Na lepší ovzduší musíme společně s Poláky

10. června 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
10. června 2013, 00:00

Předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, říká hejtman Moravskoslezského kraje

Po Ústeckém kraji, který drží prvenství v míře nezaměstnanosti v ČR, je Moravskoslezský kraj se svými 9,8 procenta druhý. Kromě tvorby pracovních míst řeší zastupitelé tohoto regionu dlouhodobě i otázky znečištění životního prostředí.

* Máte scénář pro situaci, kdy jeden z velkých zaměstnavatelů (Evraz) opustí váš region?

V regionu s trvale vysokou mírou nezaměstnanosti je každý takový případ nepříjemný. Tento se zatím nenaplnil. Nástroje, jak podobným situacím předejít, kraj nemá. Hospodářská politika je na bedrech vlády. Ale jsme v pravidelném kontaktu s velkými zaměstnavateli, mimo jiné krajští radní začali jezdit na výjezdní zasedání do problematických oblastí a s podnikateli přímo na místě o jejich problémech diskutují. Sami jednáme s novými investory v průmyslových zónách.

* Má kraj připravena konkrétní opatření pro zvyšování zaměstnanosti?

Naší prioritou je podpora podnikání a tvorba pracovních míst. Za poměrně rychlé a efektivní řešení nezaměstnanosti považujeme vytváření nových průmyslových zón. Dokončíme zónu Nad Barborou v Karviné, která vygeneruje až tři tisíce nových přímých pracovních míst. Dotujeme rovněž vznikající inovativní malé a střední podniky, pro které jsme zřídili fond mikropůjček. Nově jsme vyhlásili několik dotačních programů startupů – o finanční podporu kraje mohou žádat malé podniky startující v podnikatelských inkubátorech, vědecko-technických parcích, také studenti a absolventi středních a vysokých škol. Pro nezaměstnané nad padesát let využijeme prostředky z Evropského sociálního fondu.

* Chystáte se lákat zahraniční investory? Jakou strategii volíte?

S investory se setkáváme na veletrzích Expo Real v Mnichově či MIPIM v Cannes. Využíváme klasických investičních pobídek na úrovni státu i možnosti poskytnout regionální investiční pobídku. Velký potenciál pro investory má Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které leží v těšné blízkosti průmyslových zón. Kraj má zásadní podíl na tom, že se začalo stavět kolejové napojení na letiště, což investory velmi zajímá.

* Co plány pro zvyšování kvality výuky na základních a středních školách k podpoře technických oborů?

Když to trochu přeženu, na prstech bych spočítal jednání s podnikateli a zaměstnavateli, na kterých by si nestěžovali na to, že jim chybějí kvalifikovaní řemeslníci a vzdělaní technici. Cílenou podporu vzdělávání v technických oborech deklarujeme v dokumentu Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Moravskoslezského kraje 2012. Ten formuluje osm strategických cílů ve vzdělávání, včetně forem podpory technického školství.

* Můžete popsat změny v oblasti zlepšování kvality života obyvatel na severu Moravy?

I když se u nás v posledních letech hodně změnilo k lepšímu, stále obyvatele trápí znečištěné životní prostředí. V nejbližší době proto předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, a mohl tak kompenzovat environmentální škody. Dalším významným faktorem znečištění jsou polské zdroje, proto budeme důrazněji prosazovat společné podmínky provozu průmyslu na obou stranách hranice. Pokračovat budou „kotlíkové“ dotace. Počítáme s dalšími opravami silnic II. a III. třídy, s optimalizací sítě sociálních služeb, rozvojem specializovaných oddělení zdravotnických zařízení. Od příštího roku, kdy začíná nové sedmileté programové období Evropské unie, bude zřejmě složitější získat evropské dotace. Přesto mapujeme potřeby regionu a děláme vše pro to, abychom na zajímavé rozvojové projekty zajistili peníze a připravili si co nejlepší vyjednávací pozici s ministerstvy. Oslovili jsme už více než tisíc měst, obcí, podnikatelů, škol, univerzit, neziskových organizací, uskutečnili přes 180 jednání. Výsledkem je 320 projektových záměrů přesahujících částku 137 miliard korun.

* Jaký smysl měla restrukturalizace krajských nemocnic?

Česká ekonomika se nemá dobře. Logicky stejně na tom jsou krajské nemocnice, pokud jde o jejich finanční zdraví. Náklady rostou, výnosy stagnují. Klesají úhrady zdravotních pojišťoven za péči, zároveň se zvyšují DPH, ceny léků, materiálu i mzdy, které jsme museli navýšit kvůli akci Děkujeme, odcházíme. Smyslem restrukturalizace nemocnic – v případě MSK jde o vytvoření personálních unií – je zastavit tento negativní ekonomický vývoj a zároveň zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče. l

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít