Musíme obstát v tradiční i nové energetice

14. prosince 2015, 00:00 - Václav Herz
14. prosince 2015, 00:00

Jsme přesvědčeni, že velké centrální zdroje zůstanou v provozu ještě desítky let

V představenstvu největší české energetické společnosti, Skupiny ČEZ, začínají pracovat dva týmy. Tým Rozvoj má na starost vyhledávání příležitostí a rozvoj aktivit v decentralizované energetice a obnovitelných zdrojích. Dlouholetý finanční ředitel ČEZ Martin Novák vede tým Provoz, pod který spadá tradiční energetika a záležitosti spojené s provozem firmy. Co jeho nová role obnáší a jaké jsou jeho zkušenosti s energetikou?

* Vedení ČEZ částečně změnilo svou strukturu, vznikly dva týmy. Máte teď zodpovědnost za provozní část. Co vše zahrnuje?

Pod rozvoj spadají mimo jiné výrobní zdroje tradiční energetiky. Máme za úkol maximálně využít náš potenciál v tom, co umíme nejlépe – uhelné, jaderné a také vodní elektrárny jsou dnes stále hlavním zdrojem prosperity a finanční stability ČEZ a tvoří přirozenou základnu pro náš budoucí růst. Patří sem i těžba uhlí a teplárenství a pak také všechny záležitosti spojené s provozem firmy, tedy například finance, korporátní služby, nákup, ale také personalistika, kterou osobně považuji za klíčovou, protože výsledky firmy stojí mimo jiné na výkonech našich zaměstnanců a na jejich odhodlání odvádět v provozu a teď především v rozvojových aktivitách tu nejlepší práci. Zadání je, aby ČEZ patřil v tradiční energetice k těm nejefektivnějším energetickým firmám v Evropě.

* Jako finanční ředitel se staráte hlavně o čísla. Jaký byl dosud váš podíl na strategickém rozhodování?

Finanční ředitelé mezinárodních korporací a velkých společností jako ČEZ nejsou zodpovědní pouze za čísla, naopak mají často na starost i provoz. V jedné osobě se tak z pohledu financí a provozu podílejí na utváření strategických rozhodnutí firmy a přímo do nich vstupují. Konkrétně v ČEZ děláme strategická rozhodnutí na představenstvu, kterého jsem členem už od roku 2008. Cítím velkou výhodu v tom, že dokážu rychle posoudit, jestli něco dává na první pohled ekonomický smysl, nebo ne.

* Jaké jsou ale vlastně vaše zkušenosti v oboru energetiky?

V energetice pracuji už téměř dvacet let. Měl jsem možnost seznámit se podrobně s celou řadou provozů v Evropě i Spojených státech, kde jsem například pracoval pro jeden z největších ropných koncernů ConocoPhillips. Úkolem, který vyplývá z mé nové role vedoucího týmu Provoz, je dohlížet na to, zda zadání, na kterých se na představenstvu dohodneme, jsou plněna podle plánu a v souladu se strategií skupiny. Své zkušenosti teď proto mohu více zúročit, mohu využít vhledu do ekonomiky našich provozů a tlačit více na synergie a zvyšování efektivity po všech stránkách. Spoléhám se přitom na své týmové kolegy, kteří jsou stále zodpovědní za jednotlivé divize. Výrobě i nadále šéfuje Ladislav Štěpánek a ředitelkou divize Správa je Michaela Chaloupková, která má navíc v gesci i CSR ČEZ. Sám pak nadále přímo řídím divizi Finance.

* Jak si podle vás tradiční energetika stojí dnes, kdy Německo rychle přechází na obnovitelné zdroje a mluví se stále více o nové energetice?

Tradiční energetika vyrábějící elektřinu díky uhlí, jádru a vodě je dnes stále nenahraditelná. To není jen náš názor. Potřebu stability tradiční energetiky si uvědomuje i Německo. Místo původně plánovaného zdanění uhelných elektráren německá spolková vláda rozhodla, že do roku 2020 vytvoří strategickou rezervu z uhelných elektráren o celkovém výkonu 2,7 gigawattu, které zemi pomohou vyrovnávat výkyvy v produkci obnovitelných zdrojů energie a zajistit stabilitu a bezpečnost dodávek elektřiny. To potvrzuje, že ani obřím kapitálem tažená Energiewende se bez zachování tradičních zdrojů neobejde. A také to ukazuje, že do nákladů na obnovitelné zdroje je třeba kromě dotací započítat i náklady na posílení přenosové sítě a jejich back-up pro případ špatných přírodních podmínek.

* Přesto platí, že tradiční energetika stagnuje právě proto, že ji vytlačují dotované obnovitelné zdroje.

Ano, ale jsme přesvědčeni, že velké centrální zdroje zůstanou v provozu ještě desítky let. Německo se rozhodlo, že uhlí pro něj bude mostem v přechodu na obnovitelné zdroje. Je zcela jisté, že největší investiční příležitostí jsou dnes obnovitelné zdroje, a ČEZ se tomu přizpůsobuje. Musíme obstát jak v tradiční, tak i v rychle se rozvíjející nové energetice. Brzy nastane doba, kdy se díky vývoji v technologiích a ve výrobě stanou konkurenceschopné i bez dotací. S ohledem na nové klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030, které počítají s 27procentním podílem těchto zdrojů, je jasné, že obnovitelné zdroje v příštích letech porostou nejvíce. l

O autorovi| Václav Herz, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít