Muž s kufříkem

07. prosince 2015, 00:00 - LUBOŠ HEGER
07. prosince 2015, 00:00

Bombardování Jugoslávie, přijetí Číny do WTO, odvrácení války v Kašmíru –

milníky éry Billa Clintona, pod nimiž je podepsán Sandy Berger

Bílý dům v minulosti zaměstnával národní bezpečnostní poradce typu Henryho Kissingera, Zbigniewa Brzezinského a nakonec i Condoleezzu Riceovou, kteří v roli globálních stratégů toužili měnit dějiny. Obchodní právník, lobbista a autor projevů Sandy Berger k těmto lidem nepatřil – svou roli spatřoval v tom, že prezidenta seznámí se všemi scénáři a nechá jej vybrat i z protichůdných možností. Sandy Berger (28. října 1945 – 2. prosince 2015) se stejně ale nakonec připojí k výše jmenovaným kormidelníkům, ač o jejich roli nestál.

ADVOKÁT PEKINGU

Kdo si dnes pamatuje jména jako Tom Donilon, James Jones nebo Stephen Hadley? To všechno byli prezidentští poradci pro národní bezpečnost v poslední dekádě. Nikdo je nezná. Možná proto, že Obamova administrativa žádnou zahraniční politiku hodnou toho jména nedělá, ovšem nezapomeňme, že ani Bill Clinton neměl velké ambice usměrňovat tok dějin. A když už se v letech 1997 až 2001 několikrát rozhoupal k razantním řešením, stál za tím pokaždé Sandy Berger.

Byl to Berger, kdo ho jako bývalý konzultant pracující pro Peking nenápadně nadchl pro nápad přijmout Čínu do WTO. Cílem bylo zkultivovat komunistickou diktaturu skrze čilé obchodní styky. O tom, zda se kultivace daří, se vedou ostré spory, ovšem „made in China“ na americkém trhu docela dobře zdomácnělo. Byl to Berger, označovaný odpůrci za šedou eminenci (pro svůj zvyk chodit všude s kufříkem a tvářit se jako Clintonův spolužák), kdo v červenci 1999 prezidentovi – docela „nebergerovsky“ – přikázal zkrotit pákistánského premiéra Nawáze Šarífa a zabránit tomu, aby lokální konflikt o Kašmír přerostl v nukleární válku.

Pokud jde o bombardování Jugoslávie, Berger se tentokrát (docela bergerovsky) neklonil k žádné z možností a poctivě varoval prezidenta před roztržkou s Ruskem a některými evropskými spojenci. Clinton riziko srdnatě přijal. Sandy Berger si naopak prý dost sliboval od bombardování chemičky v Súdánu a výcvikového tábora al­Káidy v létě 1998. Zde byly výsledky ovšem tristní – výrobu chemických zbraní v Súdánu pozdější zprávy rozvědky nepotvrdily a tomahavk vystřelený na Afghánistán mířil dobře, ale Usáma bin Ládin tábor opustil pár hodin předtím.

VŠICHNI DIKTÁTOŘI NA ELBU

Prominentní role Sandyho Bergera v Bílém domě spočívala v tom, že jako bývalý osobní poradce Billa Clintona a veterán demokratické politiky – pracoval od 70. let – smísil ve druhé polovině 90. let roli osobního konzultanta s poradcem pro národní bezpečnost a radil Clintonovi prakticky se vším, včetně obrany proti impeachmentu.

Přestože zvnějšku působil jako suchar, nechyběl mu údajně smysl pro osobitý humor. Při jedné zahraniční cestě do Evropy seznámil novináře se svým „podnikatelským záměrem“ vybudovat na ostrově Elba, kde svého času pobýval ve vyhnanství Napoleon, rozsáhlé ubytovací zařízení pro všechny sesazené diktátory světa. Během dlouhých procházek po ostrově by „diktátoři mohli probírat svá bývalá impéria a k dispozici by jim byla pobočka švýcarské banky“, doplnil tehdy poťouchle Berger.

O autorovi| LUBOŠ HEGER, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít