Možnosti obřího systému

22. října 2012, 00:00 - Jan Růžička
22. října 2012, 00:00

Rostoucí čínské zdravotnictví nabízí velké příležitosti pro tuzemské dodavatele a investory v oboru

Stejně jako čínská ekonomika jakožto celek, tak i čínské zdravotnictví a sociální služby v poslední době rostou výrazným tempem. Jejich vzestup je zároveň razantně podporován financemi čínské vlády, jejímž cílem je do roku 2020 zajistit přístup ke zdravotní péči všem občanům. Při počtu obyvatel a velikosti země jde o závratný úkol. Jestliže má ale dnes přístup ke zdravotní péči již 95 procent obyvatelstva, je nutno uznat, že čínská vláda a čínští poskytovatelé prozatím zvládají tento ambiciózní plán dobře.

Samozřejmě, zásadním problémem zůstává silně nerovná distribuce zdravotní péče, kdy v bohatých a průmyslových čínských regionech je kvalita plně srovnatelná s podmínkami v Evropě a ve Spojených státech, a naproti tomu v některých zapadlejších zemědělských regionech je stále možné získat pouze základní zdravotní péči.

Největší trh Snaha o růst úrovně služeb přitom nebyla nikterak levná a plně odráží důležitost zdravotnictví v současné Číně. Jen v období mezi lety 2009 a 2011 došlo k navýšení veřejných rozpočtů jdoucích na zdravotní péči o 30 procent (!), přičemž náklady na investice a transformaci zdravotního systému v současné době činí 133,5 miliardy dolarů. Dochází k masové výstavbě zdravotnických zařízení, zlepšování technické vybavenosti těch současných, a to především výrobky zahraniční provenience, k široké podpoře vzdělávání jak stávajících zdravotníků, tak pregraduálních studentů na vysokých školách.

Cestou správným směrem je i snaha o větší transparentnost a konkurenceschopnost při nákupech léčiv a zdravotnického materiálu. Díky implementaci systému veřejných soutěží a aukcí se Číňanům podařilo snížit nákupní ceny o více než 30 procent. Zároveň došlo k zavedení pásmových cen, nebo dokonce i jednotných cen na vybrané základní léky, což v této fázi vývoje zdravotního systému pomůže srovnat nabídku péče napříč regiony.

Konečně úspěchem byl i vznik podílového „venkovského“ zdravotního pojištění (NRCMCS), kdy část zdravotnických výdajů v chudých regionech je kryta centrální vládou (40 procent), část vládou regionální (40 procent), přičemž zbylá část je hrazena pacientem jako spoluúčast. V rámci tohoto „venkovského“ systému je v současné době pojištěno skoro 700 milionů čínských obyvatel, což z něj dělá největší pojistnou platformu na světě.

Čínskou komparativní výhodou oproti jiným zdravotním systémům je také stále příznivá věková struktura obyvatel (nejsilnější skupinu tvoří občané mezi 35 a 44 lety věku). I čínská populace ovšem stárne, takže počet obyvatel starších 65 let se z nynějších 100 milionů v roce 2025 zdvojnásobí.

Výhoda dobrého renomé Vzhledem k výše uvedeným údajům nabízí čínský zdravotnický trh perfektní a lukrativní odbytiště služeb a produktů pro zahraniční dodavatele a investory. Už jen celkový počet potenciálních klientů – pacientů pojištěnců – je sám o sobě postačující podmínkou pro vzbuzení zájmu možných zájemců, kteří by se neměli omezovat „jen“ na spolupráci v oblastech průmyslu či rychloobrátkového spotřebního zboží, ale měli by se zaměřit právě na zdravotnictví. Z ostatních faktorů podtrhujících atraktivitu čínského zdravotnického trhu uveďme růst počtu nemocnic o 3,1 procenta v letech 2009 až 2010 (v absolutních číslech na 20 918), v období 2001 až 2010 pak o 29,2 procenta.

Během této dekády se také rapidně zvýšil celkový počet nemocničních lůžek (o 49,5 procenta na 79 milionů v roce 2010). Zajímavý je i růst počtu obyvatel zaměstnaných ve zdravotnictví, kdy ve stejném období došlo k nárůstu o 19,4 procenta mezi lety 2001 a 2010. Signifikantním údajem, který podtrhuje všechny uvedené změny, je nárůst výdajů na zdravotnictví o 282,5 procenta během let 2000 až 2009.

Co se našich exportérů týče, mnozí z nich již čínské zdravotnictví znají. Přítomný je jeden ze světových lídrů na trhu nemocničních lůžek Zbyněk Frolík se svou společností Linet, prorazit se snaží i společnosti vyvíjející inovativní léčiva, jako jsou Sotio či Medicem. Mamutí čínský trh je schopen využít prakticky neomezený příliv investic a produktů. Doufejme tedy, že česká přítomnost na Dálném východě se bude jen a jen zvětšovat.

Česká medicína a česká věda mají skvělý zvuk a mohou být naším zásadním vývozním artiklem, jakýmsi rodinným stříbrem, kterým se můžeme chlubit i na druhém konci světa. Připomeňme jen špičkovou českou imunologii a onkologii, výsledky profesora Antonína Holého či naši dětskou medicínu. Přihlédnemeli ke zvyšujícímu se objemu financí ve zdravotnictví, jeví se Čína jako opravdu ideální cílová země pro české dodavatele a investory. Ti mohou při troše zdravých ambicí na čínském trhu uspět, což by vzhledem k důrazu, který Peking klade na rozvoj svého zdravotního systému, pomohlo nejen jim, ale i našim exportérům z jiných odvětví.

Česká medicína a česká věda mají skvělý zvuk a mohou být naším zásadním vývozním artiklem

O autorovi| Jan Růžička • vrchní ředitel, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít