Možná přijde i Urválek

19. května 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
19. května 2014, 00:00

Ištvan se Šlachtou znehodnocují práci všech poctivých policajtů a státních zástupců

Je to jistě jen náhoda, že se objeví další „důkazy“ v kauze skoro rok starého státního převratu zrovna v době, kdy řádný soud osvobodí roky kriminalizovaného exministra obrany Martina Bartáka v kauze Tatra, kdy se ukáže, že policisté zase v kauze gripeny nevyšetřili vůbec nic, kdy až soudce zjistí, že policisté a státní žalobci prochrupli na kanapi promlčecí lhůty u stíhání exmanažerů ŘSD. Soud také odmítl pro nezákonnost požadavky policistů a státních zástupců, aby mohli zabavovat dokumenty u advokátů stíhaných osob, jak dosud činí dosti běžně a velmi agresivně, protože opatřit si důkazy zákonným způsobem neumějí. Další pochybení justiční moci pak může vypadnout ze skříně každou chvíli.

Nové důkazy v kauze Nagyová jsou odposlechy, v nichž kdosi komusi říká: „Tak mu dej tu dvojku, ať máme vládu.“ Z toho po roce vyšetřování poslanců viněných, že jako úplatek přijali funkce ve státních firmách pro sebe či pro nějaké kamarády, má být najednou stíhání za přijetí skutečných milionových úplatků od Rittigafi To je fakt legrační záležitost, při níž nám státní zástupce Ištvan s plukovníkem Šlachtou předvádějí skeč jak z večerníčku Pat a Mat. Člověk by se tomu s chutí zasmál, pokud by dotyční pánové ve svém představení demolovali svůj vlastní kvartýr. Jenže předmětem demolice je ústavní řád, občanská práva a v důsledku i principy demokracie v zemi.

Autor tohoto textu si nemyslí, že Ivo Rittig je motýl Emanuel, Jana Nagyová převtělením víly Amálky a oni tři exposlanci reinkarnací hochů od Bobří řeky. Stejně jako všichni normální lidé víme, že v téhle zemi je mnoho shnilého a pořádný úklid je opravdu třeba.

V případě olomouckého vrchního státního zastupitelství a tzv. elitních složek policie je však naprosto zřejmé, že místo takového úklidu buď zcela vědomě a se zlým úmyslem kriminalizují nevinné lidi, nebo při vyšetřování a shromažďování důkazů projevují extrémní stupeň neschopnosti a amatérismu.

Jediná třetí varianta, která připadá v úvahu, je libovolná kombinace obojího. V každém z těchto případů je zřejmé, že ti lidé nemají na svých místech co dělat. Jenom devastují a znehodnocují práci všech poctivých policajtů a státních zástupců, kteří v opravdu nijak luxusních podmínkách bojují se skutečnou kriminalitou a mají přitom jasné a prokazatelné výsledky. Tento stav je neudržitelný a vyžaduje řešení mimo justici, tedy zásah politické složky moci. Bohužel je skutečností, že současná vládní koalice k zásadní změně nemá odvahu, a dokonce podle všeho ani nechápe vážnost situace. A bude hůř.

Útok na jakéhokoli politika je dnes jen štítem, jímž si neschopní chrání svou hlavu.

Myslí si totiž, a bohužel jim to zatím vychází, že jakýkoli postih by byl významnou částí médií a veřejnosti vnímán jako pokus praštit nezávislou a fungující justici přes prsty. Neuvědomují si ale, že to nemůže trvat navěky. V situaci, kdy jsou stíhány už ne snad desítky, ale spíše stovky politiků všech úrovní, od zastupitelů malých obcí až po poslance a ministry či pražské primátory, ten džbán přetéká.

A přetéká proto, že skutečně odsouzených je žalostně málo a soudci krčí rameny, neboť prostě nemohou odsoudit někoho, proti komu nejsou důkazy, jen proto, že je o tom veřejnost přesvědčena díky mohutným mediálním masážím a čistě náhodným a záhadným únikům vybraných částí spisu. Nebo třeba dokumentů, které nejsou ve spisu a disponují jimi zcela prokazatelně jen policisté a státní zástupci a které jsou předávány médiím v nějaké dobře selektované podobě.

Vytváří se tak atmosféra zhnusení politikou a veřejného rozhořčení, v níž se tak dobře píší „dopisy pracujících ze závodů celé země žádajících trest smrti pro Slánského“. Nezbývá než čekat, kdy této atmosféře podlehnou i soudci. A kdy přijde Urválek zavřít si tu svou Nagyovou, pardon, Švermovou, pěkně do díry, až zčerná.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít