Minimální inteligence

23. července 2014, 12:47 - Pavel Páral
23. července 2014, 12:47

Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš, měl by si s Richardem Müllerem zazpívat premiér Bohuslav Sobotka, který vyhandloval pozici eurokomisaře za navýšení minimální mzdy o sedm stovek.

Minimální mzda je pro levici celého světa modlou, jíž se socialisté klanějí, aniž by věděli proč. Může proto vypadat jako to správné štěstí. Ale politická prohra v personálním sporu s personálně vyprázdněným hnutím ANO je prostě politickou prohrou a dalším oslabením největší vládní strany.

Představa, že zvýšení minimální mzdy povede ke zlepšení sociální situace nejméně placených a nekvalifikovaných zaměstnanců, je totiž navíc prokazatelnou falešnou fikcí a rozhodně nelze doložit, že by země, v nichž minimální mzda funguje, byly k sociálně slabým občanům nějak přívětivější, než země bez ní.

V Česku prudké navyšování minimálního platu pak bude mít pro dotčené osoby z velké části velmi nepříjemné důsledky. Zvýšení o dvanáct stovek během dvou let znamená pro zaměstnavatele šestnáct stovek měsíčně navíc. To je více, než devatenáct tisíc korun ročně. Pokud takových lidí zaměstnává pět, je to necelých sto tisíc, které je třeba někde vzít.

První se bere dotyčným zaměstnancům. Krátí se stravenky, očesává se příspěvek na údržbu pracovního oděvu, a když to nestačí, tak si trochu pohrajeme s úvazkem a je to. Kolik hodin tam ten hlídač chodil kolem plotu, žádná kontrola nespočítá.

A v takových restauracích a dalších provozovnách služeb, kde jsou zaměstnanci vyplácení minimální mzdou a zbytek jim šéf dává z černých tržeb, to dopadne tak, že prostě se navýší mzda, ale toho cash bude prostě adekvátně méně. A ze mzdy se odečtou daně a odvody. Takže dotyční lidé si nejen nepolepší, ale budou naopak biti, protože přijdou o nedaněné náhrady.

Jistě. Státní kasa si polepší o pár tisícovek, ale jinde o ně zase obratem přijde. Protože, kdekoli to půjde, tak se tito lidé budou propouštět a nahrazovat lidmi z nejlevnějších a tudíž nejpochybnějších agentur práce, kde často bývá problém s platbami sociálního a zdravotního pojištění a nakonec i s legalitou zaměstnání.

O tom, že to povede k růstu nezaměstnanosti právě v té nejproblémovější a nejhůře zaměstnatelné sociální skupině, pak nemůže být pochyb. Sociálně slabí spoluobčané tímto posílají sociálním demokratům prostřednictvím našeho webu své vřelé díky.


Čtěte další komentáře autora:

Vraťte nám stát

Afghánský budíček

Vraťte nám stát

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít