Moment procitnutí

03. listopadu 2014, 00:00 - MARTIN LOBOTKA
03. listopadu 2014, 00:00

Investiční trhy v posledních měsících ignorovaly v podstatě vše, co mělo a mohlo způsobit nervozitu

Tak se nám na trhy vrátila volatilita, řekla by na to, co se na trzích odehrálo v půlce října, Švejkovi jeho posluhovačka. A při pohledu na vývoj hlavních tříd aktiv se zdá, že se muselo stát něco skutečně špatného.

Americké dluhopisy se propadly výrazně pod dvě procenta a dostaly se na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2013, výprodej na akciových trzích srazil akciové indexy, v případě Německa dokonce na letošní minimum.

Výnosy dluhopisů solidních evropských zemí, mezi které se řadí i Česko, klesly na nová historická minima a indikují obavy z defiace a ekonomické stagnace. Německý desetiletý dluhopis byl v jistou chvíli k mání s výnosem do splatnosti pod 0,8 procenta ročně, česká desetiletka se dostala pod jedno procento.

Naproti tomu výnosy problematických zemí periferie vzrostly, nejmarkantněji u Řecka, jehož desetiletý výnos vzrostl v řádu hodin o dva procentní body na devět procent.

PERNÝ TÝDEN

Co se tedy stalo? Ačkoli to podle titulních stránek i renomovaných novin může vypadat jako konec světa, byl to pouze moment prozření. To na finančních trzích není zas tak neobvyklá věc: jeden den jsou všichni přesvědčeni, že je vše v pořádku, a o pár hodin později přes výkřiky „prodávej!“ neslyšíte ani vlastní myšlenky. Předposlední říjnový byl právě jedním z takových okamžiků. I když masivní propad výnosů amerických dluhopisů (30 b. b. během několika minut se často nevidí) ukazuje na možný strukturální problém s likviditou, samotný pokles výnosů byl spíše odrazem skutečnosti, že se finanční trhy probouzejí z nemístného optimismu. Přičemž jediné, čemu se lze divit, je, proč k tomu nedošlo již dříve. Trhy totiž v posledních měsících ignorovaly v podstatě vše, co mělo a mohlo způsobit nervozitu – jasné znaky ochlazování eurozóny, kde scénář dlouhodobé stagnace nabývá reálných rozměrů, blížící se zvýšení sazeb Fedu, zpomalování v Číně apod. Index volatility VIX však místo toho v létě klesl na předkrizové úrovně a všude, kam oko dohlédlo, zavládlo sebeuspokojení a naprosté upozadění opatrnosti, a dokonce snad i ekonomické racionality (řecký desetiletý dluhopis za 6,5 procenta?!). Nebýt pohledu do kalendáře, člověk mohl mít pocit roku 2006. Přitom snad jediný blok, který produkoval solidní data, byly Spojené státy – a je tak trochu paradoxem, že právě v slabších číslech za (notoricky volatilní) americký maloobchod našel minulý týden trh záminku k panice.

KOREKCE JEN ČÁSTEČNÁ

Co tedy onen týden plný zvratů přinesl? Je to začátek normalizace vztahu k riziku? Zcela přesvědčen o tom nejsem. Došlo pouze k částečnému uvědomění si toho, že rizik a problémů je v dnešní globální ekonomice více než dost. Korekce na nedobře oceněných aktivech (např. korporátní dluhopisy) stále nebere v potaz, mimo jiné, možnost dlouhodobé stagnace eurozóny, ke které má kvůli nečinnosti vlád a pomalé ECB nakročeno, či problémy nemovitostního trhu v Číně. Zatímco v Evropě se akciové trhy dost přiblížily ekonomické realitě, na druhé straně Atlantiku, kde data i výhled zůstávají stále solidní, se po minulém týdnu nabízejí atraktivnější valuace. I zde však je prostor pro opatrnost. Nejvýraznější dopad tak může být na měnovou politiku. Z reakcí představitelů centrálních bank se jako nereálná zcela jistě nejeví možnost, že centrální banky i jenom při náznacích tržních „nevolností“ s utahováním měnových kohoutů počkají. Data v USA podle mě tak výrazné přehodnocení termínu utažení měnové politiky, jaké trh prodělal v posledních dnech, neodůvodňují (pravděpodobnost, že sazby Fedu v září 2015 budou maximálně čtvrt procenta, vzrostla dle futures z 20 procent na 60), jistá opatrnost vzhledem k vývoji v Evropě či v Číně je však namístě. Teď, když se trh probudil a je si vědom globálních rizik, dá se také očekávat vyšší volatilita a citlivost na příchozí data. S tím vším se budou muset centrální banky vypořádat – a dle staré námořnické poučky podrží v rozbouřených vodách neměnný kurz.

Teď, když se trh probudil a je si vědom globálních rizik, dá se také očekávat vyšší volatilita a citlivost na příchozí data.

O autorovi| MARTIN LOBOTKA, hlavní analytik, Conseq Investment Management

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít