Na protony zatím ze svého

14. ledna 2013, 00:00 - (myš)
14. ledna 2013, 00:00

Zdravotnictví

Radiologická technologie na léčbu rakoviny v Pražském protonovém centru (PTC) leží ladem. Ústav nadále nemá smlouvu se žádnou tuzemskou zdravotní pojišťovnou, i když na úvodní webové stránce uvádí, že přijímá pacienty s karcinomem prostaty a nádory mozku. Klíčové je pro něj podepsat dohodu hlavně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která se stará o tři pětiny pojištěnců.

Ostatní pojišťovny vyčkávají na její reakci.

Představitelé PTC sice mají v ruce smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2006, která se zavazovala k léčbě více než 1600 pacientů ročně v celkové úhradě kolem miliardy korun, největší domácí pojišťovna se ale zdráhá dokument signovat. „Již minulý pan ředitel Horák tvrdil, že smlouva není pro VZP závazná. Zatím ji za závaznou nepovažuje ani současné vedení. Dalo ji však k posouzení právníkům. Během zhruba tří měsíců bychom měli znát jasné stanovisko,“ řekl týdeníku Euro poslanec Jiří Skalický (TOP 09), člen správní rady pojišťovny.

Zároveň je podle Skalického nutné upřesnit, jací pacienti by měli být k této moderní léčbě indikováni. „Na lednové správní radě budu chtít, aby si VZP vyžádala odborná stanoviska onkologické a radiologické společnosti, kolika pacientů a s jakými konkrétními diagnózami by se protonová léčba mohla týkat,“ vysvětluje postup Skalický. Až bude jasný počet nemocných, je nutné zjistit, na kolik by jejich léčba přišla, a porovnat tyto náklady se světovým standardem. Teprve potom by se VZP měla rozhodovat, zda bude svým klientům protonovou léčbu hradit.

Navzdory prohlášení na titulní stránce protonové centrum ve webové sekci Pro pacienty přiznává: „Momentálně Vám můžeme v našem centru nabídnout zpoplatněnou vstupní konzultaci k protonové léčbě, při které Vám sdělíme, zda je tato terapie vhodná i ve Vašem případě. V současné době probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami a termín zahájení léčby hrazené ze zdravotního pojištění není možno přesně stanovit.“ Léčba, jež je šetrnější než konvenční radioterapie, má dle dřívějších informací vyjít na půl milionu korun v průměru na jednoho pacienta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít