekávání. Pokud budou nové firmy i v druhé polovině roku vznikat stejným tempem jako doposud, tak letos vznikne nejvíce firem za posledních šest let. Vzhledem k celkové globální situaci si myslím, že ve druhém pololetí můžeme mít mírně optimistická očekávání.

* Roste ale i počet společností vlastněných v daňových rájích. Co to vypovídá o českém podnikatelském prostředí?

Daňové ráje jsou pro společnosti, které dosáhnou určité výše tržeb a zisku, nástrojem, který zabezpečuje daňovou optimalizaci, jež je ve větším měřítku opravdu značná. Také anonymita a mnohdy menší byrokratická zátěž jsou pro řadu podnikatelů značným přínosem. Z hlediska našeho státu to vedle vysokých daňových úniků znamená jednoznačnou prohru v mezistátní daňové soutěži. Pokud bychom chtěli zamezit odchodům českých firem do daňových rájů, a navíc se ještě stát atraktivní destinací pro zahraniční kapitál, museli bychom významným způsobem optimalizovat byrokratický aparát, snížit korporátní daně, zajistit rychlou vymahatelnost práva a celkově zpříjemnit podnikatelské prostředí. To by nám zajistilo nejen stabilitu, ale i větší ziskovost domácích firem a příliv zahraničního kapitálu.

* Nedávno vyhlásilo bankrot americké město Detroit. Hrozí podle vašich údajů něco podobného i některému z českých měst?

V nedávné studii jsme analyzovali rizikovost jednotlivých krajů, měst a obcí. V současné chvíli se zdá, že rizikovost hospodaření ve srovnání s rokem 2011 mírně klesá, a tedy nepředpokládáme, že by v blízké budoucnosti mělo dojít k bankrotu města či obce.

* Jaká vaše studie vás letos překvapila nejvíc?

Velice zajímavé výsledky přinesla analýza struktury českého a zahraničního kapitálu napříč všemi obory podnikání v Česku se zaměřením na nejvýznamnější firmy za každý obor dle výše dosahovaných tržeb. Zjistili jsme, že zahraniční firmy, ačkoli zdaleka nedosahují takového podílu na základním kapitálu jako české firmy v daném oboru, přesto ovládají odvětví z pohledu tržeb, tedy tržního podílu. Nejvýznamnější firma se zahraničním vlastníkem disponuje zpravidla vyššími tržbami než součet tržeb deseti největších českých firem ve stejném oboru. Větší konkurenceschopnost je tedy pro české firmy značnou výzvou do budoucna. l

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít