Miliardy pro ekonomický rozvoj

15. června 2015, 00:00 - REINHOLD KNÖDL
15. června 2015, 00:00

Podniky a municipality investují s úsporami díky podpoře ze zdrojů EU a českého státního rozpočtu

Zprostředkování finanční podpory investičních a inovačních projektů pro podnikatele bylo až donedávna doménou bankovních domů. Pro řadu projektů, které byly financovány jinými než bankovními produkty, tak bylo získání podpory z evropských zdrojů nebo ze státního rozpočtu komplikované. ZNÁMÍ PARTNEŘI Podpora z veřejných zdrojů postupně pronikla i do nabídky leasingových a nebankovních finančních institucí. Zejména zemědělci si zvykli na využívání úvěrů, které připravují leasingové společnosti s využitím programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Smlouvu o zajištění činností spojených s poskytováním podpor PGRLF má uzavřeno 25 různých bank a leasingových společností, na dotace má fond pro letošní rok připraveno zhruba 950 milionů korun. Evropská investiční banka v loňském roce poskytla v Česku úvěry ve výši 1,2 miliardy eur, čímž se ČR umístila na třináctém místě žebříčku všech 28 zemí Evropské unie.

Zvýhodněné financování má dva důležité aspekty. Tím prvním jsou významné úspory klientů na úrokových platbách. Druhým, a možná ještě důležitějším je fakt, že na financování nového majetku dosáhnou také společnosti a instituce, které by běžné financování bez podpory získaly jen s obtížemi, a mnohé investice by tak vůbec nerealizovaly.

DALŠÍ 2,7 MILIARDY PRO ČESKO Novinkou letošního roku je spolupráce Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) se Société Générale Equipment Finance. CEB sice s bankami v ČR dlouhodobě spolupracuje, ale v sektoru leasingových společností se jedná o první přímou spolupráci. Nově podepsaná smlouva nabízí podnikům podporu ve výši až 100 milionů eur (přibližně 2,7 miliardy korun) s možností čerpání do 31. března 2018.

Zvýhodněné financování s CEB je určeno pro malé a střední firmy, obce a malá města. Firmy je mohou využít pro investice směřující do obnovy a rozšíření výrobních zařízení, dopravní techniky, IT a dalších komodit, municipality pak pro ekologické projekty nebo rozvoj infrastruktury a sociálního a kulturního vybavení. Získání zvýhodněného financování je přitom stejně jednoduché jako v případě běžných produktů. Zájemce jedná výhradně s leasingovou společností, která poskytne poradenství a zajistí jeho účast v programu.

O autorovi| REINHOLD KNÖDL, generální ředitel Société Générale Equipment Finance v České a Slovenské republice

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít