Na světě jsou dvě jistoty: daně a smrt

22. prosince 2014, 00:00 - Václav Drchal
22. prosince 2014, 00:00

Daňové zákony jsou komplikované a poptávka po daňovém poradenství roste, říká vedoucí partner společnosti Rödl & Partner

Česká pobočka mezinárodní advokátní kanceláře Rödl & Partner se letos spojila s kanceláří Vorlíčková Partners.

Spojená kancelář má více než 300 poradců a je největším specialistou na daňové právo u nás. „Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou,“ vysvětluje smysl fúze Novotný.

* Na začátku října se do tradičního sídla společnosti Rödl & Partner v Platnéřské ulici přistěhovali vaši noví kolegové z kanceláře Vorlíčková Partners. Jak se spolu sžíváte?

Myslím, že velmi dobře. Poradenská kancelář Vorlíčková Partners působila na českém trhu 20 let a stejně jako naše Rödl & Partner byla zaměřená především na německou klientelu. Spojením jsme získali přední místo mezi poradenskými kancelářemi a troufám si říci, že jsme v současné době největší kanceláří s německými kořeny u nás.

* Proč jste se rozhodli s Vorlíčková Partners fúzovat?

Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou našich kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou. Ze všech ostatních poradenských firem nám byla právě kancelář Vorlíčková Partners jednoznačně nejbližší, což samozřejmě není náhoda. Vedoucí partneři této kanceláře – paní Vorlíčková a pan Zatloukal – začínali právě u nás, pak se rozhodli pro samostatné podnikání a dnes se – jak jednou velmi hezky řekla paní Vorlíčková – vracejí domů. Naše kancelář se věnuje všem oborům poradenství pro podnikatelskou klientelu a tím, že ho zabezpečuje v různých oborech – audit, advokacie, daňové poradenství – zajišťuje i jejich odborné propojení. Advokáti z naší kanceláře se jako jedni z mála v České republice specializují na daňové právo – důkazem je i skutečnost, že jsme letos již potřetí za sebou získali titul Právnická firma roku právě v oboru daňového práva. A daňové poradenství bylo na špičkové úrovni i v kanceláři Vorlíčková Partners. Spojení obou firem nám tak umožní profesně růst právě v těch oblastech, kde jsme nejúspěšnější.

* Rödl & Partner je dnes nejspecializovanější advokátní kanceláří na daňové právo u nás. Nakolik je tento segment práva perspektivní?

Odpovím vám citátem Benjamina Franklina: Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. To je samozřejmě nadsázka, ale dokládá to, že daním nikdo z nás neuteče a setkáváme se s nimi po celý život. Poptávka po poradenství v oboru daňového práva má stoupající tendenci, nepochybně v závislosti na tom, jak komplikované jsou naše daňové zákony. Zatímco dříve jsem se setkával i s podnikateli, jejichž hlavním zájmem bylo snížit daňovou povinnost, dnes drtivá většina z nich chce mít své daně v pořádku a správně spočítané. Daňové předpisy ale bohužel na všechny otázky vzešlé z praxe neposkytují jasnou a jednoznačnou odpověď – a pak záleží na síle a přesvědčivosti argumentů a správné interpretaci těchto předpisů. Vzhledem k tomu, že počet novelizací jen u zákona o daních z příjmů značně přesáhl číslo sto, že změny daňových zákonů jsou tradičně schvalovány v posledních dnech roku a legislativní technika novel bývá, mírně řečeno, neuspokojivá, je víceméně zaručeno, že ten, kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, se bez pomoci profesionála neobejde. Není to nic, co by mě nějak extrémně těšilo, ale taková je situace a nám nezbývá než na ni reagovat.

* Rok 2014 právě končí. Můžete vyzdvihnout nějakou zásadní změnu právních předpisů, která se chystá na příští rok?

Určitě bych zmínil plány ministerstva spravedlnosti na novelu občanského zákoníku. Teď nejde o takzvanou technickou nebo také malou novelu, která byla předložena v listopadu a která zřejmě nezpůsobí nějaké vážnější problémy, byť by se dalo diskutovat o tom, zda všechna navrhovaná ustanovení jsou skutečně a nezbytně potřebná. Mám na mysli takzvanou velkou novelu, z níž ministerstvo zatím předložilo jen první část. Byl bych velmi nerad, kdyby ministerstvo přistoupilo k zásadním změnám občanského zákoníku bez toho, že by proběhla podrobná odborná diskuse „civilistů“ – teoretiků i praktiků. Nemělo by jít o naplnění nějakých osobních ambicí jednotlivých autorů, ale o to, abychom měli jasný a fungující kodex. K tomu se však bez široké diskuse odborníků z právnických fakult i praxe nemůžeme dopracovat. Věřím, že si ministerstvo výtky, které jsem k této takzvané velké novele zaznamenal od svých kolegů, vezme k srdci a že legislativní práce budou pokračovat teprve po hlubší analýze potřeb praxe. l

Drtivá většina podnikatelů chce mít své daně správně spočítané. A kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, bez pomoci profesionála se neobejde.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít