Místo bludiček světlo pro doly

25. února 2013, 00:00 - Táňa Králová
25. února 2013, 00:00

Malá firma z Ostravska nejdřív skoro zhasla, teď rozsvěcuje šachty v Polsku i Mexiku

Začali tancovat a volali Las Vegas! Jako karneval prožívali mexičtí horníci nasazení stovky světel v temném dole. Do té doby si při rubání uhlí museli vystačit jen s čelovkami na ochranných helmách. Za ozáření šachty děkovali havíři z dalekého Mexika profíkům z malé firmy z Albrechtic u Ostravy.

„Pět dní jsme fárali do dolu, abychom světla zapojili a tamní horníky naučili s nimi zacházet,“ vzpomíná na první zámořskou zakázku Martin Mičulka, jednatel firmy CMM mining technology. Věří, že po loňské úspěšné mexické misi přijdou další. „V exportu se nám daří. Polovinu z loňské produkce jsme vyvezli. Vedle Mexika jsme měli objednávky z Německa, Polska, Ukrajiny, Ruska a Slovenska,“ upřesňuje šéf maličké firmy s pěti zaměstnanci, která vyvíjí a vyrábí zařízení především pro doly. Specializuje se na ukladače chránící elektrické kabely proti poškození.

Větší tržby než za kabelové ukladače přinesla loni výkonná a bezpečná důlní světla, která většinou míří do zahraničí.

Poráží polskou konkurenci Není to přitom tak dlouho, co byla albrechtická firma na zavření, bez peněz a bez zakázek. Pod novým majitelem, kterým je od roku 2010 ostravská obchodní společnost Sidan Co. Invest, se znovu rozběhla. „Je to v lidech a záleží na jejich šikovnosti. Svou neschopnost někdy svalují na krizi,“ míní Mičulka. Do CMM mining technology ho vyslala mateřská firma Sidan Co. „Navazovali jsme na něco, co moc nefungovalo. Nejdříve jsme proto objížděli potenciální odběratele a přesvědčovali je, ať s námi zkusí spolupracovat. Garantovali jsme jim, že zboží dostanou přesně, jak se dohodneme.

Předtím to zřejmě nebylo úplnou samozřejmostí,“ poznamenává Mičulka.

Obrovskou konkurenci má CMM mining technology v blízkém Polsku. Přesto i tam firma, která v miniaturních prostorách dělá speciální důlní zařízení skoro na koleně, prorazila.

Šéf CMM mining technology přičítá úspěchy při získávání zakázek tomu, že jsou schopni zajistit kompletní servis. Zpracují projekt, jak by vše mělo optimálně fungovat. Zákazníci ho dostanou gratis ještě předtím, než přijde řeč na cenu dodávky.

Z dolů i do ulic „V Polsku hned za hranicemi jsou firmy, které vyrábějí důlní světla. Mají je o něco dražší, ale nemyslím, že by byla lepší,“ tvrdí Mičulka. Jedno světlo od českého výrobce speciálně vyvinuté pro náročné podmínky pod zemí přijde na dvanáct až čtrnáct tisíc a váží kolem patnácti kilogramů. „Konkurence ho má možná lehčí, ale naše je bytelnější. A to je důležité, když se v dole střílí,“ vysvětluje. Společnost se chce i v budoucnu držet řemesla nepostradatelného pro těžařské společnosti. Uvažuje ale také o tom, že se poohlédne i po dalších uživatelích, u nichž by zúročila zkušenosti s výrobou světel, například pro veřejné osvětlení.

CMM mining technology obchoduje s firmou Metalimex, které dodává výrobky pro ostravské doly OKD. „Spolupráce s oběma společnostmi si velmi vážíme. Jiné zákazníky si hledáme sami,“ vysvětluje Mičulka. Platební morálka odběratelů je pro podnikatele z některých jiných oborů stěží uvěřitelná. „Faktury máme všechny uhrazené. Zákazníci platí do sedmi dnů,“ upřesňuje. Mexičané zaplatili předem, ještě než dodavatel světla nainstaloval. Stačilo jim, že zásilka doputovala v předstihu.

V loňském roce měla firma s pěti zaměstnanci tržby 18,5 milionu korun. Oproti roku 2011 stouply o čtyřicet procent. „Chceme dál růst, rozšiřovat výrobu a přibírat lidi,“ plánuje šéf CMM mining technology. Firma chce být větší už jen proto, že jako malá to nemá v tuzemských poměrech jednoduché. „Když nám velká firma nedodá výchozí materiál, jak jsme se dohodli, penále za nedodržení termínu je pro ni zanedbatelné. Pro nás je ale taková situace likvidační,“ porovnává Mičulka. Zatím si s ní ale vždycky poradil. l •

O autorovi| Táňa Králová, kralova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít