Na světě jsou dvě jistoty: daně a smrt

22. prosince 2014, 00:00 - Václav Drchal
22. prosince 2014, 00:00

Daňové zákony jsou komplikované a poptávka po daňovém poradenství roste, říká vedoucí partner společnosti Rödl & Partner

Česká pobočka mezinárodní advokátní kanceláře Rödl & Partner se letos spojila s kanceláří Vorlíčková Partners.

Spojená kancelář má více než 300 poradců a je největším specialistou na daňové právo u nás. „Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou,“ vysvětluje smysl fúze Novotný.

* Na začátku října se do tradičního sídla společnosti Rödl & Partner v Platnéřské ulici přistěhovali vaši noví kolegové z kanceláře Vorlíčková Partners. Jak se spolu sžíváte?

Myslím, že velmi dobře. Poradenská kancelář Vorlíčková Partners působila na českém trhu 20 let a stejně jako naše Rödl & Partner byla zaměřená především na německou klientelu. Spojením jsme získali přední místo mezi poradenskými kancelářemi a troufám si říci, že jsme v současné době největší kanceláří s německými kořeny u nás.

* Proč jste se rozhodli s Vorlíčková Partners fúzovat?

Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou našich kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou. Ze všech ostatních poradenských firem nám byla právě kancelář Vorlíčková Partners jednoznačně nejbližší, což samozřejmě není náhoda. Vedoucí partneři této kanceláře – paní Vorlíčková a pan Zatloukal – začínali právě u nás, pak se rozhodli pro samostatné podnikání a dnes se – jak jednou velmi hezky řekla paní Vorlíčková – vracejí domů. Naše kancelář se věnuje všem oborům poradenství pro podnikatelskou klientelu a tím, že ho zabezpečuje v různých oborech – audit, advokacie, daňové poradenství – zajišťuje i jejich odborné propojení. Advokáti z naší kanceláře se jako jedni z mála v České republice specializují na daňové právo – důkazem je i skutečnost, že jsme letos již potřetí za sebou získali titul Právnická firma roku právě v oboru daňového práva. A daňové poradenství bylo na špičkové úrovni i v kanceláři Vorlíčková Partners. Spojení obou firem nám tak umožní profesně růst právě v těch oblastech, kde jsme nejúspěšnější.

* Rödl & Partner je dnes nejspecializovanější advokátní kanceláří na daňové právo u nás. Nakolik je tento segment práva perspektivní?

Odpovím vám citátem Benjamina Franklina: Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. To je samozřejmě nadsázka, ale dokládá to, že daním nikdo z nás neuteče a setkáváme se s nimi po celý život. Poptávka po poradenství v oboru daňového práva má stoupající tendenci, nepochybně v závislosti na tom, jak komplikované jsou naše daňové zákony. Zatímco dříve jsem se setkával i s podnikateli, jejichž hlavním zájmem bylo snížit daňovou povinnost, dnes drtivá většina z nich chce mít své daně v pořádku a správně spočítané. Daňové předpisy ale bohužel na všechny otázky vzešlé z praxe neposkytují jasnou a jednoznačnou odpověď – a pak záleží na síle a přesvědčivosti argumentů a správné interpretaci těchto předpisů. Vzhledem k tomu, že počet novelizací jen u zákona o daních z příjmů značně přesáhl číslo sto, že změny daňových zákonů jsou tradičně schvalovány v posledních dnech roku a legislativní technika novel bývá, mírně řečeno, neuspokojivá, je víceméně zaručeno, že ten, kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, se bez pomoci profesionála neobejde. Není to nic, co by mě nějak extrémně těšilo, ale taková je situace a nám nezbývá než na ni reagovat.

* Rok 2014 právě končí. Můžete vyzdvihnout nějakou zásadní změnu právních předpisů, která se chystá na příští rok?

Určitě bych zmínil plány ministerstva spravedlnosti na novelu občanského zákoníku. Teď nejde o takzvanou technickou nebo také malou novelu, která byla předložena v listopadu a která zřejmě nezpůsobí nějaké vážnější problémy, byť by se dalo diskutovat o tom, zda všechna navrhovaná ustanovení jsou skutečně a nezbytně potřebná. Mám na mysli takzvanou velkou novelu, z níž ministerstvo zatím předložilo jen první část. Byl bych velmi nerad, kdyby ministerstvo přistoupilo k zásadním změnám občanského zákoníku bez toho, že by proběhla podrobná odborná diskuse „civilistů“ – teoretiků i praktiků. Nemělo by jít o naplnění nějakých osobních ambicí jednotlivých autorů, ale o to, abychom měli jasný a fungující kodex. K tomu se však bez široké diskuse odborníků z právnických fakult i praxe nemůžeme dopracovat. Věřím, že si ministerstvo výtky, které jsem k této takzvané velké novele zaznamenal od svých kolegů, vezme k srdci a že legislativní práce budou pokračovat teprve po hlubší analýze potřeb praxe. l

Drtivá většina podnikatelů chce mít své daně správně spočítané. A kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, bez pomoci profesionála se neobejde.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít