Miliardářské klání

21. ledna 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
21. ledna 2013, 00:00

O dvě tuzemské elektrárny patřící švýcarské společnosti Alpiq se střetly výhradně firmy s českým kapitálem. Cena transakce může přesáhnout dvanáct miliard korun

Beneš, Ulčák, Kellner, Křetínský, Štěpánek, Dospiva. České podnikatelské špičky se střetávají v boji o ovládnutí dvou uhelných elektráren v Kladně a ve Zlíně. Prodávajícím je společnost Alpiq Generation (CZ), součást švýcarské energetické skupiny Alpiq. Hodnota transakce je odhadována na 400 až 450 milionů eur, v přepočtu zhruba deset až dvanáct miliard korun.

Samá těžká váha Tendr vypsaný před několika týdny běží skutečně rychlým tempem. Před pár dny skončilo první kolo soutěže, kdy uchazeči předložili své nezávazné nabídky. Do druhého kola postoupila více než polovina z původních zájemců: společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) vedená miliardářem Danielem Křetínským. Majoritním vlastníkem společnosti je PPF, dalšími akcionáři pak investiční skupina J&T a již zmíněný Křetínský. Dalším na seznamu postupujících zájemců je společnost Purs. Majoritní podíl ve firmě patří „uhlobaronovi ze severu“, spolumajiteli Sokolovské uhelné Františku Štěpánkovi. Zhruba třicetiprocentní podíl ve společnosti vlastní další miliardář Petr Paukner, mimo jiné vlastník podniku Carbounion Bohemia. Zbylých zhruba dvacet procent akcií Pursu pak ovládá společnost E-Invest, tedy Martin Ulčák.

„Zájem samozřejmě máme, ale bližší informace bohužel do doby, než soutěž skončí, sdělovat nemohu,“ sdělil majitel společnosti Carbounion Bohemia Paukner. Obdobně reagovala i společnost EPH.

Výčet podnikatelských superstar, které se ucházejí o ovládnutí elektráren v Kladně a ve Zlíně, ale nekončí. Další je investiční společnost Penta podnikatele Marka Dospivy či polostátní energetická firma ČEZ. Poslední na seznamu je společnost Carpaterra Energy v čele s jednateli Michalem Susakem a Ivošem Nejdlem. Na seznamu postupujících uchazečů jsou pouze firmy s českým kapitálem. Tykač ztratil zájem V tendru naopak nepokračují společnosti Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač, a jeden z největších tuzemských alternativních dodavatelů elektřiny Bohemia Energy. Obě firmy ze soutěže samy odstoupily.

Tykač se chce údajně soustředit především na soutěže o prodej elektráren, které vypsala společnost ČEZ. „Deset až dvanáct miliard korun je na mě příliš vysoká částka,“ vysvětlil zase své důvody jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Již tuto středu 23. ledna bude postupujícím uchazečům zpřístupněna dokumentace o hospodaření, uzavřených smlouvách a dalších dokumentech tepelné elektrárny v Kladně a teplárny ve Zlíně. A jak upozorňují někteří z uchazečů, soutěž poběží v dalších měsících vskutku tryskovým tempem. 5. března vyprší termín pro předložení závazných nabídek. A do 30. června chce mít prodávající, tedy švýcarská energetická firma Alpiq, finance od vítěze soutěže na svém firemním účtu. Zatím nejvíc peněz za ovládnutí dvou tepelných elektráren údajně nabídl Energetický a průmyslový holding. Na trhu se hovoří zhruba o dvanácti miliardách korun.

Prodej kvůli dluhům Alpiq, který si jako poradenskou firmu vybral Credit Suisse, prodává relativně jedny z nejmodernějších energetických zdrojů v České republice. V Kladně provozuje kogenerační jednotku, která kromě elektřiny vyrábí i teplo. Její výkon dosahuje 415 megawatthodin elektřiny. Výkon zlínské tepelné elektrárny pak činí 66 megawatthodin elektřiny. Společnost se díky provozu obou zdrojů řadí mezi největší nezávislé výrobce energií v České republice. Pro investory je navíc lákavé i to, že součástí prodávaných aktiv je i dlouhodobý kontrakt se společností Severočeské doly (patří do skupiny ČEZ – pozn. red.) na dodávky až 1,5 milionu tun uhlí ročně.

Společnost Alpiq dle informací, které zveřejnila v závěru loňského roku, prodává, protože potřebuje posílit svůj restrukturalizační program, zhoršující se podmínky na trhu a klesající zisky. I za pomoci této transakce chce snížit své zadlužení do roku 2014 o dvě miliardy švýcarských franků. Jen v roce 2011 činil dluh Alpiqu 4,7 miliardy korun, navíc klesal i výdělek koncernu. Za první tři čtvrtletí loňského roku vydělala firma přes 15,2 miliardy korun, což bylo o 13,3 procenta méně.

V tendru nepokračuje společnost Czech Coal, kterou ovládá finančník Pavel Tykač, a jeden z největších tuzemských alternativních dodavatelů elektřiny Bohemia Energy

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít