Na cestě k půlbilionu

11. února 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
11. února 2013, 00:00

Česká národní banka uvádí, že po dvaceti letech existence české měny je v bankovkách i mincích v oběhu 422,7 miliardy korun

Pamětní medailony, investiční dukáty, mince a plakety razí společnost Pražská mincovna sídlící v Obecním domě v Praze. Razí mimo jiné pamětní medailony pro významné společnosti, instituce, ale přijímá rovněž zakázky od soukromých osob.

Od mincí jako zákonného platidla se její výrobky liší tím, že nesmějí mít nominální hodnotu. Jak takový proces přípravy a ražby medailonů probíhá, ukazují fotografie. Že se v České republice medailérské i mincovní tvorbě daří, ukázal i zájem na už 42. berlínské výstavě World Money Fair, která se uskutečnila počátkem února.

Také novodobé české peníze mají za sebou několik význačných událostí. Prvního ledna oslavila dvacáté výročí česká měna. Podle statistik České národní banky (ČNB) je v bankovkách i mincích v oběhu v současné době 422,7 miliardy korun. Tisícikorunová bankovka z roku 2008 se stala tehdy díky novým bezpečnostním prvkům světovou bankovkou roku.

Nejkrásnější oběhovou mincí se zase v roce 1993 stala dvojkovová padesátikoruna, jichž je v oběhu 78,7 milionu.

Asi se nenajde nikdo, kdo by ve své peněžence neměl letos i symbolickou dvacetikorunu.

Ostatně na jednoho člověka vychází 14,6 těchto mincí s vyobrazením svatého Václava. Mezi lidmi je nicméně rovněž ještě 5,2 milionu kusů papírových „dvacek“, které jsou neplatné už od srpna roku 2008. Podobně se někam ztratila spousta padesátihaléřů, jejichž hodnota celkem přesahuje 183 milionů korun.

Všechny mince, které vydává Česká národní banka, se razí v České mincovně sídlící v Jablonci nad Nisou. Firma kromě toho rozvíjí vlastní výrobu mincí i medailí a zabývá se distribucí zlatých investičních slitků.

Minulý týden vydala ČNB k výročí svému i české měny pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 korun. Jejím autorem je medailér Vladimír Oppl, který už od roku 2010 pracoval na zlatých kilogramových mincích vyráběných v jablonecké mincovně. Jejich podobu vymýšlel spolu s autorem tváře českých bankovek, nedávno zesnulým Oldřichem Kulhánkem.

Jedním z posledních děl, které stihl známý český grafik dokončit, je podklad pro medaili s motivem Boženy Němcové.

„Inspiraci jsme našli právě v českých bankovkách. Před třemi lety jsme zahájili s panem Kulhánkem spolupráci na zlaté medaili T. G. Masaryk, nyní dokončujeme již čtvrtou v pořadí, věnovanou Boženě Němcové. Grafické podklady dokončil pan Kulhánek týden před smrtí a ještě je stihl předat medailérovi Vladimíru Opplovi,“ uvedl ředitel České mincovny Radek Šulta.

O autorovi| Jakub Křešnička * kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít