Místo daní zvyšujme efektivitu jejich výběru

02. září 2013, 00:00 - MARKÉTA DOUDĚROVÁ
02. září 2013, 00:00

Česká republika je výrazně pozadu v účinném vybírání daní. Švédsko, Estonsko či Velká Británie jdou příkladem

Daňové podvody, daňové úniky či agresivní daňové plánování představují problém, s nímž se potýká celá Evropská unie. Únik daní se tu ročně odhaduje na zhruba miliardu eur – to je unijní rozpočet pro příštích sedm let! Jen Česká republika přichází ročně kvůli nedoplatkům na daních o více než sto miliard korun, přičemž většinu ztrát představují podvody na DPH. Daňové úniky spolu s vyhýbáním se daňovým povinnostem značně limitují možnosti jednotlivých států zvýšit příjmy rozpočtů a aplikovat do praxe interní ekonomickou politiku. V době boje s rozpočtovými omezeními jsou tato témata více než jen otázkou spravedlivého přístupu pro jednotlivé daňové poplatníky a jejich vnímání.

S tím rovněž souvisí optimalizace daňové zátěže. Všichni vědí, že vyšší daně jsou ekonomickým ekvivalentem dopravní situace, kdy jednoduše řádně dupnete na brzdu.

V tomto případě na brzdu hospodářského růstu. Zvyšování daňových sazeb zkrátka nevede k lepší daňové kázni a se zvyšujícími se sazbami klesá ochota daně platit. V rámci neprůhledných a nejednotných právních systémů pak lidé a firmy hledají cesty, jak daňové povinnosti uniknout. V kombinaci s neefektivním výběrem daní a neúspěšným odhalováním daňových deliktů se jedná o vražednou kombinaci pro státní rozpočty.

ZVYŠOVAT EFEKTIVITU, NE DANĚ Jak ale zajistit, aby měly státy dostatek příjmů na jedné straně, a přitom výrazně nezatěžovaly své obyvatele vysokými daněmi? Cestou z této krize je snížení nelegální aktivity plátců daně, eliminace fiktivních, respektive simulovaných ekonomických operací a znemožnění zneužívání systému. Také je třeba zefektivnit výběr daní a posílit kontrolu i prevenci – jen v této kombinaci je možné zvýšit příjem státního rozpočtu. Státy, které tato opatření dokážou realizovat v praxi, si mohou dovolit luxus snižování daní a vyslat tak potřebný impulz národní ekonomice. Když jsou sazby daní nízké a efektivita výběru vysoká, málokomu stojí za to vyhýbat se placení.

V prosinci minulého roku nastínila Evropská komise akční plán pro posílení boje proti daňovým podvodům a únikům. Akční plán obsahuje více než 30 opatření, včetně zavedení daňového identifikačního čísla, evropského kodexu poplatníka či využívání informačních technologií pro zlepšení výběru daní a výměnu informací. Právě sofistikované informační technologie a především prediktivní analytické metody dokážou v boji s daňovými podvodníky výrazně pomoci.

I Evropská rada si téma optimalizace daňového systému vzala na svém letošním květnovém zasedání na mušku a rozhodla se tyto kroky urychlit.

EVROPA JE NAPŘED Některé členské státy, jako například Belgie, Irsko, Švédsko či Slovensko a řada dalších, již podnikly či podnikají jednotlivé kroky, upravují pravidla a připravují systémy, které eliminují možnost daňových úniků či podvodů. A začínají pozvolna sklízet plody své práce. Ačkoli Česká republika začala být více aktivní v oblasti mezinárodní spolupráce a dostavují se i první úspěchy, další strukturované a promyšlené kroky směrem ke snižování daňových úniků tu neexistují (nebo nejsou viditelné). Důležité je především vzdělávání a prevence. Místo zvyšování sazeb daňového zatížení bychom se měli skutečně soustředit na boj proti daňovým únikům, vyhýbání se daňovým povinnostem a zaměřit se i na efektivní výtěžnost, tedy vybírání berně. Soustředit se na ty, co neplatí záměrně nebo neúmyslně či z neznalosti. Mít vstřícný přístup k těm, kteří platí poctivě. Změnit současné ovzduší pesimismu jednotlivých poplatníků, aby ti, co platí, nebyli považováni za hlupáky, ale naopak.

Inspirujme se v zahraničí, kde podobné projekty úspěšně fungují. SAS Institute spolupracoval v Evropě na několika projektech v oblasti zvýšení výtěžnosti daní. Pomocí analytických řešení se například ve Švédsku podařilo zvýšit úspěšnost výběru daní na 99,7 procenta. I díky tomu si letos mohla dovolit tamní vláda snížit daně. Velká Británie díky změně analytického přístupu získala na daních o sedm miliard liber (více než 209 miliard korun) více. Estonsko po zavedení opatření založených na prediktivní analytice dokáže odhalit a vyřešit až 90 procent případů podvodného jednání, zatímco dříve v těchto případech audit nedokázal odhalit žádné důkazy o podvodech či nesrovnalostech.

Další země v Evropě se přidávají a zkoušejí, jak jim může prediktivní analytika pomoci s noční můrou zvanou daňové podvody. Přidá se i Česká republika?

Místo zvyšování sazeb daňového zatížení bychom se měli skutečně soustředit na boj proti daňovým únikům.

O autorovi| MARKÉTA DOUDĚROVÁ, obchodní ředitelka pro veřejný sektor SAS Institute ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít