Marná víra v marketing

19. ledna 2015, 00:00 - Pavel Páral
19. ledna 2015, 00:00

Sobotka se mýlí. Rozdíl v přitažlivosti mezi ANO a ČSSD je propastný a neodstranitelný

Bohuslav Sobotka musí dosti nelibě nést vývoj preferencí své strany ve srovnání s Babišovým ANO. Je totiž skutečností, že populární vládní politika pochází z Lidového domu, a nikoli z Chodova, kde sídlí Agrofert. Vždyť zrušení poplatků ve zdravotnictví, zavedení třetí sazby DPH na léky, zrušení druhého penzijního pilíře jsou všechno socialistické výdobytky, které ministr financí sice opakovaně označoval za chybu, ale zároveň poslušně realizoval.

Jak je zřejmé z rozhovoru, který přinášíme v tomto vydání týdeníku Euro, myslí si premiér a předseda ČSSD, že problémem je jakási chyba v politickém marketingu, kterou je třeba zodpovědně vyřešit. A hluboce se v tom mýlí. Ten rozdíl v přitažlivosti je mnohem hlubší a fakticky neodstranitelný. Voliče přitahují výrazné a charismatické osobnosti a tou Andrej Babiš, bohužel, je a Bohuslav Sobotka jí nikdy nebude. To není jeho osobním selháním, to je prostě vrozenými vlastnostmi.

Že Sobotka je politicky mnohem obratnější a zkušenější a agendu vlády ovlivňuje mnohem významněji než Babiš, je sice zřejmé insiderům, ale voliči vnímají silná vyjádření na televizní obrazovce, a nikoli výsledky zákulisních vyjednávání a podle toho se rozhodují při volbách. Že by mu v tom pomohli noví místopředsedové, kteří vzejdou z blížícího se sjezdu strany, nelze moc doufat.

ČSSD sice není až tak personálně vyprahlá jako ANO, ale že by tam někdo o hlavu vyčníval a říkal si o zářnou politickou budoucnost, se rozhodně nezdá.

A jestli chce Sobotka místo svých špidlovských brýlí prodávat socialistický program, tak to taky půjde těžko. I zde má ČSSD navrch, protože ANO žádný konzistentní program nemá a její šéf se velmi přesvědčivě tváří, že ho ani nepotřebuje. Jenže tenhle program je stejně nudný jako premiérovo sako. Tradiční socialistická veteš rozdávání všeho a všem netáhne. Zavírání očí před demografickou krizí s jejími dramatickými dopady na financování penzí i zdravotnictví pak lidé dávno prokoukli a dobře vědí, že co se neudělá dnes, tomu se zítra v horší verzi nevyhnou. Skutečný alternativní přístup k řešení společenských problémů levice nenabízí nikde v Evropě, a ČSSD tak není žádnou výjimkou. Takže na mělkých řečech o solidaritě a spravedlnosti se nějaký marketing dělat nedá a velkých témat se dnes všichni bojí. Pak nemůže udivit výsledek rozhodování o osudu syrských uprchlíků.

Přijetí patnácti rodin je trapné z jakéhokoli pohledu. Pro voliče čitelné je buď přijmout tisíce lidí, kteří to potřebují, nebo nepřijmout nikoho, protože existuje vysoké bezpečnostní riziko a postarat by se měly v první řadě muslimské státy. Veřejnost prostě kompromisy moc nebere a zrovna v tomto případě zde všechny politické strany uvolňují místo novým populistům, kteří čekají na příležitost.

A protože je k všeobecné známosti Sobotkova partaj zasažena na regionálních úrovních stejným kšeftařským virem, jaký mívala ODS, nejsou její výhledy, ale ani perspektiva jejího předsedy nijak povzbudivé. Největším rizikem je z tohoto pohledu účast staré socialistické party na současném vedení pražského magistrátu. A nejen proto, že hluk z Prahy bývá slyšet dobře i na venkově.

Přes veškeré výhrady k socialistické politice je nutné s politováním konstatovat, že poslední skutečně politická, tradiční a velká strana je na sestupu a dál se otvírá prostor pro účelová seskupení orientovaná jen na vlastní krátkodobý politický byznys.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít