Na obleku už nezáleží

19. října 2015, 00:00 - Miroslav Zámečník
19. října 2015, 00:00

Až po opadnutí konjunktury se vždy ukáže, které akvizice dávají opravdu smysl a které byly jenom plodem přehnané sebedůvěry

Češi zvolili v 90. letech minulého století poměrně radikální variantu začlenění do světové ekonomiky. Od ledna 1991 jsme zavedli po sérii předchozích devalvací směnitelnost národní měny pro běžné transakce, liberalizovali ceny i zahraniční obchod, vše k jednomu datu. Brzy nato se začalo s privatizací. Není smyslem tohohle článku vracet se do historie a znovu otevírat polemiku o tom, zda řazení a dávkování reformních opatření bylo správné, ale neuškodí si zopakovat základní kontext.

GLOBÁLNÍ OTEVÍRÁNÍ

Během historicky neuvěřitelně krátké doby pouhých několika let se od roku 1990 v jedné mohutné vlně otevřely světu nejen postkomunistické země, ale i mnoho dalších zemí od Argentiny po Indii a Čínu. Dohromady s více než dvěma a půl miliardami obyvatel. Ne vždy byl obsah reforem stejný, ale co bylo podobné, bylo celkové směřování k tržní ekonomice a nižšímu rozsahu státních intervencí.

Český příběh na pár řádcích je tento: zdědili jsme obrovský vertikálně integrovaný průmysl s velmi zastaralým strojovým parkem.

Během dvou let přestal existovat Sovětský svaz i Německá demokratická republika (tedy největší a druhý největší obchodní partner) a doslova všichni přešli na obchodování v konvertibilních měnách. Značná část exportních odvětví se dostala do obrovských potíží. A najít nové trhy, k tomu potřebujete konkurenceschopný kurz, masivní příliv zahraničních investic a privatizaci do té doby zcela postátněné ekonomiky.

Máte tedy ekonomiku, v níž se budete velmi trápit s restrukturalizací a změnou vlastnických poměrů v kapitálově náročných oborech. Uvolňovaná pracovní síla z privatizovaných (a dost často tunelovaných) firem jde do nově zakládaných malých soukromých firem, často v poddimenzovaném sektoru služeb, kde vznikají stovky tisíc pracovních příležitostí, ale s nízkou národohospodářskou produktivitou. Přidejte si do toho od začátku zadluženou firemní sféru těsně svázanou s polostátními bankami a máte situaci, která by i při brilantním řízení zatížila ekonomiku na nejméně jednu dekádu.

SÍŤOVÁ POLEMIKA

Ve velkých privatizačních transakcích uplynulé éry je pozoruhodně vysoký podíl bank a síťových odvětví. O potřebě privatizovat banky v Česku, kde čištění bankovního sektoru stálo více, než kolik za ně stát dostal v privatizaci, se může vést spíše okrajová diskuse. Také privatizace průmyslových podniků typu Škody Auto do rukou zahraničních investorů se vesměs povedla. Mnohem více lze diskutovat o tom, zda mělo smysl prodávat zahraničním investorům síťová odvětví, neboť zejména u přirozených monopolů může mít „zakupování trhu“ spíše negativní následky. Ale jak by asi tak dnes vypadaly telekomunikace nebo plynárenství, když se podíváte na to, jak stát spravuje korporace, které mu zůstaly?

Poměrně dobře skončily zahraniční nákupy už privátních českých firem. Například když se (za jinak dosti pohnutých okolností) Plzeňský Prazdroj stal prémiovou značkou nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller, znamenalo to pro něj ohromný rozvoj, na němž těžko najdete negativa. Výrazně méně jasná bude jeho budoucnost nyní, když SABMiller pohltila vůbec největší pivovarnická skupina AB InBev. Prazdroj už v portfoliu ostatních značek skupiny nemusí mít tak jasné postavení, a tedy ani perspektivu dalšího rozvoje.

Najdete spoustu dalších příkladů, kdy česká privátní firma byla svými zakladateli prodána zčásti nebo úplně, stala se součástí nadnárodního celku, a neznamenalo to její útlum, ale naopak velký následný investiční rozvoj, i když často za cenu vysoké specializace. Co lze říci o přeshraničních fúzích a akvizicích, platí i pro tuzemské transakce. Mohou přinést potřebnou koncentraci v oboru, dosažení mezinárodní kritické velikosti, umožňující zvednout jak efektivnost investic, tak i produktivitu. Pokud není narušena hospodářská soutěž (existuje velký počet zahraničních konkurentů přítomných na domácím trhu), je takový vývoj přímo žádoucí. A oborů, které jsou fragmentované a „čekají na svého konsolidátora“, najdeme v Česku pořád dost.

Navíc už dost dlouho není pravda, že v zemi chybí domácí kapitál. Spíše si tuzemští investoři stěžují na to, že nemají dost „příběhů“. Opakuje se to už nejméně posledních patnáct let: s levnými penězi pramen akvizic mohutní, aby se po opadnutí konjunktury ukázalo, které z nich dávají i po čase obchodní smysl a které byly jenom plodem přehnané sebedůvěry a arogance. Jeden rozdílu tu je: dřív těmito vlastnostmi trpěli lidé s kšandami v proužkovaných oblecích, dnes už na dress codu nezáleží. Nafouklá ega se nasoukají i do džínsů a bavlněných triček.

O autorovi| zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít