Ministr Podivínský bojuje proti zeleným neziskovkám

11. listopadu 2013, 00:00 - (maš)
11. listopadu 2013, 00:00

Ekologie Silnou nevoli mezi neziskovými organizacemi zaměřenými na ochranu životního prostředí vyvolalo zveřejnění podmínek grantového řízení vyhlašovaného vždy ke konci roku ministerstvem životního prostředí (MŽP). Zatímco v minulosti v programu bývalo až 20 milionů korun, letos jsou tam jen čtyři miliony a jediné téma – odstraňování černých skládek. Sami pracovníci resortu hovoří o tom, že jde o pokračování války mezi ministerstvem a nevládními ekologickými organizacemi, která začala již za ministra Pavla Drobila (ODS).

Současný ministr v demisi Tomáš Podivínský je čerstvě zvoleným poslancem za KDUČSL, tedy strany, která dlouhodobě hlásá zájem o neziskový sektor a životní prostředí.

„Šlo se do zbytečného extrému, který nepřinese nic dobrého,“ říká jeden ze zasvěcených pracovníků ministerstva, který si nepřál být jmenován. Jak připomínají představitelé neziskových organizací, tento grantový program byl čerpán i na veskrze apolitické a nekonfliktní projekty. „Grantová výzva MŽP byla často poslední příležitostí pro malá a místní občanská sdružení, jak sehnat podporu pro péči o vzácné přírodní lokality, jako jsou orchidejové louky či staré aleje, tvorbu naučných stezek či poskytování praktického poradenství pro domácnosti. Z této grantové výzvy lze pořídit snad pouze benzin na dopravu na místo černé skládky,“ říká Júlia Sokolovičová ze Zeleného kruhu, asociace sdružující několik desítek nevládních ekologických organizací.

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, jehož 34 organizací působí na více než tisíci školách, se dokonce na ministra Podivínského obrátilo s poměrně ostrým dopisem, ve kterém se píše: „Jsme zaskočeni, že letošní vyhlášení výběrového řízení působí jako špatná karikatura v minulosti dobře fungujícího systému. Příprava výběrového řízení probíhala za zavřenými dveřmi, téma podpory a její nastavení neprošlo žádným veřejným připomínkováním.“ Předseda sdružení Jan Chvátal v dopise kritizuje i zaměření letošního programu.

„Je ostatně velmi pochybné, zda vůbec mohou nestátní neziskové organizace skládky likvidovat, když podle zákona pod hrozbou sankce mají tyto skládky odstraňovat pouze specializované firmy na náklady obce či jiného vlastníka pozemku,“ uvádí Chvátal.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít