Ministr Podivínský bojuje proti zeleným neziskovkám

11. listopadu 2013, 00:00 - (maš)
11. listopadu 2013, 00:00

Ekologie Silnou nevoli mezi neziskovými organizacemi zaměřenými na ochranu životního prostředí vyvolalo zveřejnění podmínek grantového řízení vyhlašovaného vždy ke konci roku ministerstvem životního prostředí (MŽP). Zatímco v minulosti v programu bývalo až 20 milionů korun, letos jsou tam jen čtyři miliony a jediné téma – odstraňování černých skládek. Sami pracovníci resortu hovoří o tom, že jde o pokračování války mezi ministerstvem a nevládními ekologickými organizacemi, která začala již za ministra Pavla Drobila (ODS).

Současný ministr v demisi Tomáš Podivínský je čerstvě zvoleným poslancem za KDUČSL, tedy strany, která dlouhodobě hlásá zájem o neziskový sektor a životní prostředí.

„Šlo se do zbytečného extrému, který nepřinese nic dobrého,“ říká jeden ze zasvěcených pracovníků ministerstva, který si nepřál být jmenován. Jak připomínají představitelé neziskových organizací, tento grantový program byl čerpán i na veskrze apolitické a nekonfliktní projekty. „Grantová výzva MŽP byla často poslední příležitostí pro malá a místní občanská sdružení, jak sehnat podporu pro péči o vzácné přírodní lokality, jako jsou orchidejové louky či staré aleje, tvorbu naučných stezek či poskytování praktického poradenství pro domácnosti. Z této grantové výzvy lze pořídit snad pouze benzin na dopravu na místo černé skládky,“ říká Júlia Sokolovičová ze Zeleného kruhu, asociace sdružující několik desítek nevládních ekologických organizací.

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, jehož 34 organizací působí na více než tisíci školách, se dokonce na ministra Podivínského obrátilo s poměrně ostrým dopisem, ve kterém se píše: „Jsme zaskočeni, že letošní vyhlášení výběrového řízení působí jako špatná karikatura v minulosti dobře fungujícího systému. Příprava výběrového řízení probíhala za zavřenými dveřmi, téma podpory a její nastavení neprošlo žádným veřejným připomínkováním.“ Předseda sdružení Jan Chvátal v dopise kritizuje i zaměření letošního programu.

„Je ostatně velmi pochybné, zda vůbec mohou nestátní neziskové organizace skládky likvidovat, když podle zákona pod hrozbou sankce mají tyto skládky odstraňovat pouze specializované firmy na náklady obce či jiného vlastníka pozemku,“ uvádí Chvátal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít