Miliardová obchodní válka

10. srpna 2015, 00:00 - Adéla Čabanová
10. srpna 2015, 00:00

Ministr zdravotnictví Němeček chce omezit obchodníky, kteří převážejí české léky za hranice. Ti se hodlají bránit u Evropské komise

Prázdné regály v lékárnách, pacienti s receptem v ruce obíhající lékárny v širokém okolí. Nepříjemným výpadkům v dodávkách léků, které už několik let trápí české zdravotnictví, má bránit novela ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Podle ní ministerstvo zdravotnictví vydá seznam těžko nahraditelných léků, u nichž by si museli obchodníci 30 dní předem vyžádat povolení k vývozu. Kdo vývoz nenahlásí, může dostat až 20 milionů korun pokuty.

Tomu ale firmy, které z Česka ročně vyvezou léky v hodnotě přes tři miliardy korun, chtějí zabránit. I když prý dojde k jejich likvidaci, výpadkům v lékárnách se stejně nezabrání. Firmy jsou kvůli omezování volného obchodu připraveny se obrátit na Evropskou komisi. Tvrdí, že Němečkův návrh je v rozporu s grálem volného obchodu, na němž stojí Evropská unie.

Podle exportérů znamená již samotné zařazení na seznam překážku v obchodu. Už jen kvůli třicetidenní lhůtě, než bude moct obchodník lék vyvézt. Po té může být celý domluvený obchod passé. „Hlásit 30 dní předem každý vývoz léku, který bude na seznamu, je velmi byrokratické a není reálné pro dynamický trh. Navíc pokud distribuce léku do zahraničí bude v této lhůtě zakázána, distributorovi lék může zůstat na skladě,“ namítá Jan Šimon, místopředseda Asociace evropských distributorů léčiv.

Velcí hráči

Kolik léků na seznamu bude, to zatím není známé. „To je v tuto chvíli velmi těžké předvídat, ale odhadujeme řádově desítky. Zanesení na seznam rizikových přípravků se tedy bude týkat procentuálně velmi malého počtu léčivých přípravků, a navíc za velmi přísných a jasně stanovených podmínek. To nelze podle našeho názoru považovat za omezení volného obchodu,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Jenže exportéři namítají, že „desítky“ léků, u kterých bude obchod omezen, mohou představovat významný podíl jejich portfolia.

A že tedy ke zbytečnému omezení volného obchodu dojde.

Jan Šimon vlastní malou distributorskou firmu CZ Pharma. Právě na takové menší společnosti by dopadla opatření nejsilněji. Mezi významnými vývozci jsou i velké distributorské firmy, které jsou etablované jako distributoři léků po českém trhu, mají vlastní sklady a s administrativními překážkami by si poradily lépe. Na začátku roku 2014 byly mezi největšími distributory do zahraničí velké firmy Alliance Healthcare a ViaPharma, která spadá pod skupinu Penta.

Přeshraniční obchod s léky, které farmaceutické firmy přivezou pro české pacienty, kvete už přes pět let. Od té doby, kdy se začaly ceny léků v Česku výrazně snižovat. Distributoři, kteří se na tento obchod specializují, hledají po celé Evropě rozdíly v cenách léků. Když zjistí, že je v Německu, Británii nebo jiné zemi nějaký lék výrazně dražší než u nás, nakoupí ho v českých skladech ve velkém, přebalí jej do krabičky ve správném jazyce a prodají s výrazným ziskem. Vše legálně a bez problémů.

Komu reexport vynáší

U některých léků jde podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv více balení z českých skladů na export než do českých lékáren. Podle

dostupných údajů se zdá, že se obchodníci stále více zaměřují na drahé přípravky. Náklady na pořízení krabičky v jiném jazyce a na jejich převoz jsou u nich v porovnání s cenou výhodné. Vyvážejí injekční lahvičky moderního léku na rakovinu, z nichž každá stojí v Česku 14 tisíc korun, přípravek na Crohnovu chorobu po 12 tisících korunách a další přípravky, které se v běžných lékárnách vůbec nevyskytují, protože si je nemocnice objednávají přímo pro svá specializovaná centra.

Zatím u nás může ministr zdravotnictví zakázat krátkodobě vývoz konkrétního přípravku, což se stalo jen v několika málo případech. Zákaz ale vyhlašuje až poté, co problém vznikne. Skeptici přitom tvrdí, že reexporty ohrožující dostupnost léků v českých lékárnách budou trvat tak dlouho, dokud se vyplatí. Tedy dokud bude dost léků v Česku výrazně levnějších než v jiných zemích. l •

Nejčastěji vyvážené léky

(do zdravotnických zařízení v zahraničí; rok 2014)

Název balení Počet

Ajatin (dezinfekce) Profarma tinktura 25 ml s rozprašovačem 9000

Betadine 20 mg 10% (dezinfekce) 8800

Detralex 60 x 500 mg (na otoky a žíly) 6624

Tenaxum 30 x 1 mg (na tlak) 2841

Symbicort Turbuhaler 200/6 mikrogramů inhalace

(na astma) 2230

Panadol Novum 24 x 500 mg (na bolest a horečku) 2084

Veral 20 x 50 mg (na bolest a zánět) 2000

Klacid 7 x 500 mg (antibiotikum) 1904

Prestarium Neo Combi 5/1,252 mg (na tlak) 1808

Accuzide 20 (na tlak) 1801

Zdroj: SÚKL

O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít