Místo burzy finanční investor

29. října 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
29. října 2012, 00:00

Ani po letech neexistuje v Česku rozumně fungující trh s cennými papíry pro malé a střední firmy, říká generální ředitel firmy Servodata

Do české IT společnosti Servodata vstoupil finanční investor Genesis Capital přibližně před rokem, když jeden z jeho fondů rozvojového kapitálu získal její majoritu. Původně česká malá firma, která začínala s prodejem zařízení na ukládání dat, se postupem času vyšvihla mezi největší tuzemské IT firmy s obratem aktuálně přesahujícím miliardu korun. V polovině minulé dekády se však oba majitelé, bratři Jirkalové, shodli na tom, že pokud mají i nadále obstát v konkurenci nadnárodních IT korporací, musejí růst nejen organicky, ale i pomocí akvizic. „Zjistili jsme, že zdroje generované z vlastních zisků pro plánovanou expanzi nestačí. A nejen proto, že naše zkušenosti s bankami byly do té doby pozitivní, jsme se rozhodli pro využití bankovního kapitálu,“ popisuje generální ředitel Servodat Rostislav Jirkal.

* Jenže pak přišla krize a banky se staly obezřetnějšími…

První náznaky se objevily již v roce 2006, kdy jsme realizovali akvizici společnosti Abakus Distribution, která dnes generuje polovinu našich tržeb. Banka ale tuto operaci považovala za problematickou a poskytla nám financování jen na polovinu akvizice. Druhou půlku jsme museli doložit z vlastních zisků, a to z větší části spotřebovalo všechny zdroje, co jsme do té doby dokázali naakumulovat. Pak přišel zmiňovaný rok 2008, začátek finanční krize, a objevil se problém, jak zajistit provozní financování. Jedna nejmenovaná banka se ozvala, že potřebuje, abychom ihned splatili všechny úvěry, které jsme měli u ní otevřené.

* Takže jste začali hledat partnera, až jste se nakonec domluvili s Genesis?

Ten problém jsme nakonec nějak vyřešili sami, ale bylo nám jasné, že bankovní sektor zůstal z hlediska budoucnosti – pokud budeme chtít dál růst pomocí akvizic – zapovězen. Alternativ bylo málo, neboť ani po letech nemáme v Česku rozumně fungující trh s cennými papíry pro malé a střední firmy. Významně naproti tomu přibylo privátních investorů a fondů rizikového kapitálu. A po vyjednáváních s Genesis Capital jsme se rozhodli vzdát majoritního balíku akcií, za což jsme na druhé straně získali finančního partnera, který je připraven investovat do dalšího rozvoje.

* O vstupu na burzu, ať domácí, pražskou nebo varšavskou, kde je specializovaný trh pro technologické akcie, jste neuvažovali?

Na českou burzu takto velkou firmu nemůžete umístit. Neexistuje tam relevantní trh, na který by mohla společnost rozsahu Servodat jít. Varšavskou jsme zase nezvolili z toho důvodu, že naše dominantní operace probíhají na českém a slovenském trhu. Takže by to v Polsku bylo pravděpodobně nerealizovatelné, anebo by to přinejmenším výrazně zvýšilo riziko neúspěšnosti emise.

* Myslíte, že je to chyba vedení pražské burzy, nebo je český trh prostě tak malý, že firmy typu Servodat na domácí burze místo nemají?

To nedokážu posoudit, není to moje parketa. Ale říkám, že takový zdroj kapitálu v Česku není, což především střednímu podnikání u nás velmi chybí. Je to brzda naší ekonomiky. Tím, že zde není platforma, kde by bylo možné umisťovat z trhu posbíraný kapitál do firem, stojí daňové poplatníky této země mnoho miliard korun ročně. Co přináší české ekonomice, že si tu finanční ústavy přehazují balíky akcií ČEZ sem a tam?

* Na základě jakých kritérií jste vybírali investora?

Jedním z kritérií, ne úplně marginálním, byla nabízená cena za akcie. Důvodem, proč jsme si vybrali právě Genesis Capital, byla právě jasně vyslovená částka dalších investic, kterou má fond rezervovánu pro náš záměr. Stejně tak my, dosavadní akcionáři Servodat, jsme inkaso z prodeje rezervovali na další rozvoj firmy.

* Kolik peněz na akvizice máte připraveno? Míříte i do zahraničí, nebo jsou vaše plány lokálního rázu?

Momentálně probíhá jednání s konkrétními firmami. Termín uzavření transakcí, stejně jako finanční rámec zatím sdělit nemůžeme. Jisté však je, že cílem nákupů jsou firmy, které nám pomohou jak posílit některé znalosti z IT trhu, tak i navýšit tržní podíl Servodat. V tuto chvíli směřujeme všechny aktivity k posílení naší pozice na domácím trhu.

* Museli jste změnit firemní strukturu a styl řízení poté, co do vaší společnosti vstoupil fond rozvojového kapitálu?

My jsme prošli velice důkladným due diligence – ekonomickým, právním i oborovým. Ten proces byl náročnější, než jsem si na začátku připouštěl, byť s tím máme své vlastní zkušenosti z realizací akvizic. Vložená energie ale nebyla marná, protože jsme nově nastavili komunikační mechanismy a reporting. Nejvyšší management firmy byl ve svých funkcích potvrzen a ani po několika měsících spolupráce jsme nenarazili na žádný problém. l

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít