Minimálně rok zpoždění

15. července 2013, 00:00 - (foj)
15. července 2013, 00:00

Dostavba Temelína Situace kolem dostavby dvou nových bloků v Temelíně se komplikuje. Ještě před pár měsíci elektrárenská společnost ČEZ tvrdila, že se na původních plánech uzavřít smlouvu s vítězem tendru na Temelín do konce roku nic nemění. Firma teď ale připouští, že se závazný podpis s vítězem tendru na dostavbu dvou bloků v Temelíně odkládá minimálně o rok.

Důvody jsou dva. Ten první se jmenuje Státní energetická koncepce. Strategický dokument, který má mimo jiné určit, z jakých zdrojů bude Česko v následujících desetiletích pokrývat svoji spotřebu energií, stále není hotov. Zpracování strategického dokumentu, bez něhož se ČEZ nechce pouštět do výstavby jaderné elektrárny, připomíná nekonečný příběh. Koncepce se zatím bez úspěchu aktualizuje již od dob vládnutí kabinetu Mirka Topolánka.

Druhým důvodem je současný pád cen silové elektřiny, které se pohybují pod hranicí čtyřiceti eur za megawatthodinu. Tedy na úrovni, kdy se nový jaderný zdroj nevyplatí vystavět. Dle expertů se výstavba jádra investorovi začíná rentovat v okamžiku, kdy se cena silové elektřiny pohybuje kolem sedmdesáti eur za megawatthodinu. ČEZ se do nejisté investice nechce pustit, aniž by mu stát zaručil její návratnost. Třeba ve formě garance cen elektřiny vyrobené ve dvou nových blocích. Možná jsou i jiná stabilizační schémata. Stát nicméně nejdříve musí rozhodnout o formě garancí, nechat si je schválit Evropskou komisí a poté začlenit do platné legislativy České republiky. Již teď je jasné, že je to proces minimálně na 12 až 18 měsíců.

ČEZ potvrdil, že smlouvu o dostavbě Temelína podepíše teprve v okamžiku, kdy bude jasné, jaké garance od státu získá. „Jak přesně bude probíhat tendr, uvidíme až po druhém kole, které jsme oznámili na září až říjen. Takže koncem roku budeme vědět, jak si stojíme. Je ale zřejmé, že finální smlouvu, kde se zavážeme k tomu, že elektrárnu postavíme, nemůžeme podepsat předtím, než bude potvrzeno kompenzační schéma,“ potvrdil šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani. Odložení podpisu podle něj neznamená, že se o stejnou dobu prodlouží i dokončení nových bloků. ČEZ totiž paralelně s tendrem pracuje na některých přípravných pracích, které mají proces výstavby urychlit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít