Matěj (nejen) sobě

18. listopadu 2014, 00:00 - PETR HOLEC
18. listopadu 2014, 00:00

Stropnický místo na Prahu 3 míří na magistrát, koalici čeká těžká zkouška

Takhle to skončit nemělo. Jednatřicetiletý Matěj Stropnický se měl stát starostou Prahy 3, kde coby lídr hnutí Žižkov (nejen) sobě vyhrál volby a kde poslední dva roky i místostarostoval. Trojkoalici, za níž se stal ve stejných volbách také pražským zastupitelem, by se tím vyřešil problém: mocichtivé dospělé dítě bojující permanentně proti všemu, včetně své vlastní Strany zelených, by dostalo vytouženou placenou funkci a nezlobilo na magistrátu, kde plánovanou koalici ANO, Trojkoalice a ČSSD drží pohromadě většina jediného hlasu.

Protože, jak každý ví, když se mladý Stropnický špatně vyspí, není před jeho hněvem imunní ani jeho otec Martin, pro změnu ministr obrany. „Po pravdě řečeno, je mi líto, že k tomu patří i můj otec, ale taková je situace,“ řekl na adresu ANO. Teď k „tomu“ částečně patří i syn. V plánované koalici mu nebude šéfovat nikdo jiný než Adriana Krnáčová, nová hvězda ANO.

Plán s Prahou 3 Stropnickému nevyšel.

Její starostka Vladislava Hujová z TOP 09, jež skončila ve volbách druhá, netoužila po tom, stát se exstarostkou, takže Stropnického obešla a sestavila koalici bez něj. Navíc volební lídr Trojkoalice Petr Štěpánek chce místo na magistrátu vládnout v Praze 4, takže post primátorského náměstka nakonec připadl Stropnickému. Proti němu sice bojoval STAN, neboť tuší, že primátorský náměstek zodpovědný za územní rozvoj a plánování by se neměl nechat zatýkat se squattery a válčit s developery, když už za hnutí někteří z nich kandidují. Ostatně, to je volební kampaň, ne řešení. I STAN ale nakonec ustoupil a Stropnického jako náměstka vyměnil za místopředsednický post v magistrátním finančním výboru. „Rozhodli jsme se ustoupit. Je důležité, aby ten proces byl dokončen a už byla koalice na magistrátu uzavřena,“ vysvětlila obchod šéf a pražského STAN Jana Plamínková, jež ve výboru usedne.

Je však otázka, jak dlouho magistrátní koalice vydrží. Územní rozvoj města v podstatě neznamená nic jiného než development, což se špatně dělá, když válčíte s developery. Ti teď navíc můžou začít válčit se Stropnickým, pro těsnou koalici horší vyhlídka. Jeho mantrou je Nákladové nádraží Žižkov, z nějž chce mít park. Samozřejmě aniž by měl na projekt peníze, jak bývá pro zelené příznačné. Někde brzy nastane problém.

Když se mladý Stropnický špatně vyspí, není před jeho hněvem imunní ani jeho otec Martin, pro změnu ministr obrany.

O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít