Nad Prahou sa blýská

04. srpna 2014, 00:00 - (red)
04. srpna 2014, 00:00

Vysvětlení změny na postu jedničky hnutí ANO v Praze v nadcházejících komunálních volbách je prozaičtější, než by se mohlo ze vzrušených debat v politických kuloárech zdát. Není pochyb, že podnikatelka Martina Schopperová neudělala Andreji Babišovi radost svou veřejně přiznanou zálibou v luxusu, ale důvod pro výměnu to nebyl.

Ministru financí je coby rodilému Slovákovi daleko bližší někdo z jeho rodné hroudy. Bývalá šéfka české pobočky Transparency International byla favoritem na jedničku pražské kandidátky ANO řadu měsíců, ale bránilo jí slovenské občanství. Posledních několik dní se však může pyšnit českým pasem, protože občanství získala.

Palubní deník jenom doufá, že se při případném vítězství ANO v komunálních volbách nezačne nad metropolí blýskat.

BEZHLAVÁ ARBITRÁŽ

V září budou poslanci rozhodovat, zda zřídí vyšetřovací komisi pro dálnici D47. Konečně by se volení zástupci lidu podívali do útrob naší největší investorské organizace a uvědomili si tu hrůzu. Až totiž stát největší soud v dějinách ŘSD s plnou parádou projede, kdekdo se bude ptát, kdo za to může.

Dá se předpokládat, že prestižní právní kancelář, která ŘSD v kauze zvlněné dálnice zastupuje a inkasuje za to desítky milionů, na sobě nebude chtít tu ostudu nechat. Údajně se na tuto možnost už pilně připravuje. Pravděpodobně tedy vyjde najevo, že ŘSD, kde se za poslední rok vystřídali tři šéfové, nic moc nedělá – ve skladu dál nerušeně odpočívá přes sto beden vzorků z hlubinných vrtů, aniž by je někdo analyzoval, a nepokračuje v dalších vrtech na těch nejvíc zvlněných místech ostravské autostrády ani v pravidelných měřeních.

ZLATÍČKO BULÍČEK

Odvolaný šéf Státní tiskárny cenin Richard Bulíček v kauze dárkových zlatíček rozdávaných jako suvenýry nejrůznějším osobám má zřejmě dost starostí. Podle zdrojů Palubního deníku se ve výdajových dokladech na jednotlivé kusy v hodnotě přes deset tisíc korun objevila zdůvodnění typu „k urychlení stavebního řízení“ apod., což dnešní bojovníci s korupcí na ministerstvu financí vinící Bulíčka z kontaktů či kšeftů s Ivem Rittigem jistě naplňuje nadšením.

Na druhé straně jiné zdroje upozorňují, že Bulíček v kauze předražených jízdenek, kde jde Rittigovi o kriminál, spolupracuje s policií a poskytl jí výrobní kalkulace na jízdenky, které tiskla Státní tiskárna cenin. Z nich by se dala odvodit škoda vzniklá přidělením zakázky tiskárně Neograph spojované s Rittigem. Celá kauza totiž zatím stojí hlavně proto, že znalci nejsou schopni vyčíslit škodu, která měla dopravnímu podniku vzniknout.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít