Mobilní = užitečný pro lékaře i pacienty

02. prosince 2013, 00:00 -
02. prosince 2013, 00:00

Mobilní technologie se systematicky stále více uplatňují i ve zdravotnictví, kde podobně jako jinde nejen zrychlují a zkvalitňují komunikaci, ale umožňují i získávat nová, velmi cenná data. To samo o sobě přináší úplně nové možnosti ve sdílení informací mezi zdravotníky a pacienty. Jak takové technologie mohou zlepšit každodenní realitu návštěvy lékaře nebo pobyt v nemocnici?

Dostupnost informací se pro nás stala za poslední desítku let s rozvojem mobilních zařízení přirozeností. Neplatí to tak ale ve všech oblastech. Představme si situaci, kdy čekáte na výsledky nějakého vyšetření či testu a snažíte se dovolat lékaře. Když už se ho dovoláte, je velmi malá pravděpodobnost, že bude mít vaše výsledky u sebe. Moderní technologie mohou tuto situaci změnit. Na trhu jsou dnes už k dispozici mobilní zařízení, která mají real time přístup k pacientským záznamům. Příkladem může být mobilní řešení Ness MediOmnia, díky kterému lékaři a zdravotní sestry mají všechny záznamy pacienta včetně obrazových informací (rentgeny, denní záznamy, laboratorní výsledky, záznamy o průběhu měření vitálních funkcí nebo užívání předepsaných léků) k dispozici přímo u sebe. Ness MediOmnia přináší víc – je to sada užitečných nástrojů pro denní rutinní práci zdravotníka. Lékaři a zdravotní sestry mohou pomocí mobilních zařízení přistupovat k elektronickým záznamům pacienta, nahlížet do kalendáře, do dokumentace či dalších katalogů apod.

Nové technologie ale nepřinášejí možnosti jenom v oblasti komunikace. Dnešní komunikační technologie zjednodušují dostupnost telemonitoringových služeb i pro běžné uživatele. Výrazně tak mohou měnit náš každodenní život a přinášet ve zdravotní a sociální péči zcela nové možnosti. Díky novým telemonitoringovým službám je možná intenzivní a maximálně bezpečná péče o pacienta téměř nezávisle na místě. Příkladem může být služba MediMonitor pro vzdálený monitoring, která umožňuje na dálku sledovat zdravotní stav jednotlivců či skupin pacientů a klientů sociální péče, snímat hodnoty vitálních funkcí či monitorovat jejich pohyb nebo stav domácího prostředí. Hodnoty jsou pak přenášeny do dohledových systémů a mohou být předávány do dalších nemocničních, ambulantních nebo dispečerských systémů. Dostupnost těchto technologií dovoluje využití nejen ve zdravotních a sociálních zařízeních, ale přináší nové možnosti také do domácí péče:

MOBILNÍ MONITORING VITÁLNÍCH FUNKCÍ (Mobile Vital Sighs Monitoring)

Kontinuální monitoring hodnot fyziologických funkcí pacientů po lékařských zákrocích reaguje na překročení mezních hodnot při pooperačních stavech a informuje ošetřující zdravotníky.

LÉČBA CHRONICKÝCH NEMOCÍ (Mobile Chronical Disease Management)

Řešení pro podporu léčby chronických nemocí, jako jsou například chronická obstrukční plicní nemoc, cukrovka nebo chronické srdeční selhání, umožňuje přenos naměřených hodnot do dohledových systémů s účty pacientů. Zařízení zasílá upozornění při překročení kritických hodnot, připomíná měření a medikace a nabízí další analýzu dat. Nezpochybnitelný přínos prokázaly výsledky studie In-time, zveřejněné na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti v Amsterodamu německým profesorem G. Hindricksem, podle níž u kontrolního vzorku poklesla úmrtnost pacientů s implantovaným kardioverterem při monitoraci z 27,5 procenta na 18,9 procenta.

DOMÁCÍ PÉČE (Mobile Home Care)

Péče o dlouhodobě nemocné, stárnoucí a handicapované pacienty je vždy náročná.

Mobilní monitoring nesleduje jen hodnoty vitálních funkcí, ale může reagovat na kouř či plyn v domácích prostorách pacienta nebo sledovat jeho pohyb.

MONITOROVÁNÍ FYZICKÉ KONDICE (Mobile Physical Condition Monitoring – Wellness & Fitness)

Klientům programů pro zlepšení fyzické kondice jsou průběžně monitorovány tělesné parametry (hmotnost, tuk, výkon při zátěži…). Podle výsledků terapeuti upravují fyzické aktivity a životosprávu.

Včasnost správné informace může být – zejména ve zdravotnictví – někdy i otázkou života. Jsou ale situace, kdy je potřeba informaci rozeslat větší skupině lidí a mít jistotu, že zpráva byla doručena. Pro tyto případy není možné spoléhat na běžné rozesílání SMS. Na trhu jsou už dostupné různé systémy, Ness v této oblasti poskytuje službu MediSMS. Toto řešení přináší hned několik zajímavých funkcí. Aplikace umožňuje vytvořit a uložit typizované zprávy pro různé události a v okamžiku potřeby je pak rychle odeslat předem připraveným skupinám adresátů. Uložené údaje lze kdykoli měnit nebo mazat.

Rozesílání zpráv se spouští buď z webové konzoly, nebo unikátním způsobem na dálku pomocí SMS odeslané z mobilního telefonu autorizovaného uživatele.

Výkon a schopnosti mobilních zařízení z nich vytvořily novou složku běžného života – stávají se našimi osobními asistenty a pomocníky. Zvykli jsme si na tuto úlohu v organizaci komerčních procesů, připouštíme ji v osobním životě, v osobních financích i neformální komunikaci. Zvykejme si, že mohou ovlivňovat také životní situace související s péčí o zdraví. Pacientům posilují pocit jistoty a nepochybně zvyšují míru osobního komfortu. Lékařům přinášejí možnost efektivní organizace pracovního času a zvýšení výkonu, urychlují přístup k informacím a usnadňují řízení procesu diagnostiky a léčby. Plátcům (pojišťovnám a jejich klientům) to pak umožňuje zajistit rostoucí objem péče bez výraznějšího růstu nákladů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít