Montovny už nelákáme

27. července 2015, 00:00 - Hana Boříková
27. července 2015, 00:00

Investoři jsou na vrcholu cyklu, nemáme je ale kam umístit Osm měsíců je ředitelem CzechInvestu. Karel Kučera naposledy asistoval před televizními kamerami u ohlášení více než dvoumiliardové investice do vývojových a datových center tchajwanské firmy Foxconn, která v Česku vyrábí počítače.

* Je perspektivnější rozvíjení stávajících investic, jako je minulý týden ohlášená investice Foxconnu, nebo lákání nových?

Většina investic připadá na investory, kteří tu už jsou. Pro nás je podstatné, jestli se daří přitáhnout nové projekty, nebo jde jen o rozšíření stávající výroby, kdy stačí dokoupit „pár strojů“. Foxconn je typově tím prvním – přivedl nové odvětví v rámci stejné firmy. Důležité je, aby se tu produkt jen nevyráběl, ale i vyvíjel. Stávající klienti jsou pro nás zajímaví i tím, že odpadají počáteční seznamovací bloky. Zároveň nám dělají reklamu v zahraničí. Je dobré, když Terry Gou (majitel Foxconnu) vystoupí v televizi, ačkoli to normálně nedělá.

* A takoví investoři neutečou, až vyčerpají pobídky, že?

Teď k nám míří investice s vysokou přidanou hodnotou, které mají sice tlak na personální náklady, ale ty jsou u nás stále ještě přijatelné například ve srovnání s Německem. Pro montovny je už výhodnější přesunout výrobu do mzdových low cost lokalit. Tito investoři jsou enormně citliví na pobídky a my už jim můžeme nabídnout pouze 25 procent. K nám opravdu nyní nemíří investice s malou přidanou hodnotou.

* Řekl jste, že se konkurenti ve výběrovém řízení zaměřili spíše na tzv. aftercare péči, vy jste naopak vsadil na růstovou strategii. Zkrátka investoři za hranicemi jsou a je potřeba je ulovit. Vychází to?

Máme velký nárůst poptávek. Důvody jsou dva: investiční cyklus je sedmiletý až devítiletý – v tu dobu je potřeba dělat investice, aby firmám neutekla konkurence. Teď se období posunulo na devět let kvůli krizi, kdy si firmy musely zvyknout, že ekonomika neroste. Zároveň začaly přehodnocovat rizika. Díky nestabilitě v Rusku a na Ukrajině jsme pro ně perspektivní. Navíc rosteme. Já jsem zároveň říkal, že i projekty stávajících investorů se rozhodují v zahraničí. Ani Foxconn se nerozhodoval v Česku. Když tam nebudeme, prohrajeme i ty stávající projekty.

* Ze zveřejněných čísel ale vyplývá, že objem nových investic je ve srovnání s loňským rokem zhruba třetinový. To nevypadá, že se o nás investoři aktuálně perou…

Minulý rok byl enormní právě v tom, že ze sta projektů bylo 85 uděláno do poloviny roku, kdy nám Evropská unie snížila podporu.

* Proč si nás investoři vybírají?

Kvalifikovaní a pracovití lidé, výborná infrastruktura a ten třetí důvod je nasazení členů vlády. Je velmi důležité, že jsou ochotní se s investory osobně scházet. To na ně dělá obrovský dojem. Přestanou pak často uvažovat o náhradní lokalitě.

* Velkou dobu zely průmyslové zóny prázdnotou. Teď pozemky došly?

Máme problém s tím, kam investory umístit. Když chtějí větší plochy než patnáct hektarů, pohybujeme se v jednotkách lokalit. Udělali jsme analýzu, z níž vyšlo, že 81 procent zón je už zaplněno. Stane se nám, že o jednom pozemku jednáme s dvěma investory najednou a musíme podstupovat riziko, že se pro něj rozhodnou oba. Registrujeme i poptávku po 250 hektarech. Jsme v počáteční fázi systémového řešení. Obeslali jsme Svaz měst a obcí a kraje, aby nám napsaly, kde jsou potenciální rozvojové plochy.

* Minulý týden vláda rozhodla, že investuje 750 milionů do průmyslové zóny Barbora na Karvinsku. Proč?

Ta byla vytipována, ještě než jsem přišel do funkce. Má tři pozitivní aspekty: je to brownfield, je relativně dobře napojená na infrastrukturu a kraj je postižen nezaměstnaností.

* Nemáte pocit, že i po osmi měsících v pozici ředitele CzechInvestu pracujete v nepřátelském prostředí? Já ano.

Myslím, že většina lidí je spokojená. Uvolnili jsme jim více ruce pro práci s klienty.

* Jak jste se vlastně ocitl jako neznámý člověk ve výběrovém řízení na tuto pozici?

Nebylo potřeba, abych byl mediálně známý, nicméně výsledky známy jsou. Zaváděl jsem franšízový koncept bankovnictví v Čechách. Oslovil mě headhunter. Řekl jsem si, že by to mohlo být minimálně zajímavé, navíc ministra jsem ještě nepotkal. Ten mi ve finále řekl: Pane kolego, komise mi to neusnadnila, doporučila vás a ještě jednoho.

* Ta nespokojenost pramení z okleštění agentury o dotace. Neztratí se synergie?

Jsme kolegové pod stejným ministerstvem, ve stejné budově, já v tom problém nevidím.

* Nechystá se další rekordní investice jako loni Nexen?

Výroba pneumatik je jedním z mála odvětví, které je vysoce kapitálově náročné a přitom zaměstnává hodně lidí. V tom byl výjimečný.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít