Na světě jsou dvě jistoty: daně a smrt

22. prosince 2014, 00:00 - Václav Drchal
22. prosince 2014, 00:00

Daňové zákony jsou komplikované a poptávka po daňovém poradenství roste, říká vedoucí partner společnosti Rödl & Partner

Česká pobočka mezinárodní advokátní kanceláře Rödl & Partner se letos spojila s kanceláří Vorlíčková Partners.

Spojená kancelář má více než 300 poradců a je největším specialistou na daňové právo u nás. „Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou,“ vysvětluje smysl fúze Novotný.

* Na začátku října se do tradičního sídla společnosti Rödl & Partner v Platnéřské ulici přistěhovali vaši noví kolegové z kanceláře Vorlíčková Partners. Jak se spolu sžíváte?

Myslím, že velmi dobře. Poradenská kancelář Vorlíčková Partners působila na českém trhu 20 let a stejně jako naše Rödl & Partner byla zaměřená především na německou klientelu. Spojením jsme získali přední místo mezi poradenskými kancelářemi a troufám si říci, že jsme v současné době největší kanceláří s německými kořeny u nás.

* Proč jste se rozhodli s Vorlíčková Partners fúzovat?

Tím zásadním důvodem byla společná filozofie obou našich kanceláří – orientace na klienta, na jeho problémy a potřeby. Nečekáme, že za námi přijde klient teprve v okamžiku, kdy má potíže. Snažíme se provázet klienta v jeho každodenní podnikatelské činnosti a budoucí možná rizika eliminovat dříve, než nastanou. Ze všech ostatních poradenských firem nám byla právě kancelář Vorlíčková Partners jednoznačně nejbližší, což samozřejmě není náhoda. Vedoucí partneři této kanceláře – paní Vorlíčková a pan Zatloukal – začínali právě u nás, pak se rozhodli pro samostatné podnikání a dnes se – jak jednou velmi hezky řekla paní Vorlíčková – vracejí domů. Naše kancelář se věnuje všem oborům poradenství pro podnikatelskou klientelu a tím, že ho zabezpečuje v různých oborech – audit, advokacie, daňové poradenství – zajišťuje i jejich odborné propojení. Advokáti z naší kanceláře se jako jedni z mála v České republice specializují na daňové právo – důkazem je i skutečnost, že jsme letos již potřetí za sebou získali titul Právnická firma roku právě v oboru daňového práva. A daňové poradenství bylo na špičkové úrovni i v kanceláři Vorlíčková Partners. Spojení obou firem nám tak umožní profesně růst právě v těch oblastech, kde jsme nejúspěšnější.

* Rödl & Partner je dnes nejspecializovanější advokátní kanceláří na daňové právo u nás. Nakolik je tento segment práva perspektivní?

Odpovím vám citátem Benjamina Franklina: Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. To je samozřejmě nadsázka, ale dokládá to, že daním nikdo z nás neuteče a setkáváme se s nimi po celý život. Poptávka po poradenství v oboru daňového práva má stoupající tendenci, nepochybně v závislosti na tom, jak komplikované jsou naše daňové zákony. Zatímco dříve jsem se setkával i s podnikateli, jejichž hlavním zájmem bylo snížit daňovou povinnost, dnes drtivá většina z nich chce mít své daně v pořádku a správně spočítané. Daňové předpisy ale bohužel na všechny otázky vzešlé z praxe neposkytují jasnou a jednoznačnou odpověď – a pak záleží na síle a přesvědčivosti argumentů a správné interpretaci těchto předpisů. Vzhledem k tomu, že počet novelizací jen u zákona o daních z příjmů značně přesáhl číslo sto, že změny daňových zákonů jsou tradičně schvalovány v posledních dnech roku a legislativní technika novel bývá, mírně řečeno, neuspokojivá, je víceméně zaručeno, že ten, kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, se bez pomoci profesionála neobejde. Není to nic, co by mě nějak extrémně těšilo, ale taková je situace a nám nezbývá než na ni reagovat.

* Rok 2014 právě končí. Můžete vyzdvihnout nějakou zásadní změnu právních předpisů, která se chystá na příští rok?

Určitě bych zmínil plány ministerstva spravedlnosti na novelu občanského zákoníku. Teď nejde o takzvanou technickou nebo také malou novelu, která byla předložena v listopadu a která zřejmě nezpůsobí nějaké vážnější problémy, byť by se dalo diskutovat o tom, zda všechna navrhovaná ustanovení jsou skutečně a nezbytně potřebná. Mám na mysli takzvanou velkou novelu, z níž ministerstvo zatím předložilo jen první část. Byl bych velmi nerad, kdyby ministerstvo přistoupilo k zásadním změnám občanského zákoníku bez toho, že by proběhla podrobná odborná diskuse „civilistů“ – teoretiků i praktiků. Nemělo by jít o naplnění nějakých osobních ambicí jednotlivých autorů, ale o to, abychom měli jasný a fungující kodex. K tomu se však bez široké diskuse odborníků z právnických fakult i praxe nemůžeme dopracovat. Věřím, že si ministerstvo výtky, které jsem k této takzvané velké novele zaznamenal od svých kolegů, vezme k srdci a že legislativní práce budou pokračovat teprve po hlubší analýze potřeb praxe. l

Drtivá většina podnikatelů chce mít své daně správně spočítané. A kdo chce vyloučit rizika nesprávného placení daní, bez pomoci profesionála se neobejde.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Syrské vládní síly ve spolupráci s Ruskem bombardovaly i Aleppo.

Z bombardovaného Halabu mohou odejít civilisté. Asad otevřel humanitární koridor

Praha Budova Národní galerie v pražském Veletržním paláci

Veletržní palác čeká přestavba. Soutěž láká velká jména

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil

Nový ropný rekord: Rusové plánují napřesrok těžit nejvíc od rozpadu SSSR

Praha  Milíčovský rybník

Sedm milionů za ochranu obojživelníků. Praha koupila Milíčovský rybník

Bývalý výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný u soudu

Soud snížil tresty za daňové úniky v kauze Central Group

Výlov největšího českého rybníka Rožmberk

Zelená nafta i pro rybníkáře. Novela zákona o spotřebních daních míří do Senátu

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče