Na sladkou notu

15. července 2013, 00:00 - Milan Ballík
15. července 2013, 00:00

Produkty ze svaté Kláry nejsou k mání jinde než ve viničním domku v Praze-Troji, který ukrývá malou vinotéku

Metropole České republiky a její blízké okolí bývaly obklopeny věncem vinic o rozloze osmi stovek hektarů a možná ještě více. Je chvályhodné, že se podařilo zachránit jejich torza v různých městských čtvrtích v době, kdy jim už hrozil definitivní zánik. Jedním takovým místem je malebná vinice svaté Kláry v Praze-Troji.

Prohřáté nadloží a blízkost řeky První novodobá rekonstrukce historického vinohradu proběhla v letech 1950 až 1953, další někdy v letech sedmdesátých. Dnešní utěšený stav je ale výsledkem soustavné péče, které se zdejší révě dostává pod správou pražské botanické zahrady. Ta začala Kláru rekonstruovat v roce 2004, když už rok předtím opětovně zavedla produkci vlastního vína (zprvu ovšem připravovaného mimo areál vinice). Dnes pracují s odrůdami Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské šedé, Rulandské modré, Neronet, Tramín červený a Muškát moravský, z nichž produkují vína od jakostních přes kabinetní až po výběr z hroznů a vína slámová. Populární je i české zemské Bílé z botanické, nezvyklá, ale zajímavá kupáž Ryzlinku rýnského a Rulandského šedého.

Díky mimořádnému terroiru – vydatnému slunečnímu svitu, kumulaci teploty kamenným nadložím, a tedy příznivému rozložení tepla ve dne a v noci, i blízkosti říčního toku – vyzrávají hrozny pravidelně do vysokých cukernatostí. Strmý svah s mnoha mikroterasami na jedné straně znamená úmornou ruční práci, na druhé se ale díky ní hrozny dostávají k dalšímu zpracování v optimální formě. Do roku 2008 se úroda zpracovávala ve sklepním hospodářství České zemědělské univerzity v Mělníku. Další sklizeň však už prošla vlastním moderně vybaveným sklepem. Za ten vděčí vinice malé katastrofě. Zřícení části svahu si vyžádalo nutnost vybudování opory proti dalším možným sesuvům a během úprav byl do návozu vestavěn sklep s technologickým vybavením i prostorou pro posezení a degustace.

Exkurze za vyhlídkou U ročníku 2012, který byl nedávno slavnostně pokřtěn u někdejšího viničního domku, vsadil vedoucí vinice Martin Beránek na „sladkou notu“. Vínům ponechal vyšší až vysoký zbytek cukru, v případě rulandského šedého dokonce 44,7 gramu na litr. Kupodivu však, především díky obecně vyššímu podílu kyselin, nemají vína až dramaticky sladký dozvuk – tedy opět kromě již zmíněného „šeďáku“.

Z celé série se patrně nejvíc líbil muškát moravský, jediný vyškolený jako suchý. Nepřevoněný, s vybalancovaným podílem cukru a kyseliny, bude zřejmě vyhledávanou etiketou a dá se očekávat, že 900 připravených láhví brzy zmizí. Sukcesu se nejspíše dočká i růžové z Rulandského modrého, v němž je ovšem znát sladký podtext. Hodně se do sklípku chodí také na atypický müller thurgau. Ten svou odrůdovost sice skrývá za sladkou stopu, ale díky ovocným projevům – především jablek – nabízí příjemně svěží doušek.

Vína ze svaté Kláry nejsou k mání jinde než ve viničním domku, který ukrývá malou vinotéku. Pokud do Troji zavítáte, dostane se vám kromě zajímavých vín i bohaté nadstavby. Vedle produkční části objevíte ve vinici ukázkovou přehlídku všech v tuzemsku povolených odrůd moštových i stolních. Celkem je to nějakých sto padesát druhů.

Abyste nekupovali zajíce v pytli, můžete ve sklepě ochutnat třeba všechny vzorky, pokud si degustaci objednáte, a svého favorita si odnést domů. I když, co si budeme povídat, víno vždy chutná nejlépe v místě jeho zrodu. Daleko příjemnější je usednout vedle domku na terasu, kochat se výhledem na romantickou kulisu trojského zámku, Vltavu a Místodržitelský letohrádek na jejím druhém břehu ve Stromovce. Ten pohled a sklenka zdejšího vína dokážou zpomalit čas. Bude ale třeba si pospíšit. Necelých deset tisíc půllitrových lahviček – v tom čísle není zahrnuta produkce neronetu – může vzít při stále ještě trvající módě sladších vín rychlý konec. l

Do roku 2008 se úroda z Troji zpracovávala v Mělníku, další sklizeň ale už prošla zdejším nově zařízeným sklepem.

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít