Na protony zatím ze svého

14. ledna 2013, 00:00 - (myš)
14. ledna 2013, 00:00

Zdravotnictví

Radiologická technologie na léčbu rakoviny v Pražském protonovém centru (PTC) leží ladem. Ústav nadále nemá smlouvu se žádnou tuzemskou zdravotní pojišťovnou, i když na úvodní webové stránce uvádí, že přijímá pacienty s karcinomem prostaty a nádory mozku. Klíčové je pro něj podepsat dohodu hlavně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která se stará o tři pětiny pojištěnců.

Ostatní pojišťovny vyčkávají na její reakci.

Představitelé PTC sice mají v ruce smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2006, která se zavazovala k léčbě více než 1600 pacientů ročně v celkové úhradě kolem miliardy korun, největší domácí pojišťovna se ale zdráhá dokument signovat. „Již minulý pan ředitel Horák tvrdil, že smlouva není pro VZP závazná. Zatím ji za závaznou nepovažuje ani současné vedení. Dalo ji však k posouzení právníkům. Během zhruba tří měsíců bychom měli znát jasné stanovisko,“ řekl týdeníku Euro poslanec Jiří Skalický (TOP 09), člen správní rady pojišťovny.

Zároveň je podle Skalického nutné upřesnit, jací pacienti by měli být k této moderní léčbě indikováni. „Na lednové správní radě budu chtít, aby si VZP vyžádala odborná stanoviska onkologické a radiologické společnosti, kolika pacientů a s jakými konkrétními diagnózami by se protonová léčba mohla týkat,“ vysvětluje postup Skalický. Až bude jasný počet nemocných, je nutné zjistit, na kolik by jejich léčba přišla, a porovnat tyto náklady se světovým standardem. Teprve potom by se VZP měla rozhodovat, zda bude svým klientům protonovou léčbu hradit.

Navzdory prohlášení na titulní stránce protonové centrum ve webové sekci Pro pacienty přiznává: „Momentálně Vám můžeme v našem centru nabídnout zpoplatněnou vstupní konzultaci k protonové léčbě, při které Vám sdělíme, zda je tato terapie vhodná i ve Vašem případě. V současné době probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami a termín zahájení léčby hrazené ze zdravotního pojištění není možno přesně stanovit.“ Léčba, jež je šetrnější než konvenční radioterapie, má dle dřívějších informací vyjít na půl milionu korun v průměru na jednoho pacienta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít