Na bitevním poli

22. dubna 2013, 00:00 - Pavel Páral
22. dubna 2013, 00:00

Takovou válku policajtů jsme v Česku ještě nezažili Začalo to obviněním exšéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, pak přišlo obvinění primátora a pražských radních v kauze Opencard, akce policistů proti šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové a následovalo sdělení v extrémně výbušném případu Key Investments propojeném s nejvyšší politikou. Lze čekat, že podobných událostí se dočkáme v hojné míře velmi brzy.

Válečnou scénu rámuje přestřelka mezi vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. A zdá se více než pravděpodobné, že nejde jen o občasnou, byť ostrou výměnu názorů, jakých se mezi státními zástupci a policií odehraje několik do roka. Tohle vypadá na dělostřeleckou přípravu na první velkou bitvu ve válce policajtů, jakou jsme ještě v Česku nezažili.

Pro pozorovatele zvenčí je situace značně nepřehledná, ale jedno je jisté: korupce už dávno prorostla i do policie a justice. Případ zkorumpovaného soudce Ondřeje Havlína může být jen drobounkým úlomkem z velkého ledovce. A bez razantního řezu v policii a justici si můžeme nechat o čistší politice a veřejné správě jen nechat zdát.

Vypadá to, že spouštěčem událostí byly kroky nového vedení pražského magistrátu. Především narušení penězovodů z pražského dopravního podniku do soukromých firem, za nimiž se v pozadí rýsují známí pražští zákulisní hráči s dlouhodobým a extrémně vysokým vlivem na nejen pražskou, ale i celostátní politiku. Patří k nim také trestní oznámení, která opravdu postižené zabolela, protože ve své blahovolnosti a hlubokém přesvědčení o vlastní všemocnosti nadělali při špinavých kšeftech poměrně dost amatérských chyb. Peníze by pánové asi ještě vydýchali, ale tady už nejde o peníze, ale o tepláky. Zvláště když na křeslo vrchní zástupkyně usedla velmi ambiciózní Lenka Bradáčová, která se nikterak netají tím, že prahne po hlavách těchto pánů o dost více než po té nejúžasnější kabelce na světě.

Pro politické špičky je to zapeklitá situace.

Zejména pro ODS a jejího předsedu. Je zcela nesporné, že míra umazanosti jednotlivých politiků této strany je značně odlišná a někteří z nich evidentně nemají a nikdy nebudou mít zájem o to, aby se tužby paní Bradáčové naplnily. Jenže po obvinění primátora Bohuslava Svobody je těm druhým, méně umazaným, už jasné, že začíná jít i o jejich statky a hrdla. Bystrý úsudek tak projevil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, když se jednoznačně postavil za svou vrchní zástupkyni a použil slova o policejních metodách ze stalinských padesátých let. Premiér Petr Nečas sice nic neříká, ale je dost nepravděpodobné, že by hodil přes palubu svého ministra spravedlnosti. Kde stojí Miroslav Kalousek, druhý ze dvou nejmocnějších mužů v zemi, asi není třeba příliš pochybovat po jeho nedávném střetu právě s Tomášem Martincem a tehdejším policejním prezidentem Lessym, kvůli obvinění Vlasty Parkanové v kauze Casa.

Kalousek navíc disponuje třaskavými informacemi z Finančního analytického odboru týkajícími se toků peněz při změnách vlastnictví solárních elektráren, nad jejichž nevyužitím policií se před pár dny veřejně pozastavil. Nyní se drží zpátky, protože to vypadá na boj vedený uvnitř ODS. Ovšem v okamžiku, kdy to shledá účelným, nepochybně své polínko přiloží.

Trochu problematické je zarputilé mlčení ministra vnitra Jana Kubiceho. Může to vyvolávat spekulace o jednom advokátovi úzce spolupracujícím se známým pražským kmotrem Romanem Janouškem, který se mu ocitl v příbuzenstvu. Ale třeba jde jen o projev loajality vůči pracovníkům vlastního resortu, proti nimž se nechce otevřeně stavět.

Lenka Bradáčová má nyní docela solidní politické krytí na to, aby ustála útok, který proti ní je a bude veden. Zda však bude politická podpora dostatečně silná na to, aby dokázala dotáhnout lov do úspěšného konce, jasné pořád ještě není. Lovená zvěř má totiž pořád sil více než dost. l

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít