Minimální inteligence

23. července 2014, 12:47 - Pavel Páral
23. července 2014, 12:47

Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš, měl by si s Richardem Müllerem zazpívat premiér Bohuslav Sobotka, který vyhandloval pozici eurokomisaře za navýšení minimální mzdy o sedm stovek.

Minimální mzda je pro levici celého světa modlou, jíž se socialisté klanějí, aniž by věděli proč. Může proto vypadat jako to správné štěstí. Ale politická prohra v personálním sporu s personálně vyprázdněným hnutím ANO je prostě politickou prohrou a dalším oslabením největší vládní strany.

Představa, že zvýšení minimální mzdy povede ke zlepšení sociální situace nejméně placených a nekvalifikovaných zaměstnanců, je totiž navíc prokazatelnou falešnou fikcí a rozhodně nelze doložit, že by země, v nichž minimální mzda funguje, byly k sociálně slabým občanům nějak přívětivější, než země bez ní.

V Česku prudké navyšování minimálního platu pak bude mít pro dotčené osoby z velké části velmi nepříjemné důsledky. Zvýšení o dvanáct stovek během dvou let znamená pro zaměstnavatele šestnáct stovek měsíčně navíc. To je více, než devatenáct tisíc korun ročně. Pokud takových lidí zaměstnává pět, je to necelých sto tisíc, které je třeba někde vzít.

První se bere dotyčným zaměstnancům. Krátí se stravenky, očesává se příspěvek na údržbu pracovního oděvu, a když to nestačí, tak si trochu pohrajeme s úvazkem a je to. Kolik hodin tam ten hlídač chodil kolem plotu, žádná kontrola nespočítá.

A v takových restauracích a dalších provozovnách služeb, kde jsou zaměstnanci vyplácení minimální mzdou a zbytek jim šéf dává z černých tržeb, to dopadne tak, že prostě se navýší mzda, ale toho cash bude prostě adekvátně méně. A ze mzdy se odečtou daně a odvody. Takže dotyční lidé si nejen nepolepší, ale budou naopak biti, protože přijdou o nedaněné náhrady.

Jistě. Státní kasa si polepší o pár tisícovek, ale jinde o ně zase obratem přijde. Protože, kdekoli to půjde, tak se tito lidé budou propouštět a nahrazovat lidmi z nejlevnějších a tudíž nejpochybnějších agentur práce, kde často bývá problém s platbami sociálního a zdravotního pojištění a nakonec i s legalitou zaměstnání.

O tom, že to povede k růstu nezaměstnanosti právě v té nejproblémovější a nejhůře zaměstnatelné sociální skupině, pak nemůže být pochyb. Sociálně slabí spoluobčané tímto posílají sociálním demokratům prostřednictvím našeho webu své vřelé díky.


Čtěte další komentáře autora:

Vraťte nám stát

Afghánský budíček

Vraťte nám stát

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít