Monte Carlo

26. ledna 2015, 00:00 - Daniel Deyl
26. ledna 2015, 00:00

Rusové ve snaze nahradit ropné příjmy berou zavděk hazardem; kasina by měla vyrůst i na Krymu a v Soči

Říká se, že nic neodhalí vrozený lidský sklon chybovat v odhadu budoucnosti díky přílišnému optimismu tak spolehlivě jako hazard. Soudě podle zpráv z Ruska to dokonce platí ještě dříve, než první ocelová kulička sjede po ruletovém kole; podezřelými, že podlehli svůdné představě rychlého výdělku, jsou tentokrát ruští politici. Pomocí příjmů z kasin chtějí narychlo alespoň částečně zaplnit mezery ve výkonnosti ekonomiky a rozpočtových příjmech, jež za poslední rok nadělaly sankce Západu a především na polovinu poklesnuvší cena ropy.

Prezident Vladimir Putin kvůli tomu vyhlásil dvě nové zóny, v nichž jsou od letoška povoleny sázky a hazardní hry: jsou jimi poloostrov Krym a dějiště loňských zimních olympijských her v Soči. Zároveň důrazně přitvrdil v postupu vůči nelegálním hazardním centrům (viz box).

Putin otočil Gambling se v Rusku dosud do značné míry pohyboval v šedé ekonomické zóně. Od roku 2009 sice nominálně podléhal zvláštnímu zákonu, úřady si však s jeho dodržováním mnoho hlavu nelámaly.

I to je jedním z důvodů, proč se v oblastech vyhrazených hazardu ani po pěti letech nic moc neděje. V Kaliningradu se kasino teprve staví, stejně jako v Primorské oblasti; jediné místo, kde dnešní ruští následovníci Fedi Dolochova a Pierra Bezuchova (postav z Tolstého Vojny a míru) mohou legálně prohrát majlant, je město Azov. To si na daních z hazardu loni přišlo na necelé čtyři miliony dolarů.

To na Krymu a v Soči mají Putin a jeho lidé jinačí plány. List The Moscow Times citoval starostu Soči Anatolije Pachomova, jenž doufá, že brány jeho hazardního centra se otevřou již letos v květnu; dvaasedmdesátihodinový bezvízový pobyt pro tamní návštěvníky a umístění areálu v městečku Krasnaja Poljana by mu prý měly zaručit daňové příjmy „v desítkách milionů dolarů“.

Právě z postoje k osudu olympijského areálu v Soči je poznat tlak, pod nímž se ocitl prezident Putin. Jak napsal server Intellinews.

com, ještě před rokem odmítal žádosti Germana Grefa, šéfa státní banky Sberbank, jež stavbu tamních olympijských objektů financovala, o vybudování hazardního centra. Letos na podzim již souhlasil (a Sberbank vlastní v Soči 92 procent plánovaného komplexu). Protože však Rusko je Rusko, vymínil si Putin, že hazard může sídlit jen v objektech, jejichž stavbu neplatil přímo stát.

Malé Las Vegas Ještě svalnatější představy mají Rusové ohledně Krymu. „Vytvoření hazardní zóny v Krymské republice přitáhne investory, vytvoří pracovní příležitosti a obohatí příjmy tamního rozpočtu,“ citovala agentura ITAR-TASS poslance Anatolije Karpova, místopředsedu ekonomického výboru Státní dumy. Podle výpočtů jeho analytiků by si mělo hospodářství Krymu ročně přijít na 725 milionů dolarů a tamní rozpočet na 28 milionů. „Krym má dobrou šanci stát se konkurentem Macaa, Monaka a Las Vegas,“ nechal se na podobně optimistickou notu slyšet tamní vicepremiér Rustam Temirgalijev v citaci deníku Kommersant. Skutečnost může být složitější. Brit Ian Livingston, výkonný ředitel kasina Adjara v Tbilisi, hlavním městě nedaleké Gruzie, se konkurence ze Soči a Krymu neobává: „Kdyby se ze Soči stalo něco jako malé Vegas, skutečně by to mohlo z našeho trhu nějaké hráče odlákat,“ řekl deníku The Guardian, „ale na to je třeba vytrvalých investic, nestačí, že tam stojí nějaké domy. A i s investicemi potřebujete několik let do postupného začátku; nejméně rok bude trvat jen vyřešení všech právních problémů.“

„Krym má dobrou šanci stát se konkurentem Macaa, Monaka a Las Vegas,“ tvrdí Rusové.

Putin a hazard • 6 zón, v nichž je organizace hazardních her povolena – Krasnodarská oblast, Altaj-Primorje, Kaliningrad, Krym, města Azov a Soči; zatím funguje pouze Azov • 72 hodin bude platit povolení k pobytu v Soči pro zahraniční návštěvníky bez vstupního víza • 600 000 návštěvníků ročně navíc doufá přitáhnout Krym (nádavkem ke třem milionům, které na poloostrov jezdily ještě před loňským připojením k Rusku) • 3,9 milionu dolarů loni získalo z hazardu město Azov, z toho 3,4 milionu z provozu tří svých kasin • 725 milionů dolarů ročně by podle ruských analytiků mělo krymské ekonomice přinést povolení hazardu Zdroje: Intellnews.com, The Moscow Times

O autorovi| Daniel Deyl • deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít