Na rozcestí

29. října 2012, 00:00 -
29. října 2012, 00:00

Oblíbený produkt nejspíš čekají velké změny. Jádrem byznysu zůstanou úvěry, tvrdí spořitelny

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření letos opět mírně poklesl. Už loni, kdy za celý rok spořitelny rozpůjčovaly 48 miliard korun, atakovala čísla šestileté dno. Méně totiž poskytly naposledy v roce 2005.

Ještě na jaře přitom finanční domy tvrdily, že letos by mohlo dojít k mírnému růstu. „Nazval bych to odsunutí optimismu. Sazby jsou stále nízko a lidé se spíše zajímají o hypotéky s proměnlivou sazbou,“ tvrdí v současné době Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Pro letošní rok proto odhaduje stagnaci anebo mírný pokles.

Od ledna do srpna spořitelny poskytly na úvěrech 29 miliard korun, což je o půl procenta méně než za stejné období loni. Například Modrá pyramida či Wüstenrot hlásí výrazný pokles. Zbytek trhu však rostl. Například v Buřince se objem úvěrů v období od letošního ledna do konce srpna zvedl o více než čtvrtinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Českomoravská stavební spořitelna, jednička na trhu, si polepšila o 13 procent. „Tento vývoj v úvěrové oblasti odpovídá našim očekáváním pro rok 2012,“ říká Rostislav Trávníček, marketingový šéf ČMSS, jejíž tržní podíl v současné době přesahuje 57 procent. „Využití poskytnutých úvěrů navazuje na trend uplynulého roku. Dvě pětiny z celkového počtu šly na rekonstrukce a modernizace.

Jedna pětina na refinancování a zbytek na koupi nové či starší nemovitosti,“ upřesnil Trávníček. Rozhodující ale bude konec roku, který bývá z pohledu nejen uzavírání nových smluv, ale také u úvěrů nejsilnější.

Zásadní novinky Stavební spořitelny ovšem v současné době nebojují jen s nízkými sazbami, které zmínil Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen. Připravuje se velká novela zákona o stavebním spoření, která přinese do systému velké změny. Tu zásadní bude představovat fakt, že stavební spoření budou moci nově poskytovat i bankovní domy. Kritici tohoto návrhu tvrdí, že to bude znamenat konec stavebního spoření založeného na uzavřeném systému, tedy že půjčky jdou z peněz naspořených klienty. Banky by totiž tento princip dodržovat nemusely. V současné době je novela zákona v Parlamentu, kde se očekává tvrdá bitva.

Nová legislativa by mohla rovněž zavést účelovost státní podpory ke stavebnímu spoření, kterou stát každý rok vyplácí těm, kdo dostatečně spoří. To ale stavební spořitelny podporují.

„Úvěry zůstanou určitě hlavním jádrem byznysu,“ konstatoval Šedivý.

Potenciální brzdou úvěrů by mohl být úbytek klientů. Například loni, kdy se rozhodlo o snížení maximální hranice roční státní podpory stavebního spoření na dva tisíce korun, odešlo od spořitelen tři sta tisíc klientů. Nakolik to ale bylo rozhodnutím o snížení státní podpory, lze těžko odvozovat. Velký počet klientů měl totiž loni po uplynutí vázací doby. To je lhůta, po kterou je nutné spořit, aby vznikl nárok na státní podporu. A vzhledem k ekonomické situaci mohl sehrát velmi důležitou roli i fakt, že klienti své peníze potřebovali, a proto smlouvu o stavebním spoření ukončili. Horší zprávy o vývoji nezaměstnanosti či celé ekonomiky patří rovněž do skupiny faktorů, které by mohly úvěrovou kondici spořitelen přibrzdit.

Dvě možnosti Stavební spořitelny se přitom musely vyrovnávat se zásadní změnou relativně nedávno. Loni totiž vláda snížila státní podporu na deset procent z maximálně dvaceti tisíc korun.

Do té doby bylo možné získat ročně až 4500 korun, což u pětileté doby spoření vycházelo na slušných 22 tisíc korun coby příspěvek od státu.

Nyní mají spořitelny před sebou dva směry, kterými se mohou ubírat v závislosti na legislativních změnách. Buď se vedle stavebního spoření více soustředí na distribuci produktů, které ale nebudou jejich a budou je pouze přeprodávat. Pouze na tom však byznys stavět nejde, domnívají se lidé z oboru. Anebo v závislosti na tom, v jaké podobě projde novela zákona o stavebním spoření, získají nový byznys, což by mohlo být pro jejich další růst a vůbec fungování klíčové.

Hraje se především o možnost spoření na stáří. Uvažuje se rovněž o variantě, že by se státní podpora ze stavebního spoření dala použít na studia. l Nasycený trh Stavební spoření má v současné době asi 4,5 milionu lidí, jejich úspory u spořitelen nyní činí 433 miliard korun. Téměř sto tisíc Čechů má zároveň úvěr. Za 18 let své činnosti poskytly stavební spořitelny 1,93 milionu účelových úvěrů na bydlení v celkovém objemu 578,3 miliardy korun. Ze statistik stavebních spořitelen navíc vyplývá, že během posledních deseti let využili lidé, kteří získali úvěr na bydlení, v 74 procentech případů stavební spořitelnu.

Graf

Méně úvěrů

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření za leden až srpen 2012 (v mld. Kč)

16,8 +13

ČMSS

3,6 +29

Stavební spořitelna České spořitelny Meziroční změna (v %)

3,0 -47

Modrá pyramida

5,1 +13

Raiffeisen

0,9 -45

Wüstenrot

29,3 -0,5

Celkem

pramen: stavební spořitelny

Hraje se zejména o možnost spoření na stáří

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít