Miliardářův útlum

07. dubna 2014, 00:00 - Tomáš Pergler
07. dubna 2014, 00:00

Podnikatel Zdeněk Bakala se ocitl v nepříjemné hře, kterou řídí jeho kolega z klubu miliardářů proti premiérovi

Na pochybnou roli předsedy vlády Bohuslava Sobotky při doprivatizaci ostravskokarvinských dolů upozorňujeme v našem týdeníku již několik let. Není divu, že téma čas od času opráší i jeho soupeři, zvlášť když se zrovna probírá útlum těžby v regionu. Vnitrostranické půtky, při nichž se skrytě hrálo i s touto kartou, dokázal šéf ČSSD ustát. Po nevydařené rebelii Michala Haška a jeho přívrženců to vypadalo, že problém kolem jeho posvěcení nízké kupní ceny menšinového balíku OKD zůstane u ledu. Vytvořením koalice s hnutím ANO Andreje Babiše si ale k sobě Sobotka připustil soupeře ovládajícího bezkonkurenční spektrum vlivových pák, jejichž síla vymazává několikaprocentní náskok sociálních demokratů v říjnových volbách.

Nosičem pro ostřelování premiéra se stala mediální větev Agrofertu, konkrétně deník Dnes. Ten přinesl minulý čtvrtek rozsáhlý materiál o dvojím angažmá premiérova důvěrníka, známého právníka Radka Pokorného – jednak na straně v roce 2004 kupujícího Karbon Investu a současně u prodávajícího neboli ministerstva financí, jež tehdy Sobotka vedl. Je dobře, že se takové souvislosti dostanou na světlo. Věta z článku o výsledku „mnohaměsíčního pátrání“ nicméně vyznívá trochu nadsazeně. Nejde totiž o tak horkou novinku, jak by se mohlo běžnému čtenáři zdát. V několika jiných médiích informace o bipolárním působení právnické kanceláře Pokorný, Wagner &

partneři prosákla už vícekrát a mnohem dříve. Stačí si projít monitoring médií.

Zajímavé také je, že už 17. března se objevilo na webových stránkách Sdružení nájemníků BytyOKD.cz avízo o brzkém vypuštění zprávy tohoto druhu. Text s nadpisem Již brzy: Digitální stopa je prevít připomíná, že sdružení již před pěti lety upozornilo na podobnou roli jiné advokátní kanceláře Allen & Overy a dodává: „Dnes má sdružení BytyOKD.cz k dispozici závažné důkazy týkající se další významné právní kanceláře. Nová kauza bude mít tentokrát závažnější dopady.“

Dodejme, že sdružení zastupuje údajně přes sto tisíc nájemníků v téměř 44 tisících původně hornických bytech patřících nyní společnosti RPG Byty, která patří do skupiny BXR, v nichž má významný podíl Zdeněk Bakala. Spolek je veden jako účastník řízení v prošetřování kauzy, což mu umožňuje nahlížet do policejního spisu.

Vhodné načasování Uvedený materiál byl vydán právě ve dnech, kdy se ve vládě rozběhla diskuse o případné státní pomoci při útlumu nerentabilního Dolu Paskov. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhl uvolnit 1,1 miliardy korun pro případ, že OKD prodlouží těžbu do konce roku 2016. Šéf státní kasy Babiš se však postavil proti a jeho argumenty byly na první dojem správné a logické.

„Pokud dnes soukromá společnost OKD, která svým majitelům vydělala za deset let desítky miliard, žádá od státu miliardy na záchranu Dolu Paskov, nedá se taková žádost nazvat ničím jiným než vydíráním,“ prohlásil Babiš.

Druhý den se potom tvrdě pustil do Sobotky, kterému přiřkl vinu za nízkou prodejní cenu akcií OKD v roce 2004.

O tom, že Radek Pokorný patřil i do úzkého okruhu externích právníků Agrofertu, se ale Babiš nezmínil.

Pomoc státu žádána Spory o pomocnou ruku státu při uzavírání Dolu Paskov částečně zastínily i zprávu o chystaném exitu Zdeňka Bakaly ze skupiny BXR. „Naše investiční filozofie se postupně začala rozcházet,“ zdůvodnil miliardář rozchod s Peterem Kadasem a dalšími investory. Ti prý mimo jiné nesouhlasili s Bakalovým názorem, že firmy jako OKD, RPG Byty nebo železniční přepravce AWT „musejí být řízeny s přihlédnutím k jejich společenskému významu“.

Už dříve se spekulovalo, že Bakalovi se nelíbí dopad přísně „vytěžovacího“ přístupu BXR k českým aktivům, zejména v důlní společnosti NWR, jež se po velkolepém vstupu na burzy v roce 2008 a vydělání desítek miliard svezla s pádem světových cen uhlí až na okraj dluhové propasti. Pro člověka s pověstí mecenáše pražských intelektuálů a umělců jistě nebylo příjemné, že protestující ostravští horníci vláčeli jeho jméno jako hlavní symbol úpadku svého oboru.

Že to ale se sociálním cítěním nebude úplně přehánět, svědčí schválený prodej bytů RPG na nizozemské burze. Byty si přitom nárokují jejich současní nájemníci, kteří na ně mají podle privatizační smlouvy předkupní právo. Miliardář tvrdí, že ho k souhlasu s umístěním na burzu nutila akcionářská dohoda. Z Bakalových vyjádření také vyplývá, že od státu by rád viděl vstřícnější postoj při dotování útlumu Paskova. „Doufám, že převládne racionální atmosféra,“ uvedl s tím, že vztah NWR, respektive OKD s českým státem byl dosud „pozoruhodně podivný“. Prý za to ale mohou obě strany.

Český byznys BXR a další aktiva chce Bakala spolu se svou manželkou Michaelou Maláčovou v budoucnu soustředit do vlastní skupiny BM. Při pohledu na vývoj cen uhlí je téměř jisté, že těžební průmysl nebude patřit zrovna mezi její klenoty a čeká ho přinejlepším další restrukturalizace.

Překreslená mapa Možná ještě větší problém pro Bakalu představuje nepříjemná pozice, do které se dostal v rámci sporu o OKD. Miliardář se ocitl v situaci, na kterou není zvyklý. Ještě relativně nedávno platil za hybatele tuzemského byznysu i politiky, po překreslení mocenské mapy Česka během uplynulých 12 měsíců je ale sám na šachovnici jiného hráče.

Tím, kdo táhne figurkami, je jeho kolega z žebříčku boháčů. Andrej Babiš se nespokojil s úlohou šedé eminence, do politiky na rozdíl od Bakaly skočil rovnýma nohama a nenechává nikoho na pochybách, že chce hrát prim. Od minulého týdne víme, že současná vláda má jednoho papírového premiéra a jednoho skutečného dirigenta. Jeho aktuální představení se jmenuje OKD, respektive Důl Paskov. A Zdeněk Bakala v něm plní nedobrovolnou roli.

Rodákovi z Opavy nezbývá než být s Babišem zadobře. „Je dobře, že někdo do té diskuse na straně státu má možnost vnést komerční náhled. Pan Babiš precizně rozumí podstatě podnikání,“ řekl Bakala na dotaz týdeníku Euro k současné abnormální pozici majitele Agrofertu.

Čeští miliardáři se prý mezi sebou dokážou vždycky nakonec domluvit. Bakala musí doufat, že to bude platit i nadále.

Od minulého týdne víme, že současná vláda má jednoho papírového premiéra a jednoho skutečného dirigenta.

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít