Minimální inteligence

23. července 2014, 12:47 - Pavel Páral
23. července 2014, 12:47

Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš, měl by si s Richardem Müllerem zazpívat premiér Bohuslav Sobotka, který vyhandloval pozici eurokomisaře za navýšení minimální mzdy o sedm stovek.

Minimální mzda je pro levici celého světa modlou, jíž se socialisté klanějí, aniž by věděli proč. Může proto vypadat jako to správné štěstí. Ale politická prohra v personálním sporu s personálně vyprázdněným hnutím ANO je prostě politickou prohrou a dalším oslabením největší vládní strany.

Představa, že zvýšení minimální mzdy povede ke zlepšení sociální situace nejméně placených a nekvalifikovaných zaměstnanců, je totiž navíc prokazatelnou falešnou fikcí a rozhodně nelze doložit, že by země, v nichž minimální mzda funguje, byly k sociálně slabým občanům nějak přívětivější, než země bez ní.

V Česku prudké navyšování minimálního platu pak bude mít pro dotčené osoby z velké části velmi nepříjemné důsledky. Zvýšení o dvanáct stovek během dvou let znamená pro zaměstnavatele šestnáct stovek měsíčně navíc. To je více, než devatenáct tisíc korun ročně. Pokud takových lidí zaměstnává pět, je to necelých sto tisíc, které je třeba někde vzít.

První se bere dotyčným zaměstnancům. Krátí se stravenky, očesává se příspěvek na údržbu pracovního oděvu, a když to nestačí, tak si trochu pohrajeme s úvazkem a je to. Kolik hodin tam ten hlídač chodil kolem plotu, žádná kontrola nespočítá.

A v takových restauracích a dalších provozovnách služeb, kde jsou zaměstnanci vyplácení minimální mzdou a zbytek jim šéf dává z černých tržeb, to dopadne tak, že prostě se navýší mzda, ale toho cash bude prostě adekvátně méně. A ze mzdy se odečtou daně a odvody. Takže dotyční lidé si nejen nepolepší, ale budou naopak biti, protože přijdou o nedaněné náhrady.

Jistě. Státní kasa si polepší o pár tisícovek, ale jinde o ně zase obratem přijde. Protože, kdekoli to půjde, tak se tito lidé budou propouštět a nahrazovat lidmi z nejlevnějších a tudíž nejpochybnějších agentur práce, kde často bývá problém s platbami sociálního a zdravotního pojištění a nakonec i s legalitou zaměstnání.

O tom, že to povede k růstu nezaměstnanosti právě v té nejproblémovější a nejhůře zaměstnatelné sociální skupině, pak nemůže být pochyb. Sociálně slabí spoluobčané tímto posílají sociálním demokratům prostřednictvím našeho webu své vřelé díky.


Čtěte další komentáře autora:

Vraťte nám stát

Afghánský budíček

Vraťte nám stát

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít