Musíš jít, jiná cesta není

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Dva znepřátelené tábory v pražské TOP 09 na sebe krátce před komunálními volbami vytahují čím dál větší špínu

Rozkol v pražské TOP 09 se prohlubuje.

Spory uvnitř strany, která před čtyřmi lety ovládla volby v hlavním městě, doutnaly už delší dobu. Od konce června, kdy se začala rýsovat podoba kandidátek, však přerostly v otevřenou válku. A v poslední době proti sobě tábory příznivců primátora Tomáše Hudečka a jeho náměstka Jiřího Vávry vytahují čím dál těžší kalibry. Nejprve se objevily informace, že starostka Prahy 3 Vladislava Hujová plýtvá penězi, což měly dokládat interní faktury z žižkovské radnice.

Informace podobného charakteru se vzápětí vynořily i o radní Evě Vorlíčkové. Obě ženy patří do Hudečkova tábora.

V červenci, respektive v srpnu (trvalo to od nahrané schůzky přes měsíc), primátor Hudeček doslova dotlačil člena regionálního výboru TOP 09 Stanislava Vlčka k rezignaci kvůli spolupráci s předlistopadovou vojenskou kontrarozvědkou. Týdeník Euro nyní získal skrytou nahrávku Hudečkových schůzek s Vlčkem. Nahrávka velmi pravděpodobně pochází z tábora Hudečkova soka Vávry. A poměry ve straně ilustruje víc, než výmluvně.

Odchod, nebo vyhazov Je to zhruba dva měsíce, co si Tomáš Hudeček vyžádal schůzku se Stanislavem Vlčkem. Ta se odehrála v kavárně Mistral, nedaleko pražského magistrátu. Na jednání Hudeček Vlčkovi sdělil, že má informace o jeho spolupráci se Státní bezpečností před rokem 1989. Podle informací z Archivu bezpečnostních složek se měl Vlček upsat vojenským „kontrášům“ na vojně na Slovensku. Hudeček Vlčkovi řekl, že stanovy TOP 09 neumožňují členství bývalým komunistům a spolupracovníkům komunistické tajné policie a že to představuje velký problém. Následně vyslechl Vlčkovu argumentaci, že závazek ke spolupráci nepodepsal a že požádal ministerstvo vnitra o výmaz z registru spolupracovníků, ale zatím mu nebylo vyhověno. Hudečkovo poselství však znělo jasně – Vlček prostě musí před volbami ze strany zmizet.

Protože schůzka neskončila dohodou na jakékoli alternativě, rozhodli se na jejím podvečerním pokračování na témže místě. To už Hudeček Vlčkovi předložil předem sepsanou žádost o ukončení členství. Vlček ji ovšem opakovaně odmítal podepsat s tím, že by takovým rozhodnutím přiznal vinu, že se udavačem při povinné vojenské službě stal.

„Tomáši nezlob se, já to nepodepíšu. Já bych tím podrazil lidi na sedmičce, kteří mi věří,“ ohradil se po přečtení Hudečkem předloženého dokumentu. „Víc podrazíš lidi tím, že to neuděláš, ty to moc dobře víš. Teď bude krajský výbor, předsednictvo, já to tam přednesu. Za chvíli je to venku. Já jdu za Severou (generální sekretář TOP 09 – pozn. red.), zítra, pozítří, v pondělí znova. Tam to dojednáváme, nachystá se procedura a jdeš ven. Rozumíš, tam není druhá cesta, prostě tak to bude, tohle není byznys k jednání,“ oznámil mu nekompromisně Hudeček.

Následně řešil Hudeček Vlčkův problém i na celorepublikovém výboru, zasahovat museli i generální sekretář strany Pavel Severa a místopředseda Marek Ženíšek. Vlček nakonec před třemi týdny stranu sám opustil.

A jeho odchod v podstatě rozložil členskou organizaci TOP 09 v Praze 7.

Přeoraná kandidátka Stanislav Vlček připouští, že s Hudečkem vede spory už delší dobu. „Nedomnívám se, že je dobrým lídrem a primátorem. Radil jsem mu, ať to nechá na někoho jiného,“ řekl Vlček týdeníku Euro. „Dost nevybíravým způsobem na mě tlačil, nebo že mě nechá vyhodit. Řekl jsem mu, jaké kroky jsem učinil a že mám podporu regionu. Oznámil mi, že zařídí na celorepublikovém předsednictvu, aby mě vyhodili,“ postěžoval si Vlček.

Vyhrocený spor „hudečkovců“ s „vávrovci“ zamíchal s kandidátkou v Praze 7. Řešilo se, jestli projde kandidátka z místních členů, nebo jiná, prosazovaná finálním lídrem sedmičky Miroslavem Tutterem. Kandidátka regionální rady nakonec neprošla a na té Tutterově je velký počet nestraníků. Vlček se s dalšími členy výsledek ještě pokusil zvrátit, ale neuspěl. „Předseda krajského výboru Vávra pak dostal příkaz shora, ať už je v Praze klid. A Hudeček ať si dělá, co chce, že se časem ukáže, jak to dopadne,“ říká Vlček, který nakonec stranu opustil.

Tomáš Hudeček považuje svůj postup za naprosto legitimní. „Ve chvíli, kdy se ke mně dostaly materiály, že pan Vlček podepsal spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, myslím si, že jsem udělal jedinou správnou věc. TOP 09 má v přihlášce uvedeno, v jaké jste byl politické straně. A je tam čestné prohlášení, že jste nebyl agentem StB. Lhaní v přihlášce je bráno jako tak závažná věc, že byste ve straně neměl být,“ odůvodňuje svoje kroky Hudeček. Přiznává, že s Vlčkem neměli moc přátelské vztahy. „Matematicky bych ho nazval zápornou nulou. Řekl jsem mu, že lhal, a že bezproblémová cesta je, že sám usoudí, že to nejde a že musím dát návrh na vyloučení. A tím jsme skončili,“ říká primátor.

Změny na kandidátce v Praze 7 byly podle

něj nevyhnutelné, protože se „to tam mydlilo“. „Ale méně než na Praze 4, kde se svolával místní sněm,“ dodává Hudeček s tím, že Vlčkovi lidé z TOP 09 plynule přešli do vznikajícího uskupení Restart 2014. To je nový politický subjekt složený z bývalých členů ODS a Babišova ANO, který do voleb vede bývalá náměstkyně ministra vnitra a magistrátní úřednice Světlana Kubíková. „To úplně není protestní odstup. Honem se chtěli dostat na kandidátku jiného subjektu,“ hodnotí kroky bývalých kolegů Hudeček.

Zdá se, že poslední dobou primátor Tomáš Hudeček v souboji s Jiřím Vávrou vítězí.

Úplně vyhráno ale ještě nemá. Na konec září, těsně před komunálními volbami, by totiž mohlo být nařízeno hlavní líčení v kauze Opencard, ve které je Hudeček spolu s dalšími vrcholnými představiteli pražského magistrátu obžalován, přestože projekt a s ním související problémy pouze zdědili po předchozím, bémovském vedení Prahy. „Dostal jsem informace od zdroje, že se má něco odehrát 22. září,“ připustil Hudeček.

Pokud by se kauza Opencard skutečně v té době začala projednávat, lze očekávat hlasité volání po Hudečkově rezignaci z čela kandidátky. Okopávání kotníků v pražské TOP 09 ani zdaleka neskončilo, i když to může znamenat, že strana dopadne jako ODS před čtyřmi lety. l

Kníže nepomůže. Za Stanislava Vlčka (vlevo) se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nepostaví. Má slabost pro primátora Tomáše Hudečka.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít