Mobilní pokrok v mezích bezpečnosti

09. června 2014, 00:00 - Jan Čaboun
09. června 2014, 00:00

V soukromých firmách i ve veřejné správě rychle stoupají počty smartphonů a tabletů s rozmanitými operačními systémy. Nová mobilní zařízení stále více doplňují a často i nahrazují firemní počítače. Zaměstnanci si mnohdy sami určují, na jakém zařízení chtějí pracovat. Není důvod tyto technologické trendy nepodporovat, obzvlášť když pomáhají zvyšovat pracovní výkonnost.

Firemní koncept IT ale s tímto vývojem začal pociťovat potřebu nástrojů pro zajištění mobilní bezpečnosti a efektivní správu a nastavování mobilních zařízení, pro přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři nebo pro využívání certifikátů a VPN. Zároveň bylo třeba zlepšit podporu uživatelů-zaměstnanců v případě řešení bezpečnostních a technických problémů. A samostatnou kapitolou jsou firemní data, obzvláště ta citlivá, která se přístupností na mobilních zařízeních stávají významným bezpečnostním rizikem.

To jsou přesně situace, kdy přichází ke slovu řešení pro správu mobilních zařízení (MDM – mobile device management), které pomáhá zvýšit bezpečnost dat ve firemních mobilních zařízeních s různými operačními systémy, zkvalitnit IT podporu zaměstnanců a umožnit jim bez problémů využívat pro práci i jejich vlastní mobilní telefon nebo tablet.

Ucelené řešení pro vzdálenou správu firemních mobilních zařízení, které pracuje jako součást firemní IT infrastruktury, umožňuje sjednotit a centralizovat správu telefonů a tabletů s různými operačními systémy v reálném čase. Dokáže průběžně sledovat provoz jednotlivých zařízení a proaktivně upozornit uživatele na nebezpečí překročení limitů pro hovory, SMS či data. Omezuje rizika zneužití firemních dat v případě ztráty nebo odcizení telefonu a zlepšuje podporu uživatelů mobilních telefonů při řešení jejich případných problémů.

Dokáže také zjednodušit přístup k firemnímu e-mailu a kalendáři, umožňuje správu firemních dokumentů a aplikací v mobilních zařízeních…

I když jsou to všechno kroky vedoucí ke zjednodušení a zrychlení práce na mobilních zařízeních, hlavním cílem je bezpečnost. Administrátor může provést řadu úkonů, jako je například vzdálené uzamčení, lokalizace nebo smazání mobilního zařízení v případě bezprostředního ohrožení dat. V soukromých telefonech může smazat jen ta data, která jsou firemního charakteru (selective wipe).

Zároveň je možné definovat přesný seznam konkrétních mobilních zařízení, která mohou mít přístup k firemnímu e-mailu a kontaktům, případně i k ostatním systémům/aplikacím (CRM, ERP…). Také v případě jakékoli odchylky od požadované bezpečnostní politiky je možné úplně zakázat přístup k těmto firemním systémům a aplikacím. Všechna nastavení mobilních zařízení lze přitom provádět vzdáleně, tedy bez nutnosti jejich fyzické přítomnosti.

To všechno jsou možnosti mobile device managementu, které mohou mít pro fungování řady společností zásadní význam. Přitom jak vyplynulo i z nedávného nezávislého průzkumu společnosti Ness Technologies, většina firem je stále ještě ochotna investovat do rozvoje svého podnikání, ale už zapomíná na rozpočet IT bezpečnosti. Právě ta však může byznys firmy ohrozit fatálním způsobem. Tak jako firemní data včetně těch citlivých byla dříve ve firmě chráněna v počítačích a systémech, dnes je to nutné i na mobilech a tabletech. Riziko jejich zneužití v případě ztráty nebo odcizení je větší než kdykoli v minulosti. Je na každém vlastníkovi takových dat, aby se o ně – ve svém vlastním zájmu – náležitě postaral. Technologie mu i v tomto jdou naproti. l

O autorovi| Jan Čaboun, Ness Technologies

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít