Na lepší ovzduší musíme společně s Poláky

10. června 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
10. června 2013, 00:00

Předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, říká hejtman Moravskoslezského kraje

Po Ústeckém kraji, který drží prvenství v míře nezaměstnanosti v ČR, je Moravskoslezský kraj se svými 9,8 procenta druhý. Kromě tvorby pracovních míst řeší zastupitelé tohoto regionu dlouhodobě i otázky znečištění životního prostředí.

* Máte scénář pro situaci, kdy jeden z velkých zaměstnavatelů (Evraz) opustí váš region?

V regionu s trvale vysokou mírou nezaměstnanosti je každý takový případ nepříjemný. Tento se zatím nenaplnil. Nástroje, jak podobným situacím předejít, kraj nemá. Hospodářská politika je na bedrech vlády. Ale jsme v pravidelném kontaktu s velkými zaměstnavateli, mimo jiné krajští radní začali jezdit na výjezdní zasedání do problematických oblastí a s podnikateli přímo na místě o jejich problémech diskutují. Sami jednáme s novými investory v průmyslových zónách.

* Má kraj připravena konkrétní opatření pro zvyšování zaměstnanosti?

Naší prioritou je podpora podnikání a tvorba pracovních míst. Za poměrně rychlé a efektivní řešení nezaměstnanosti považujeme vytváření nových průmyslových zón. Dokončíme zónu Nad Barborou v Karviné, která vygeneruje až tři tisíce nových přímých pracovních míst. Dotujeme rovněž vznikající inovativní malé a střední podniky, pro které jsme zřídili fond mikropůjček. Nově jsme vyhlásili několik dotačních programů startupů – o finanční podporu kraje mohou žádat malé podniky startující v podnikatelských inkubátorech, vědecko-technických parcích, také studenti a absolventi středních a vysokých škol. Pro nezaměstnané nad padesát let využijeme prostředky z Evropského sociálního fondu.

* Chystáte se lákat zahraniční investory? Jakou strategii volíte?

S investory se setkáváme na veletrzích Expo Real v Mnichově či MIPIM v Cannes. Využíváme klasických investičních pobídek na úrovni státu i možnosti poskytnout regionální investiční pobídku. Velký potenciál pro investory má Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které leží v těšné blízkosti průmyslových zón. Kraj má zásadní podíl na tom, že se začalo stavět kolejové napojení na letiště, což investory velmi zajímá.

* Co plány pro zvyšování kvality výuky na základních a středních školách k podpoře technických oborů?

Když to trochu přeženu, na prstech bych spočítal jednání s podnikateli a zaměstnavateli, na kterých by si nestěžovali na to, že jim chybějí kvalifikovaní řemeslníci a vzdělaní technici. Cílenou podporu vzdělávání v technických oborech deklarujeme v dokumentu Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Moravskoslezského kraje 2012. Ten formuluje osm strategických cílů ve vzdělávání, včetně forem podpory technického školství.

* Můžete popsat změny v oblasti zlepšování kvality života obyvatel na severu Moravy?

I když se u nás v posledních letech hodně změnilo k lepšímu, stále obyvatele trápí znečištěné životní prostředí. V nejbližší době proto předložíme návrh novely zákona o ovzduší, v němž požadujeme, aby poplatky od znečišťovatelů dostával zpět přímo kraj, a mohl tak kompenzovat environmentální škody. Dalším významným faktorem znečištění jsou polské zdroje, proto budeme důrazněji prosazovat společné podmínky provozu průmyslu na obou stranách hranice. Pokračovat budou „kotlíkové“ dotace. Počítáme s dalšími opravami silnic II. a III. třídy, s optimalizací sítě sociálních služeb, rozvojem specializovaných oddělení zdravotnických zařízení. Od příštího roku, kdy začíná nové sedmileté programové období Evropské unie, bude zřejmě složitější získat evropské dotace. Přesto mapujeme potřeby regionu a děláme vše pro to, abychom na zajímavé rozvojové projekty zajistili peníze a připravili si co nejlepší vyjednávací pozici s ministerstvy. Oslovili jsme už více než tisíc měst, obcí, podnikatelů, škol, univerzit, neziskových organizací, uskutečnili přes 180 jednání. Výsledkem je 320 projektových záměrů přesahujících částku 137 miliard korun.

* Jaký smysl měla restrukturalizace krajských nemocnic?

Česká ekonomika se nemá dobře. Logicky stejně na tom jsou krajské nemocnice, pokud jde o jejich finanční zdraví. Náklady rostou, výnosy stagnují. Klesají úhrady zdravotních pojišťoven za péči, zároveň se zvyšují DPH, ceny léků, materiálu i mzdy, které jsme museli navýšit kvůli akci Děkujeme, odcházíme. Smyslem restrukturalizace nemocnic – v případě MSK jde o vytvoření personálních unií – je zastavit tento negativní ekonomický vývoj a zároveň zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče. l

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít