Minimálně rok zpoždění

15. července 2013, 00:00 - (foj)
15. července 2013, 00:00

Dostavba Temelína Situace kolem dostavby dvou nových bloků v Temelíně se komplikuje. Ještě před pár měsíci elektrárenská společnost ČEZ tvrdila, že se na původních plánech uzavřít smlouvu s vítězem tendru na Temelín do konce roku nic nemění. Firma teď ale připouští, že se závazný podpis s vítězem tendru na dostavbu dvou bloků v Temelíně odkládá minimálně o rok.

Důvody jsou dva. Ten první se jmenuje Státní energetická koncepce. Strategický dokument, který má mimo jiné určit, z jakých zdrojů bude Česko v následujících desetiletích pokrývat svoji spotřebu energií, stále není hotov. Zpracování strategického dokumentu, bez něhož se ČEZ nechce pouštět do výstavby jaderné elektrárny, připomíná nekonečný příběh. Koncepce se zatím bez úspěchu aktualizuje již od dob vládnutí kabinetu Mirka Topolánka.

Druhým důvodem je současný pád cen silové elektřiny, které se pohybují pod hranicí čtyřiceti eur za megawatthodinu. Tedy na úrovni, kdy se nový jaderný zdroj nevyplatí vystavět. Dle expertů se výstavba jádra investorovi začíná rentovat v okamžiku, kdy se cena silové elektřiny pohybuje kolem sedmdesáti eur za megawatthodinu. ČEZ se do nejisté investice nechce pustit, aniž by mu stát zaručil její návratnost. Třeba ve formě garance cen elektřiny vyrobené ve dvou nových blocích. Možná jsou i jiná stabilizační schémata. Stát nicméně nejdříve musí rozhodnout o formě garancí, nechat si je schválit Evropskou komisí a poté začlenit do platné legislativy České republiky. Již teď je jasné, že je to proces minimálně na 12 až 18 měsíců.

ČEZ potvrdil, že smlouvu o dostavbě Temelína podepíše teprve v okamžiku, kdy bude jasné, jaké garance od státu získá. „Jak přesně bude probíhat tendr, uvidíme až po druhém kole, které jsme oznámili na září až říjen. Takže koncem roku budeme vědět, jak si stojíme. Je ale zřejmé, že finální smlouvu, kde se zavážeme k tomu, že elektrárnu postavíme, nemůžeme podepsat předtím, než bude potvrzeno kompenzační schéma,“ potvrdil šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani. Odložení podpisu podle něj neznamená, že se o stejnou dobu prodlouží i dokončení nových bloků. ČEZ totiž paralelně s tendrem pracuje na některých přípravných pracích, které mají proces výstavby urychlit.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít