Mobilní pokrok v mezích bezpečnosti

09. června 2014, 00:00 - Jan Čaboun
09. června 2014, 00:00

V soukromých firmách i ve veřejné správě rychle stoupají počty smartphonů a tabletů s rozmanitými operačními systémy. Nová mobilní zařízení stále více doplňují a často i nahrazují firemní počítače. Zaměstnanci si mnohdy sami určují, na jakém zařízení chtějí pracovat. Není důvod tyto technologické trendy nepodporovat, obzvlášť když pomáhají zvyšovat pracovní výkonnost.

Firemní koncept IT ale s tímto vývojem začal pociťovat potřebu nástrojů pro zajištění mobilní bezpečnosti a efektivní správu a nastavování mobilních zařízení, pro přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři nebo pro využívání certifikátů a VPN. Zároveň bylo třeba zlepšit podporu uživatelů-zaměstnanců v případě řešení bezpečnostních a technických problémů. A samostatnou kapitolou jsou firemní data, obzvláště ta citlivá, která se přístupností na mobilních zařízeních stávají významným bezpečnostním rizikem.

To jsou přesně situace, kdy přichází ke slovu řešení pro správu mobilních zařízení (MDM – mobile device management), které pomáhá zvýšit bezpečnost dat ve firemních mobilních zařízeních s různými operačními systémy, zkvalitnit IT podporu zaměstnanců a umožnit jim bez problémů využívat pro práci i jejich vlastní mobilní telefon nebo tablet.

Ucelené řešení pro vzdálenou správu firemních mobilních zařízení, které pracuje jako součást firemní IT infrastruktury, umožňuje sjednotit a centralizovat správu telefonů a tabletů s různými operačními systémy v reálném čase. Dokáže průběžně sledovat provoz jednotlivých zařízení a proaktivně upozornit uživatele na nebezpečí překročení limitů pro hovory, SMS či data. Omezuje rizika zneužití firemních dat v případě ztráty nebo odcizení telefonu a zlepšuje podporu uživatelů mobilních telefonů při řešení jejich případných problémů.

Dokáže také zjednodušit přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři, umožňuje správu firemních dokumentů a aplikací v mobilních zařízeních…

I když jsou to všechno kroky vedoucí ke zjednodušení a zrychlení práce na mobilních zařízeních, hlavním cílem je bezpečnost. Administrátor může provést řadu úkonů, jako je například vzdálené uzamčení, lokalizace nebo smazání mobilního zařízení v případě bezprostředního ohrožení dat. V soukromých telefonech může smazat jen ta data, která jsou firemního charakteru (selective wipe).

Zároveň je možné definovat přesný seznam konkrétních mobilních zařízení, která mohou mít přístup k firemnímu e-mailu a kontaktům, případně i k ostatním systémům/aplikacím (CRM, ERP…). Také v případě jakékoli odchylky od požadované bezpečnostní politiky je možné úplně zakázat přístup k těmto firemním systémům a aplikacím. Všechna nastavení mobilních zařízení lze přitom provádět vzdáleně, tedy bez nutnosti jejich fyzické přítomnosti.

To všechno jsou možnosti mobile device managementu, které mohou mít pro fungování řady společností zásadní význam. Přitom jak vyplynulo i z nedávného nezávislého průzkumu společnosti Ness Technologies, většina firem je stále ještě ochotna investovat do rozvoje svého podnikání, ale už zapomíná na rozpočet IT bezpečnosti. Právě ta však může byznys firmy ohrozit fatálním způsobem. Tak jako firemní data včetně těch citlivých byla dříve ve firmě chráněna v počítačích a systémech, dnes je to nutné i na mobilech a tabletech. Riziko jejich zneužití v případě ztráty nebo odcizení je větší než kdykoli v minulosti. Je na každém vlastníkovi takových dat, aby se o ně – ve svém vlastním zájmu – náležitě postaral. Technologie mu i v tomto jdou naproti. l

O autorovi| Jan Čaboun, Ness Technologies

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít