Mynář to zařídí

21. prosince 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
21. prosince 2015, 00:00

Náměstek olomoucké policie měl ovlivňovat několik trestních řízení ve prospěch olomouckého podnikatele a přítele Ivana Langera Ivana Kyselého

Náměstek krajské policie Olomouckého kraje Karel Kadlec, obviněný v takzvané olomoucké kauze s podnikatelem a přítelem Ivana Langera Ivanem Kyselým, je velmi výřečný člověk. Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při odposleších zadokumentovali, že Kyselého na četných schůzkách v olomouckém Cafe Delux živě informoval o dění v policii. Kadlec má kvůli své výřečnosti v celé olomoucké kauze asi největší problémy ze všech obviněných. Těmi jsou vyjma Kyselého ještě Kadlecův podřízený Radek Petrůj a hejtman Jiří Rozbořil. Detektivové jej ale kromě vyzrazování policejních informací viní i z manipulování některých trestních řízení.

Jak kontrolovat Šlachtu

Kadlec s Kyselým se v kavárně sešli například 21. července a probírali obsazování volných míst na Generální inspekci bezpečnostních sborů a v protikorupční policii. „Žádá Ivana Kyselého, aby zaintervenoval za Milana Pospíška a za tým Tempus, neboť se bojí, že tým dají pod ÚOOZ, a snaží se to řešit přes kancléře Vratislava Mynáře s tím, že Milan Pospíšek je jejich člověk,“ zachytil odposlech v kavárně část rozhovoru Kadlece s Kyselým.

Přeloženo z policejního ptydepe: Kadlec se snažil přes Kyselého lobbovat, aby policejní tým, který řeší odložené zločiny, zůstal v gesci ředitele kriminální policie Milana Pospíška a nebyl vsunut do struktury ÚOOZ. Pospíšek následně kvůli zmiňované kauze na postu šéfa celorepublikové kriminálky skončil. „Dále společně řeší, že Milan Pospíšek nyní může ze své pozice kontrolovat spisy Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality a že musí ještě vymyslet způsob, jak kontrolovat Šlachtu,“ uvádí se dále.

Kadlec pak Kyselému ještě sdělil, že dal Ivanu Langerovi číslo na šéfa olomoucké krajské policejní správy Libora Krejčiříka, včetně e-mailu. Řeší pozici Jiřího Jacha z protikorupční policie (náměstek protikorupční policie po zveřejnění kauzy také rezignoval), dále postavení Martina Vondráška (náměstek policejního prezidenta) ve vztahu k osobám Zdeňka Laubeho (náměstek policejního prezidenta), policejního prezidenta Tomáše Tuhého či ministra vnitra Milana Chovance.

V březnu pak měl Kadlec v hotelu Janiš vyzradit informace z průběhu vyšetřování olomoucké společnosti Tesco SW, které vedla ostravská pobočka protikorupční policie kvůli veřejné zakázce. „… Co se týká, to mně zajímalo, Tesařík, tak že tam bude sdělovačka… Že tam to prokurátor tlačí tak březen, a říká, to není možné stihnout, je tam toho moc, že do května by měla být,“ zaznamenal odposlech.

Policie pak v září kvůli kauze zakázek na informační systémy obvinila 20 lidí a osm firem. Mezi nimi i olomouckou společnost Tesco SW, kterou vlastní bratr senátora za Olomoucko Martina Tesaříka Josef Tesařík.

Mnohem větší problém však Kadlec má, pokud mu detektivové ÚOOZ prokážou, že účelově ovlivňoval některá trestní řízení. „Karel Kadlec

podle instrukcí Ivana Kyselého v některých případech z titulu své vedoucí funkce zajistil provedení konkrétních opatření v trestních věcech, které mohl ovlivnit,“ stojí ve sdělení obvinění Kadlecovi. Vyšetřování měl ovlivnit tak, že využíval informací z vyšetřování, aby někomu pomohl či uškodil. Na jedné straně měl některé vlivové skupiny chránit před hrozbou trestního postihu. Na druhé pak měl iniciovat trestní stíhání lidí, kteří nebyli jeho známým pohodlní.

Z vazby na svátky

Kadlec s médii nekomunikuje. Jeho advokát Tomáš Grepl týdeníku Euro sdělil, že ani on nemá od svého klienta svolení se vyjadřovat k záležitostem trestního stíhání. Všichni tři vazebně stíhaní, podnikatel Kyselý i policisté Kadlec a Petrůj, se chtějí z vazby dostat na svátky. Podle některých informací toho Šlachtovi detektivové využívají a pokoušejí se někoho z nich přesvědčit, aby se stali spolupracujícím obviněným – korunním svědkem. Podle zjištění týdeníku Euro padla ze strany policie i nabídka na vysokou finanční odměnu za spolupráci. Podle neoficiálních informací právě Karlu Kadlecovi. Nikdo z právních zástupců to ale nepotvrdil. l

Podle některých informací toho Šlachtovi detektivové využívají a pokoušejí se někoho z nich zlomit, aby se stal spolupracujícím obviněným – korunním svědkem.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít