Article, show

Na bitevním poli

22. dubna 2013, 00:00 - Pavel Páral
22. dubna 2013, 00:00

Takovou válku policajtů jsme v Česku ještě nezažili Začalo to obviněním exšéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka, pak přišlo obvinění primátora a pražských radních v kauze Opencard, akce policistů proti šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové a následovalo sdělení v extrémně výbušném případu Key Investments propojeném s nejvyšší politikou. Lze čekat, že podobných událostí se dočkáme v hojné míře velmi brzy.

Válečnou scénu rámuje přestřelka mezi vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. A zdá se více než pravděpodobné, že nejde jen o občasnou, byť ostrou výměnu názorů, jakých se mezi státními zástupci a policií odehraje několik do roka. Tohle vypadá na dělostřeleckou přípravu na první velkou bitvu ve válce policajtů, jakou jsme ještě v Česku nezažili.

Pro pozorovatele zvenčí je situace značně nepřehledná, ale jedno je jisté: korupce už dávno prorostla i do policie a justice. Případ zkorumpovaného soudce Ondřeje Havlína může být jen drobounkým úlomkem z velkého ledovce. A bez razantního řezu v policii a justici si můžeme nechat o čistší politice a veřejné správě jen nechat zdát.

Vypadá to, že spouštěčem událostí byly kroky nového vedení pražského magistrátu. Především narušení penězovodů z pražského dopravního podniku do soukromých firem, za nimiž se v pozadí rýsují známí pražští zákulisní hráči s dlouhodobým a extrémně vysokým vlivem na nejen pražskou, ale i celostátní politiku. Patří k nim také trestní oznámení, která opravdu postižené zabolela, protože ve své blahovolnosti a hlubokém přesvědčení o vlastní všemocnosti nadělali při špinavých kšeftech poměrně dost amatérských chyb. Peníze by pánové asi ještě vydýchali, ale tady už nejde o peníze, ale o tepláky. Zvláště když na křeslo vrchní zástupkyně usedla velmi ambiciózní Lenka Bradáčová, která se nikterak netají tím, že prahne po hlavách těchto pánů o dost více než po té nejúžasnější kabelce na světě.

Pro politické špičky je to zapeklitá situace.

Zejména pro ODS a jejího předsedu. Je zcela nesporné, že míra umazanosti jednotlivých politiků této strany je značně odlišná a někteří z nich evidentně nemají a nikdy nebudou mít zájem o to, aby se tužby paní Bradáčové naplnily. Jenže po obvinění primátora Bohuslava Svobody je těm druhým, méně umazaným, už jasné, že začíná jít i o jejich statky a hrdla. Bystrý úsudek tak projevil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, když se jednoznačně postavil za svou vrchní zástupkyni a použil slova o policejních metodách ze stalinských padesátých let. Premiér Petr Nečas sice nic neříká, ale je dost nepravděpodobné, že by hodil přes palubu svého ministra spravedlnosti. Kde stojí Miroslav Kalousek, druhý ze dvou nejmocnějších mužů v zemi, asi není třeba příliš pochybovat po jeho nedávném střetu právě s Tomášem Martincem a tehdejším policejním prezidentem Lessym, kvůli obvinění Vlasty Parkanové v kauze Casa.

Kalousek navíc disponuje třaskavými informacemi z Finančního analytického odboru týkajícími se toků peněz při změnách vlastnictví solárních elektráren, nad jejichž nevyužitím policií se před pár dny veřejně pozastavil. Nyní se drží zpátky, protože to vypadá na boj vedený uvnitř ODS. Ovšem v okamžiku, kdy to shledá účelným, nepochybně své polínko přiloží.

Trochu problematické je zarputilé mlčení ministra vnitra Jana Kubiceho. Může to vyvolávat spekulace o jednom advokátovi úzce spolupracujícím se známým pražským kmotrem Romanem Janouškem, který se mu ocitl v příbuzenstvu. Ale třeba jde jen o projev loajality vůči pracovníkům vlastního resortu, proti nimž se nechce otevřeně stavět.

Lenka Bradáčová má nyní docela solidní politické krytí na to, aby ustála útok, který proti ní je a bude veden. Zda však bude politická podpora dostatečně silná na to, aby dokázala dotáhnout lov do úspěšného konce, jasné pořád ještě není. Lovená zvěř má totiž pořád sil více než dost. l

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít