Mládkovo štěpení

27. července 2015, 00:00 - Hana Boříková
27. července 2015, 00:00

Rozseknutí CzechInvestu je další krok k jeho záhubě. Penězovody chtějí ovládnout lidé z MPO

Chceš-li něco zefektivnit, vytvoř nový úřad, říká poučka byrokratů.

„Štěpením“ se chce k jednoduchosti nyní propracovat i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Před koncem června protáhl vládou bez větší pozornosti plán na odloupnutí dotační agendy z CzechInvestu (CI) do zbrusu nového úřadu. Vznik další instituce – vedle CzechInvestu se podporou podnikání zabývá i CzechTrade – „odbyl“ zprávou o tom, jak se zefektivní čerpání dotací i „zbytkového“ CzechInvestu, kterému se uvolní ruce pro lákání investorů. Efektivity se tak má dosáhnout vznikem další příspěvkové organizace.

Ředitel od ministra

CzechInvest utrpěl první velkou ránu 30. března 2007. Tehdy ministr Martin Říman (ODS) odvolal schopného ředitele Tomáše Hrudu. Agentura, která předtím do Česka úspěšně lákala investory, se po odchodu poloviny protestujících zaměstnanců propadla do průměru. Současný ministr průmyslu a obchodu často mluvil o „marginalizaci“ agentury. Jenomže teď se zdá, že postupuje ve stopách Římana. Mládek nejprve loni v říjnu neočekávaně jmenoval do čela třísethlavé agentury se skoro půl miliardovým rozpočtem neznámého Karla Kučeru. Bylo překvapením, že dostal přednost před pověřeným ředitelem Ondřejem Votrubou, který se v CzechInvestu vypracoval za devět let od nuly na šéfa investic a úspěšný byl i v pozici ředitele japonské pobočky, kde ovládl i místní jazyk. Právě za jeho působení se odehrála dvaceti miliardová investice jihokorejské firmy Nexen.

A nyní má vládou schválená novela agenturu rozdělit na dvě: API (Agentura pro podnikání a inovace) a „zbývající“ CzechInvest. Za plánovaným rozdělením CzechInvestu je údajný tlak z Bruselu. Jenomže ve skutečnosti evropští úředníci nic takového nenařídili. Ano, všichni zaměstnanci, kteří pracují s evropskými dotacemi, mají být pod zákonem o státní službě, to ale vůbec neznamená, že pod zákon nemohl přejít celý CzechInvest. Tuto variantu ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) z neznámých důvodů vůbec nezvažovalo.

CzechInvest se stal v roce 2004 úřadem implementujícím dotační programy EU. Z nuly jej vypiplal nynější manažer Volkswagenu Martin Jahn. Právě dotace jsou ale patrně příčinou toho, proč se politici a zájmové skupiny o agenturu zajímají. „Rozdělení CzechInvestu by bylo obrovskou chybou. Chybou, jejíž důsledky už příští rok negativně pocítí zahraniční investoři i české startupy,“ varuje bývalý ředitel agentury Ondřej Votruba.

Sečteno a podtrženo: z rozhovorů se zaměstnanci, kteří nechtějí uvádět svá jména, jelikož se bojí výpovědi, vyplývá, že celá řada synergií mezi dvěma klíčovými aktivitami – podporou podnikání a lákáním investic – zmizí v nenávratnu. Řada kvalitních lidí postupně z agentury odchází. Jen na klíčové pozici ředitele divize investic se za osm měsíců působení Kučery vystřídali čtyři lidé. Celkově je za posledních osm měsíců fluktuace zaměstnanců na vysoké úrovni 13 procent. CzechInvest ale tvrdí, že je to důsledkem náboru nových lidí a hromadné výpovědi nehrozí.

Skořápka

Někteří úředníci ministerstva průmyslu a obchodu se už teď v rozhovoru s týdeníkem Euro netají ambicemi situace využít a získat svou „porci medvěda“: hovoří se o převedení agendy investičních pobídek a podpory průmyslových zón ze „zbytkového“ CzechInvestu přímo na MPO. A to ve chvíli, kdy ožívají plány na budování dalších zón za miliardy. Oba tyto nástroje jsou ale zásadními pro historicky hlavní roli agentury: lákání investic do Česka. Bez nich už by z CzechInvestu zůstalo pouze torzo, marketingová skořápka bez pravomocí, šťávy a reálných nástrojů něčeho dosáhnout.

Personální centrifuga Politické strany nejevily o CzechInvest (CI) zájem až do chvíle, kdy jim někdo vysvětlil, že přes něj vede cesta ke stovce miliard v programu OPPI. V cestě jim stál tehdejší ředitel Hruda. Dosadili tedy místo něj mladého politika ODS bez jakýchkoli zkušeností Romana Čermáka. Na protest odešlo 150 lidí. Po této krátké epizodě vedla CI téměř tři roky jako ředitelka Alexandra Rudyšarová, která čile spolupracovala s legendárním Miroslavem Elfmarkem (šéf sekce evropských fondů na MPO). Rudyšarovou poté na dva roky vystřídal další mladý politik ODS bez relevantních zkušeností Miroslav Křížek. Formálně byl jmenován tehdejším ministrem Kocourkem, reálně ho však do funkce prý dosadil osobně lobbista Ivo Rittig. CzechInvest tehdy klesl na samotné dno nevyhnutelným zásahem protikorupční policie v srpnu 2012. Tehdejší ministr Kuba však odvolal Křížka až po třech týdnech a očití svědci vzpomínají, jak během nich pracovaly skartovačky každou noc, až se z nich kouřilo. Následně byl pověřen řízením agentury její dlouholetý zaměstnanec Ondřej Votruba a zdálo se, že by CzechInvest zase mohl být tím starý CzechInvestem z první poloviny minulé dekády. Ministr Mládek ovšem navázal na své pravicové předchůdce, soudí zaměstnanci agentury.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít