Ministr Podivínský bojuje proti zeleným neziskovkám

11. listopadu 2013, 00:00 - (maš)
11. listopadu 2013, 00:00

Ekologie Silnou nevoli mezi neziskovými organizacemi zaměřenými na ochranu životního prostředí vyvolalo zveřejnění podmínek grantového řízení vyhlašovaného vždy ke konci roku ministerstvem životního prostředí (MŽP). Zatímco v minulosti v programu bývalo až 20 milionů korun, letos jsou tam jen čtyři miliony a jediné téma – odstraňování černých skládek. Sami pracovníci resortu hovoří o tom, že jde o pokračování války mezi ministerstvem a nevládními ekologickými organizacemi, která začala již za ministra Pavla Drobila (ODS).

Současný ministr v demisi Tomáš Podivínský je čerstvě zvoleným poslancem za KDUČSL, tedy strany, která dlouhodobě hlásá zájem o neziskový sektor a životní prostředí.

„Šlo se do zbytečného extrému, který nepřinese nic dobrého,“ říká jeden ze zasvěcených pracovníků ministerstva, který si nepřál být jmenován. Jak připomínají představitelé neziskových organizací, tento grantový program byl čerpán i na veskrze apolitické a nekonfliktní projekty. „Grantová výzva MŽP byla často poslední příležitostí pro malá a místní občanská sdružení, jak sehnat podporu pro péči o vzácné přírodní lokality, jako jsou orchidejové louky či staré aleje, tvorbu naučných stezek či poskytování praktického poradenství pro domácnosti. Z této grantové výzvy lze pořídit snad pouze benzin na dopravu na místo černé skládky,“ říká Júlia Sokolovičová ze Zeleného kruhu, asociace sdružující několik desítek nevládních ekologických organizací.

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, jehož 34 organizací působí na více než tisíci školách, se dokonce na ministra Podivínského obrátilo s poměrně ostrým dopisem, ve kterém se píše: „Jsme zaskočeni, že letošní vyhlášení výběrového řízení působí jako špatná karikatura v minulosti dobře fungujícího systému. Příprava výběrového řízení probíhala za zavřenými dveřmi, téma podpory a její nastavení neprošlo žádným veřejným připomínkováním.“ Předseda sdružení Jan Chvátal v dopise kritizuje i zaměření letošního programu.

„Je ostatně velmi pochybné, zda vůbec mohou nestátní neziskové organizace skládky likvidovat, když podle zákona pod hrozbou sankce mají tyto skládky odstraňovat pouze specializované firmy na náklady obce či jiného vlastníka pozemku,“ uvádí Chvátal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít