Méně mladosti, více noblesy

17. září 2012, 00:00 - Milan Ballík
17. září 2012, 00:00

Portugalu z archlebovského vinařství Spielberg se dotkl barik

Občas se přihodí, že poměrně málo známé viniční tratě a obecně zpochybňovaná kvalita moravských červených vín splynou v překvapivý výsledek.

Jako se to už několik let daří v případě Modrého Portugalu ve vinařství Spielberg sídlícím v Archlebově na jihovýchod od Brna.

Osm hektarů viniční trati Maliny v držbě vinařství nepatří ve Slovácké podoblasti zdaleka mezi největší. Oproti zhruba 4500 hektarům vinic této podoblasti to je jako kapka v moři. Odrůdová skladba však z těchto osmi hektarů tvoří jedinečný kousek Moravy. Vedle tradičních bílých sort zde velmi dobře prospívá i Modrý Portugal, který se zvolna stává vlajkovou lodí červených vín Spielbergu.

Nejen pod diktátem trhu Stáří rév pohybující se okolo pětačtyřiceti let s malým podílem původních pravokořenných keřů je fenoménem, díky němuž hrozny z viniční trati Maliny vykazují svérázné, trochu atypické vlastnosti. Když se takové suroviny ujmou zapálení sklepmistři a ke zkušenostem přidají nadšení, výsledkem je podmaňující, svěží a mladostí překypující doušek. To je řeč o Portugalu „svatomartinském“, který je k mání již 11. listopadu po sklizni. Vlastnosti odrůdy zpracované technologiemi dneška dávají jeden z nejpříjemnějších vzorků z celé martinské přehlídky.

Vinařství Spielberg se ovšem – jak tamní vinaři tvrdí – zaměřuje na vína určená do podniků vyššího ranku, speciálních vinoték a pro privátní klientelu. Patrně proto chtějí tuhle kdysi podceněnovanou a málem odepsanou odrůdu vynést na výsluní. A v tom případě dochází ke střetu dvou filozofií. Vína se připravují s ohledem na požadavky trhu, ale přitom se vinaři snaží důsledně dodržovat odrůdovou čistotu a uchovat jedinečné vlastnosti terroiru.

Ve snaze zvýšit atraktivnost a vylepšit projev Portugalu, školí jej v Archlebově po určitý čas v barikových sudech. Jsou sice použité a víno v nich setrvává poměrně krátce, přesto dřevo ve víně relativně tenkého těla zanechává jasně patrné stopy.

Jelikož je Portugal noblesnější a nese stopu jisté aristokratické úrovně, dává to smysl. Nicméně tento styl potlačuje báječnou vůni luk a tmavého ovoce a dovádivé chuti dodává stopu korpulentnější usedlosti. Je na milovnících vína, jak se dokážou s novým barikovým kabátem sžít a do jaké míry zůstanou věrni veskrze obveselujícímu a báječně pitelnému Portugalu dřevem netknutému.

Zformuje se ve sklence Modrý Portugal, pozdní sběr 2009 charakterizuje jásná barva rubínů vyšší intenzity, kterou světelné paprsky při průchodu čirou hladinou rozjásají do laškovného, svádějícího projevu. Buket se představí ovocnými vůněmi, které vzápětí opanuje důrazná promluva dřeva. To se navíc plně rozezní v chuti, kde spolu s tříslem vytvoří dominantní, drsnou souhru. V barikem ovlivněné chuti bohužel zčásti zmizí to, co dělá Portugal Portugalem, a sice lahodná, optimistická a veskrze svěží ovocitost. Na druhé straně tím doušek získá jakousi hloubavost a noblesu, nabude i síla těla. Ovšem ona „nesnesitelná lehkost pití“ se skryla někam za oponu, ten radostný projev musíme hledat. A to tak, že víno necháme ve sklence pořádně se nadýchnout a zformovat. Dřevo se ukryje do druhé fronty, zůstane příjemné vanilkové políbení. Objeví se sice výraznější tříslo, ale to před sebe přece jen lehký závan tmavého ovoce aspoň na chvíli pustí. Ve finále pak dostane chuť nádech třešňového kompotu.

Neobvykle strukturovaný Portugal z Archlebova možná nezaujme hned napoprvé. Příznivci červených moravských v něm však po čase bezpochyby naleznou oblibu. l

Modrý Portugal pozdní sběr 2009, suché, vinařství Spielberg Alkohol: 13 % Odrůdy: 100 % Modrý Portugal Školení: fermentace ve vinifikátoru při 22 stupních, jablečno-mléčná fermentace, následně stočeno do barikových sudů na maximálně dva měsíce, poté pět měsíců ležení v nerezu na jemných kalech Vývojový potenciál: do čtyř let Producent: www.spielberg.cz

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít